Wyborcy PiS potępiają sędziów, którzy brali udział w zorganizowanym hejcie [SONDAŻ]

Polacy ostro oceniają zachowanie sędziów zaangażowanych w zorganizowaną akcję oczerniania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Większość badanych - nawet tych deklarujących poparcie dla PiS - uważa, że nie powinni wydawać wyroków, skoro uczestniczyli w hejtowaniu swoich kolegów po fachu.
Zobacz wideo

Badanie przeprowadzono w dniach 6 i 7 września na próbie 1100 respondentów.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że protegowani ministra sprawiedliwości po ujawnieniu afery trollingowej w resorcie powinni zostać odsunięci od orzekania (65 proc.). Tylko 6,3 proc. uważa, że nic nie stoi na przeszkodzie, by orzekali dalej. 29,1 proc. przyznało, że nie ma zdania w tej sprawie.

Jeśli chodzi o ewentualne powołanie komisji śledczej - 48 proc. badanych ogółem chciałoby jej powołania, a 33 proc. nie widzi takiej potrzeby. 19 proc. nie wie, co myśleć.

Elektora PiS podzielony w kwestii hejtujących sędziów

Ciekawie przedstawiają się wyniki sondażu ze względu na deklaracje politycznego poparcia. Okazuje się, że sporo wyborców PiS potępia działania ministerstwa, a zatem nie udało się narzucić forsowanej przez PiS narracji o kaście uprzywilejowanych i o tym, że mieliśmy do czynienia ze sporem "w rodzinie" sędziowskiej.

W sumie aż 59 procent respondentów deklarujących poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości uważa, że sędziowie hejtujący swoich kolegów powinni zostać ("zdecydowanie" i "raczej") odsunięci od orzekania. Stosunkowo nieduża jest grupa, która twierdzi, że nie ma powodów do wyciągnięcia konsekwencji: to tylko 17 procent.

To znamienne dane: okazuje się, że "afera Piebiaka" wymierzona w sędziów krytycznych wobec partii rządzącej, wbrew wcześniejszym prognozom jednak może odbić się czkawką partii Kaczyńskiego.

KO i Lewica zdecydowanie potępiają trolling

Rekordowo dużo, bo aż 91 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy Koalicji Obywatelskiej, chce odsunięcia od orzekania sędziów hejterów. 9 procent nie ma zdania. Nikt nie zadeklarował, że powinni dalej pracować w zawodzie.

Jeśli chodzi o Lewicę, niezdecydowanych jest znacznie więcej, bo aż 43 procent. 55 proc. chce odsunięcia protegowanych MS, popiera ich 1 proc. badanych.

Powołania komisji śledczej chciałoby 68 proc. wyborców KO, 83 proc. głosujących na Lewicę, 65 proc. wyborców Koalicji Polskiej i 36 proc. elektoratu PiS.

Co ciekawe, komisja śledcza jako narzędzie służące wyjaśnianiu politycznych afer najmniej przekonuje najmłodszych respondentów (18-29 lat).

Więcej o:
Komentarze (90)
Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": wyborcy PiS potępiają sędziów, którzy brali udział w zorganizowanym hejcie Ministerstwa Sprawiedliwości
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 33 razy 23

  Czy wszyscy wyborcy pisu są normalni? Potępiają działalność sędziów z "Kasty" i jednocześnie zaraz pobiegną głosować na polityków którzy te działania zlecili albo po prostu należą do partii która je zorganizowała? I spowodują że rządzący będą dalej niszczyć Polskę

 • kazek100

  Oceniono 13 razy 13

  Ale nie przeszkadza im to głosować na PiS? Za 500 zlotych sprzedaliby pewnie ojca i matkę...

 • taka_sprawa1

  Oceniono 14 razy 12

  wyborcy Pis-u, jednak macie sieczkę w głowie.. potępiacie sędziów, a nie widzicie, że wszystko działo się przy wiedzy i przyzwoleniu władz Waszej ukochanej partii. wyjątkowe z Was miernoty.. obrzydliwe wręcz miernoty. Ale czasów się doczekaliśmy, takiego zeszmacenia nie było nawet za komuny.

 • pollako

  Oceniono 16 razy 12

  PIS jak zawsze wygra wybory na wschodzie polski, w rozwiniętej i wolnej zachodniej Polsce PIS nie ma szans.

 • rabbitt

  Oceniono 22 razy 12

  Tępy elektor PiSSu potępia hejt-"sędziów",ale zaraz pobiegnie głosować na piSSowskich mocodawców tych "sędziów",he,he,he !

 • Jacek D

  Oceniono 15 razy 9

  haha.. przecież ci sędziowie to wytwór pisu. to jak kochać żonę a potępiać tylko jej kochanka..

 • radon13

  Oceniono 17 razy 9

  A co z politykami i urzędnikami MS i KRS, którzy to organizowali na czele z szefem , który broni dziennikarza który w tym uczestniczył ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX