Jarosław Gowin o słowach Jarosława Kaczyńskiego: "Nie powiedziałbym czegoś takiego"

Wicepremier Jarosław Gowin został zapytany o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że w Polsce, oprócz systemu wartości, który głosi Kościół, jest jedynie nihilizm. - Nie powiedziałbym czegoś takiego - stwierdził Jarosław Gowin.

- Chrześcijaństwo jest częścią naszej tożsamości narodowej, Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego, powszechnie znanego w Polsce systemu wartości. Poza nim mamy tyko nihilizm, który odrzucamy (...) Każdy dobry Polak musi wiedzieć, jaka jest rola Kościoła, musi wiedzieć, że poza nim jest - jeszcze raz to powtarzam - nihilizm. I ten nihilizm my odrzucamy, bo nihilizm niczego nie buduje, nihilizm wszystko niszczy - powiedział Jarosław Kaczyński w sobotę na konwencji programowej partii w Lublinie.

Jarosław Gowin o słowach prezesa PiS: "Nie należy tego rozumieć w sensie dosłownym"

Na antenie Radia Kraków o komentarz do słów Jarosława Kaczyńskiego został poproszony wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin. Minister szkolnictwa wyższego przyznał, że "nie powiedziałby czegoś takiego".

- Po pierwsze, są inne wyznania chrześcijańskie, po drugie są inne religie z bardzo pięknym przesłaniem, jak chociażby buddyzm. Chrześcijaństwo wywodzi się z judaizmu, wiele elementów łączy chrześcijaństwo z trzecią religią monoteistyczną, czyli z islamem. I pan redaktor, i ja, i każdy ze słuchaczy, wszyscy znamy wielu wspaniałych ludzi, którzy są najzwyczajniej w świecie niewierzący, a mimo to kierują się bardzo twardymi i mądrymi zasadami moralnymi - powiedział Jarosław Gowin.

Wicepremier wyjaśnił także, jak rozumie słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości i wytłumaczył, że nie należy rozumieć jego wypowiedzi dosłownie.

- Rozumiem słowa prezesa Kaczyńskiego w ten sposób, że chrześcijaństwo w tym konkretnym wydaniu, jakie reprezentuje Kościół katolicki, jest zwornikiem polskiej tradycji. Pod takim poglądem się podpisuję, natomiast oczywiście nie należy tego rozumieć w sensie dosłownym, że jak ktoś nie jest katolikiem, to jest nihilistą. Takich intencji prezes Kaczyński na pewno nie miał - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (198)
Jarosław Gowin o słowach Jarosława Kaczyńskiego: "Nie powiedziałbym czegoś takiego"
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 87 razy 81

  Hehe.
  Gowin to taki PISior dla wyksztalciuchow. Ja jego slowa odczytuje w ten sposob, ze na Nowogrodzkiej jeszcze nie do konca wierza w te 50% w sondazach.
  Btw. Jarkacz powiedzial prawde. W wolsce nigdy nie bylo Oswiecenia i Humanizmu. Tutaj naprawde nie ma nic oprocz kosciola. Wolska Iranem Europy.

 • aldealmi

  Oceniono 68 razy 68

  Gorszego nihilisty niże ten zakompleksiony fuhrerek z Żoliborza to już dawno w Polsce nie było. Traktuje Kościół wyłącznie instrumentalnie, a czarna mafia też się boi utraty wpływów, więc idzie z nim pod rękę, choć wie, że on ma z Kościołem tyle wspólnego co piłka nożna z piłką do metalu. Ale proszę nie brać mojej wypowiedzi dosłownie....

 • krynolinka

  Oceniono 61 razy 55

  Tradycja, niedospany coś trzaśnie czy walnie a później trzeba uruchomić wszystkie siły łącznie z bezkręgosłupowcem żeby te bzdury "wytłumaczyć".

 • pan.szklanka

  Oceniono 56 razy 54

  Katolicyzm ma z chrześcijaństwem tyle wspólnego, co arcybiskup Wesołowski z romantyzmem.

 • karl.franc

  Oceniono 48 razy 46

  "... Kościół był i jest głosicielem i dzierżycielem jedynego, powszechnie znanego w Polsce systemu wartości. "
  jezeli ten system opiera sie na gwalceniu dzieci, wyludzaniu pieniedzy od ludzi oraz innych matactwach, to ja wybieram nihilizm

 • pix_d

  Oceniono 45 razy 45

  Jarosław powiedział wprost że jak nie uznaję władzy kościoła w Polsce to jestem odszczepieniec, wróg obecnej władzy i nie jestem godzien nazywać się Polakiem. Nie wciskaj więc pan kitu panie Gowin.

 • pinio67

  Oceniono 44 razy 44

  tylko pod krzyżem
  tylko pod tym znakiem
  wieloryb jest rybą
  a nietoperz - ptakiem

 • czechy11

  Oceniono 45 razy 43

  Chciałbym poznać program gospodarczy PiS. Czy ktoś może powiedzieć gdzie można uzyskać dostęp do tej największej tajemnicy PZPR PiS?

 • oloros11

  Oceniono 38 razy 36

  PIS poszedł na podzial Polski i Polakow razem z kosciolem - i przegrają szybciej niż mysla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX