ABW przegrywa z deportowaną Ludmilą Kozłowską. Sąd podważył jakość materiałów

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że wnioski, jakie wyciągnęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie szefowej Fundacji Otwarty Dialog Ludmiły Kozłowskiej, nie wypływają z dowodów, jakie agencja przedstawiła.
Zobacz wideo

Pod koniec 2018 i na początku 2019 roku wojewoda mazowiecki i szef Urzędu ds. Cudzoziemców odmówił Ludmile Kozłowskiej długoterminowego prawa pobytu w Polsce. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", decyzje te zostały uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który stwierdził, że materiały dostarczone przez ABW są "niewystarczające do podjęcia decyzji o odmowie".

- Organ nie przeprowadził właściwej oceny. Wnioski, które wymienił, nie wypływają w sposób racjonalny z tych informacji, z tego materiału dowodowego, który w tej sprawie zebrano - mówiła w uzasadnieniu sędzia-sprawozdawczyni WSA, której słowa cytuje "DGP".

Sprawa Ludmiły Kozłowskiej znów trafi do wojewody mazowieckiego. Musi on przyznać prawo pobytu szefowej Fundacji Otwarty Dialog lub odpowiednio umotywować odmowę. Szef Urzędu ds. Cudzoziemców ma z kolei prawo do wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na rozprawie przed Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nie stawili się ani przedstawiciele wojewody mazowieckiego, ani szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, z kolei rzecznik koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, któremu podlega ABW, odmówił komentarza w tej sprawie.

Problemy Fundacji Otwarty Dialog. Jej szefowa została wpisana do SIS i deportowana

Przypomnijmy, że problemy Fundacji Otwarty Dialog rozpoczęły się w 2017 roku, kiedy Bartosz Kramek, mąż Ludmiły Kozłowskiej, opublikował na Facebooku wpis krytyczny wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym miesiącu, w którym ukazał się wpis Kramka, ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski na wniosek Mariusza Kamińskiego zlecił kontrolę w Fundacji. Sprawa trafiła do Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi (choć FOD zarejestrowana jest w Warszawie), gdzie pracuje brat byłego ministra spraw zagranicznych Tomasz Waszczykowski.

W sierpniu 2018 roku szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska została objęta zakazem wjazdu na terytorium Polski i otrzymała nakaz opuszczenia Unii Europejskiej. Urząd ds. Cudzoziemców wpisał Kozłowską do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), oznaczając najwyższym alertem, z kolei agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, że ma poważne wątpliwości dotyczące finansowania kierowanej przez nią fundacji. Kobieta została deportowana do Kijowa, jednak otrzymała krótkoterminową wizę do Niemiec i wzięła udział w debacie "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech".

W marcu 2019 roku prezeska Fundacji Otwarty Dialog dostała prawo pobytu w Belgii. W kwietniu WSA podważył decyzję o umieszczeniu Ludmiły Kozłowskiej w SIS i wpisaniu jej na krajową listę osób niepożądanych, a w czerwcu Polska musiała ten wpis usunąć. Również w tej sprawie WSA wskazywał niską jakość materiałów dowodowych, które dostarczyła ABW.

Więcej o:
Komentarze (110)
ABW przegrywa z deportowaną Ludmilą Kozłowską. Sąd podważył jakość materiałów
Zaloguj się
 • polak66maly

  Oceniono 73 razy 47

  tak jest jak sie dziala na polityczne zamowienie przewodniej partii PiSs(PZPR+).

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 40 razy 26

  Od samego początku podejrzewałem, że postawione zarzuty to ściema. Ciekawe dla kogo z rządzących p. Kozłowska była niewygodna?

 • obywalet

  Oceniono 34 razy 24

  jeden mafiozo kazał innemu mafiozie zniszczyć kobietę, ponieważ jej mąż nie popiera PiS-lamu! to się Kuuuuu*rrrrr*wa nie mieści w głowie, że w Polsce to się może dziać!

 • byann

  Oceniono 29 razy 23

  ABW niech się zajmie tym co najlepiej potrafi. Czyli stręczycielstwem na Podkarpaciu.

 • damian_2015

  Oceniono 29 razy 19

  " .. mąż Ludmiły Kozłowskiej, opublikował na Facebooku wpis krytyczny wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości. .."

  Demkoracja a la PiS.

 • serenita123

  Oceniono 22 razy 16

  tak wygląda amatorszczyzna w wykonaniu ludzi Srebrnej
  kłamać też trzeba "umić"

 • g.lesio

  Oceniono 22 razy 16

  Można się uśmiać co PiSowskie trolle wypisują na ten temat próbując usprawiedliwić idiotyczną próbę zemsty PiS-u za krytykowanie jego poczynań. Widać jak na dłoni co będzie się działo z osobami niechętnymi władzy jeżeli po wyborach rządzący skończą "reformy" w sądownictwie. Najlepiej całą opozycję wsadzi za kratki albo wyrzucić z kraju.
  A w Unii sprawa jest oczywiście jednoznaczna - cała Unia ma gdzieś PiS i jego ustalenia w sprawie domniemanych wrogów - nikt tam się nie przejmuje kogo nasze kochane władze ogłoszą wrogiem - oni sami oceniają czy ktoś naprawdę jest wrogiem demokracji.

 • muzoman

  Oceniono 20 razy 14

  Na Zachodzie nie przejęli się głupotami ABW i przyjmowali Kozłowską, żeby głosiła co Polska wyprawia. Wstyd wielki za taką Agencję Bezpieczeństwa. Pajace.

 • ks-t

  Oceniono 22 razy 14

  Wystarczy wywnioskować (po czynach) kto jest na żołdzie GRU. I to zaczynając od góry. KAczyński za plan POLEXITU i rozbijanie Unii, Maciarewicz, za rozbrojenie polskiej armii, wywalenie generałów po amerykańskich szkołach i dostarczenie, jako pierwszym, listy polskich agentów do ambasady Rosji. Ślady moskiewskich rączek widac wszędzie w tej formacji, ale oczywiście żadnego śledztwa nie będzie (ZZ też na liście płac?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX