Andrzej Zybertowicz wciąż z szansą na profesurę. Centralna Komisja chce powołać superrecenzenta

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów ma powołać dodatkowego superrecenzenta, który oceni dorobek naukowy dr. hab. Andrzeja Zybertowicza w ramach postępowania o uzyskanie profesorskiego tytułu - dowiedział się portal Gazeta.pl. Dwie inne recenzje, które były negatywne, uznano z kolei za wadliwe i skierowano do poprawek.
Zobacz wideo

Postępowanie w sprawie przyznania Andrzejowi Zybertowiczowi, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To właśnie z tą uczelnią od lat związany jest socjolog. Sprawa trafiła do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, która w przypadku pozytywnej weryfikacji przekazuje wniosek o nadanie profesury do prezydenta.

Pisemne recenzje dorobku naukowego i publikacji Andrzeja Zybertowicza wydało w związku z procedurą pięciu naukowców. Opinie były podzielone. Prof. dr hab. Józef Bańka ocenił, że doradca prezydenta "spełnia wszelkie ustawowo wymagane warunki ubiegania się o tytuł profesora nauk społecznych", wskazując, że jego osiągnięcia są "wartościowe i cenne". Z kolei prof. dr hab. Marcin Król stwierdził, że przedstawione do oceny prace naukowe Andrzeja Zybertowicza są "nieliczne", a ich konkluzje "na tyle niedopracowane, że trudno o polemikę".

W maju informowaliśmy, że Sekcja I Nauk Humanistycznych i Społecznych CK opowiedziała się przeciwko profesurze Andrzeja Zybertowicza. Ostateczną decyzję ma podjąć prezydium Centralnej Komisji, dla którego uchwała sekcji stanowi rekomendację. Portal tvn24.pl podał także, że w sprawie oceny dorobku Andrzeja Zybertowicza powołano również dwóch dodatkowych superrecenzentów, ich obie opinie były negatywne.

Andrzej Zybertowicz z trzecim superrecenzentem

Jak dowiedział się portal Gazeta.pl, prezydium Centralnej Komisji na posiedzeniu 27 maja uznało, że dwie z recenzji, które składano w sprawie Andrzeja Zybertowicza, posiadają "wady", a ich autorzy zostali wezwani do wprowadzenia poprawek.

Po uzyskaniu stanowisk ww. recenzentów sprawa będzie wówczas ponownie skierowana na posiedzenie Prezydium w celu powołania dodatkowego superrecenzenta CK (zgodnie z procedurą postępowań wynikającą z postanowień statutu). W zależności od uzyskanej opinii superrecenzenta CK sprawa przyjęcia wniosku profesorskiego będzie następnie rozstrzygnięta w drodze głosowania Prezydium, bądź zwrócona do Sekcji I do ponownego rozpatrzenia

- informuje nas dr Jerzy Deneka z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w piśmie przesłanym do redakcji 4 września.

Informację na temat statusu postępowania dotyczącego dr. hab. Andrzeja Zybertowicza próbowaliśmy uzyskać jeszcze w wakacje. Pod koniec lipca otrzymaliśmy jednak od Centralnej Komisji lakoniczną odpowiedź, że sprawa jest "cały czas procedowana", a Centralna Komisja "nie podjęła jeszcze decyzji w niniejszej sprawie".

Więcej o:
Komentarze (283)
Andrzej Zybertowicz wciąż z szansą na profesurę. Centralna Komisja chce powołać superrecenzenta
Zaloguj się
 • zandramus

  Oceniono 83 razy 75

  Jeszcze parędziesiąt prób i w końcu znajdą kogoś kto go docenia. Na miejscu człowieka honorowego wycofałbym się z chęci uzyskania profesora...

 • krynolinka

  Oceniono 76 razy 70

  Za każdym razem jak go widzę to mi się przypomina zachwyt pana 'profesora' nad Bartusiem Misiewiczem. Pięknie piał. Że to taki młody i zdolny człowiek. Jak tam Andrzej zmieniłeś zdanie?? Ta profesura ci się po prostu należy?!

 • kot_kotando

  Oceniono 40 razy 34

  Może by na szybko uchwalić jakąś ustawę o szczególnym trybie przyznawania tytułu profesorskiego kandydatom zasłużonym dla PiS?

 • potyle

  Oceniono 39 razy 33

  Odnoszę wrażenie, że środowisko akademickie po prostu nie akceptuje tej kandydatury. Pan dr. hab. Zybertowicz powinien się chyba orientować, że taka "przepchnięta kolanem" profesura, bo nie wątpię, że uda się w końcu formalnie wypełnić procedurę, szczególnego poważania w środowisku naukowym mu nie przyniesie.

 • anonim_ka

  Oceniono 30 razy 24

  Przecież to wredny zakłamany typ i takie cÓŚ ma edukować studentów ? ? Wystarczyło mi posłuchać jego kilku wystąpień. Sprzedajny sukinsyn! ! !

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 21

  Pis zrobi wszystko dla swojego kolesia , banda oszustów

 • praskiso

  Oceniono 33 razy 19

  Zybertowicz dał świadectwo swojej inteligencji powtarzając tezę niejakiego Gwiazdy (który w rzeczywistości rynkowej nie dał sobie biedaczek rady), że po 89 roku do władzy doszli agencji poprzedniej władzy. Nie wiem czy taki człowiek może uzyskać tytuł profesora (bez szkody dla tego tytułu) i czy w ogóle może uczyć czegokolwiek młode pokolenia Polaków.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 25 razy 17

  Sprawdzilem dorobek w 10 sek. Pan Andrzej Zybertowicz szczyci się jedną książką i dwoma rozdziałami w książkach przy czym jeden z nich figuruje podwójnie w dwóch pozycjach. Liczba cytowań 85 oraz h-index 1, czyli żenujaco słabo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX