PiS ze zdecydowaną przewagą w wyborach parlamentarnych. Lewica rośnie w siłę [SONDAŻ]

PiS zwycięża z Koalicją Obywatelską z przewagą około 20 punktów procentowych - wynika z sondażu przeprowadzonego na początku weekendu przez Ibris dla "Rzeczpospolitej". Coraz silniejsza staje się również Lewica.

Sondaż Ibris dla "Rzeczpospolitej" zwiastuje zdecydowane zwycięstwo PiS. Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, aż 42,4 proc. badanych oddałoby głos na komitet PiS/Zjednoczona Prawica. Wzrost poparcia w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca jest niewielki - to niecały punkt procentowy.

Jednocześnie jednak drugi największy komitet - Koalicja Obywatelska - odnotował spadek notowań o nieco ponad 4 punkty procentowe. Według wyników najnowszego sondażu poparcie dla KO sięgnęłoby 22,7 proc.

Lewica ze wzrostem, Koalicja Polska ze spadkiem

Sondaż daje nadzieję na dobry wynik kandydatom Lewicy. Zanotowali oni wzrost poparcia o prawie 2 punkty procentowe, co daje im 13,1 proc. głosów. 

Na granicy przekroczenia progu wyborczego balansuje Koalicja Polska - zaledwie 5,6 proc. respondentów oddałoby swój głos na PSL lub Kukiz '15. To jednocześnie spadek poparcia o punkt procentowy.

Rośnie grupa niezdecydowanych

Do parlamentu nie weszliby kandydaci Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Sondaż wskazuje, że wzrosła liczba niezdecydowanych wyborów - 11,8 proc. z nich nie umiało wskazać, który komitet chciałoby poprzeć.

Sondaż Ibris został przeprowadzony w dniach 6-7 września. W trakcie jego przeprowadzania zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Prawo i Sprawiedliwość ogłosiły swój program wyborczy.

Zobacz wideo
Więcej o: