Katowice. Sprawa dyscyplinarna sędziego Waldemara Żurka odroczona

W Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, około godziny 10, rozpoczęła się rozprawa dyscyplinarna sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemara Żurka. Krótko po otwarciu posiedzenia, sprawę odroczono do 25 października. Sędzia Żurek odmówił orzekania w sądzie, do którego został przeniesiony.

Rozprawa zaczęła się po godzinie 10. Chwilę po rozpoczęciu obrad, ogłoszono przerwę. TVN24 informuje, że w trakcie obrad miało dojść do zamieszania, bowiem w aktach sprawy znajdowały się nazwiska dwóch sędziów sprawozdawców, natomiast na sali sądowej stawił się tylko jeden z nich. Oficjalnym powodem odroczenia jest konieczność wyjaśnienia komplikacji związanych z wyłonieniem składu orzekającego. Rozprawę odroczono do 25 października.

Waldemar Żurek: Walczę o wolne sądy

Rozprawa od początku budziła wielkie emocje. Po ujawnieniu informacji o postępowaniu dyscyplinarnym, w mediach społecznościowych powstały liczne grupy poparcia dla sędziego. Dziś pod gmachem sądu pojawiła się z kolei grupa kilkudziesięciu osób, które wyrażały wsparcie dla Żurka.

Że widzimy tych ludzi to bardzo podnosi nas na duchu. Nie tylko na mojej sprawie, ale także na wielu sędziów, którzy walczą o wolne sądu. To bardzo ważne, że obywatele rozumieją, czym jest sąd bez polityki

- stwierdził Żurek w rozmowie z TVN24.

Sędzia Waldemar Żurek dodał również, że niezwykle ważne jest, by sędziowie nie czuli presji ministerstwa, ani żadnego polityka oraz aby nie czuli presji "fatalnego prawa, które dzisiaj zmienia system tak, że niedługo może się okazać, że nie będzie obiektywnych wyroków, obiektywnych sędziów"

Dlaczego wszczęto postępowanie wobec Waldemara Żurka?

Wobec sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie toczy się aktualnie kilka postępowań, z czego trzy to postępowania dyscyplinarne. Dziś w Sądzie Apelacyjnym, w Katowicach miała odbyć się jedna z nich.
Przyczyną wszczęcia postępowania był sprzeciw Waldemara Żurka wobec decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, która skierowała Żurka do innego wydziału. Sędzia nie zgodził się z tą decyzją wskazując, że została podjęta niezgodnie z prawem.

Przeniesienie zostało dokonane z naruszeniem prawa. Mianowicie nie było niezbędnej w tym wypadku opinii kolegium sądu. Nie było wymaganego kworum. Na 16 osób głosowały tylko dwie osoby. Jedna była za, jedna była przeciw. Komisja stwierdziła brak kworum

- stwierdził w rozmowie z TVN 24 Waldemar Żurek

Bezskuteczne odwołania do KRS i SN

Po ogłoszeniu decyzji o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, sędzia odwołał się do Krajowej Rady Sądownictwa, która ostatecznie odrzuciła jego Wniosek. Następnie Waldemar Żurek zwrócił się do Sądu Najwyższego, jednak w marcu 2019 roku Izba Kontroli Nadzwyczaj Sądu Najwyższego odrzuciła wniosek.

Więcej o:
Komentarze (27)
Katowice. Waldemar Żurek stanie przed sądem w październiku. Sprawa dyscyplinarna odroczona
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 27

  "To bardzo ważne, że obywatele rozumieją, czym jest sąd bez polityki"
  -----
  I wszystko zostalo powiedziane!
  MOJE UZNANIE panie Sędzio Waldemarze Żurek.

 • threemen

  Oceniono 26 razy 24

  Dekomunizacja sądownictwa ma polegać na tym, że kiedyś sędziowie byli uzależnieni od PZPR, teraz będą zależni od PiS.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 25 razy 23

  Nieobecność drugiego sędziego zaplanowana...będą mścić się na s.Żurku po wyborach,teraz się boi Zero.

 • ssc1

  Oceniono 23 razy 21

  BRAWO DOBRA ZMIANA W SĄDACH!!!!
  Nawet ruszyć z miejsca nie patafią z rozprawą pisowscy FACHOFCY z bożej łaski....
  Jest lepiej, nieprawdaż?

 • owca888

  Oceniono 19 razy 19

  Boją się, s.syny jedne. BOJĄ SIĘ przed wyborami, to oczywiste.
  Ale jeśli wygrają, to marny będzie jego i nasz los. Nastanie FASZYZM pełną gębą.

 • wsp62

  Oceniono 19 razy 17

  kolejny skandal dobrej zmiany coś nie czytałem o dyscyplinarkach wobec plebiaka i innych tak zwanych sędziach(pożal się boże) hejterach,gdzie jest KRS,której psim obowiązkiem jest bronić takich sędziów jak Pan Żurek

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 16 razy 16

  Kiedyś Zerro się będzie odwoływał.
  I Zerro litości mu się okaże.

 • rozterka47

  Oceniono 14 razy 14

  Sprawa sędziego Żurka to jeden z licznych skandali PISu .
  Znowu widać jak mają za nic prawo i zasady demokracji .
  Każdego z Was może to spotkać . każdego pracującego w budżetówce , każdego mającego sporne sprawy z panstwowymi urzędami czy instytucjami .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX