Sondaż IBRiS: PiS zdobywa dwa razy więcej głosów niż KO. W Sejmie także Lewica i PSL

Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość cieszy się dwa razy większym poparciem niż Koalicja Obywatelska. W ostatnim badaniu chęć oddania głosu na PiS zadeklarowało 43,4 proc. respondentów, podczas gdy na KO chce zagłosować 21,2 proc. ankietowanych. Taki wynik wyborczy dawałby partii rządzącej samodzielną większość w parlamencie.
Zobacz wideo

Wyniki ostatniego sondażu wyborczego, które przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, zaprezentowano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Sondaż IBRiS: Do Sejmu wejdą przedstawiciele czterech komitetów wyborczych

Z badania na temat preferencji wyborczych Polaków wynika, że PiS może liczyć na głosy 43,4 proc. badanych, natomiast na Koalicję Obywatelską, którą tworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz Zieloni, chce zagłosować 21,2 proc. ankietowanych. Do Sejmu weszłaby także Lewica (SLD, Wiosna i Razem) z wynikiem 14,1 proc. oraz PSL (z komitetu którego startują także kandydaci Kukiz'15), na które chce zagłosować 5,7 proc. respondentów. 

Taki rozkład głosów oznacza, że PiS otrzymałoby 259 mandatów, Koalicja Obywatelska - 119, Lewica - 66, PSL - 15, a Mniejszość Niemiecka - 1.

Sondaż IBRiS. Niewiele ponad połowa dorosłych Polaków chce iść na wybory

Z badania IBRiS wynika, że poniżej progu wyborczego uplasowałaby się Konfederacja - na nią zagłosować chce 4,8 proc. badanych. 10,5 proc. osób, które wzięły udział w sondażu, zadeklarowało, że nie wie, na kogo odda głos. Sondaż pokazuje również, że w wyborach parlamentarnych 2019 chce wziąć udział 51,9 proc. uprawnionych do głosowania.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24 sierpnia - 4 września 2019 roku na grupie 8000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o: