Resort Ziobry odpowiada na oskarżenia holenderskiego ministra. "Posunął się do gróźb wobec Polski"

Ministerstwo sprawiedliwości wydało oświadczenie ws. stanowiska holenderskiego ministra, Sandera Dekkera. Po wizycie w Polsce zarzucił naszym władzom łamanie zasad praworządności i zagroził konsekwencjami na arenie międzynarodowej. Resort informuje, że przyjmuje komunikat Dekkera "ze zdumieniem i dezaprobatą". Zdaniem ministerstwa Dekker posunął się do gróźb wobec Polski.
Zobacz wideo

Ministerstwo Sprawiedliwości w oficjalnym oświadczeniu odniosło się do stanowiska holenderskiego ministra Sandera Dekkera, który po wizycie w Polsce sporządził krytyczny raport na temat praworządności w naszym kraju. Zarzucił w nim polskim władzom nieprzestrzeganie zasad państwa prawa i poinformował, że przeprowadził "twardą" rozmowę z ministrem Zbigniewem Ziobrą. Zapowiedział też konsekwencje dla Polski na arenie międzynarodowej i podkreślił, że nie będzie się bezczynnie przyglądał reformom sądownictwa w Polsce. Zadeklarował też działania na szczeblu europejskim, a także wspieranie "ośrodków krytycznych" wobec przeprowadzanych w Polsce reform wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj też: Holenderski minister grozi Polsce konsekwencjami. Odbył "twardą" rozmowę z Ziobrą

Ministerstwo Sprawiedliwości o słowach holenderskiego ministra. "Posunął się do gróźb"

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że przyjęło słowa Dekkera "ze zdumieniem i dezaprobatą". W ocenie resortu holenderski minister minął się z prawdą i "posunął się do gróźb wobec Polski". Stwierdzono, że jego stanowisko jest "politycznym manifestem wpisującym się w kampanię wyborczą oraz narusza przyjęte w dyplomacji dobre i powszechne standardy rzetelnego informowania o treści odbytych spotkań i przeprowadzonych rozmów".

W oświadczeniu resortu sprawiedliwości czytamy, że w rozmowie z ministrem Zbigniewem Ziobro Sander Dekker wyrażał wyłącznie oceny o charakterze ogólnym.

Nie był w stanie wymienić żadnej europejskiej normy, którą aktualnie obowiązujące polskie prawo mogłoby naruszać. Kilkukrotnie proszony przez stronę polską o wskazanie przykładów takich regulacji, ostatecznie wskazał, że kwestionuje całokształt polskich rozwiązań prawnych. Minister zwrócił uwagę, że w demokratycznej Europie musimy używać uzasadnień poglądów prawnych, charakteryzujących się innym poziomem i standardem niż te, do których przyzwyczaiły nas czasy realnego socjalizmu

- informuje resort sprawiedliwości.

W oświadczeniu resort zaznacza, że Zbigniew Ziobro jednoznacznie wskazał holenderskiemu gościowi, że Polska jest równoprawnym członkiem Unii Europejskiej i nie może być traktowana jak państwo drugiej kategorii. Jednocześnie oświadczył, że jedną z podstaw praworządności jest równość państw Unii Europejskiej wobec prawa Wspólnoty oraz wobec unijnych instytucji. 

W tym kontekście minister Zbigniew Ziobro gotów był na dyskusję o rozwiązaniach ustrojowych dotyczących sądownictwa w Polsce i w innych państwach Unii Europejskiej, np. w Niemczech - gdzie sędziowie wybierani są przez czynnik polityczny

- podkreśla resort sprawiedliwości. Informuje też, że minister Zbigniew Ziobro jako cel wprowadzonych w Polsce zmian wskazał demokratyzację systemu wyboru sędziów na wzór innego kraju europejskiego - Hiszpanii.

"Minister Dekker nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego niemieckim obywatelom wolno poprzez demokratyczne wybory wpływać na skład personalny niemieckich sądów, a polscy obywatele mieliby być tego prawa pozbawieni" - czytamy w oświadczeniu MS.

Ministerstwo wskazuje, że Zbigniew Ziobro przypomniał również holenderskiemu ministrowi, że Unia Europejska powstała właśnie na gruncie idei odrzucającej podział Europy na państwa lepsze i gorsze, a u swych podstaw odrzuciła dzielenie obywateli na takich, którym przysługują większe demokratyczne uprawnienia i innych, którym wolno mniej. 

Stało się tak, bo obywatele zjednoczonej Europy wyciągnęli wnioski z bolesnej historii, kiedy pogarda dla ludzi i całych narodów doprowadziła do tragedii wojny. Jako że spotkanie odbyło się w przededniu 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, minister Zbigniew Ziobro przypomniał o ogromnych stratach i cierpieniach, jakie Polska poniosła w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec. Wskazał, że właśnie tragiczne doświadczenia historyczne dodatkowo uzasadniają wielkie przywiązanie Polski do pięknej idei współpracy i przyjaźni państw Unii Europejskiej, której istotą jest jednak równe traktowanie każdego z państw

- pisze w oświadczeniu ministerstwo sprawiedliwości.

Resort dodaje, że Zbigniew Ziobro "z ubolewaniem przyjmuje, że w odpowiedzi na otwartość Polski do dyskusji na temat przyjętych rozwiązań prawnych w przestrzeni publicznej pojawiły się - w następstwie komunikatu strony holenderskiej - nieprawdziwe informacje na temat przebiegu spotkania".

Dobra i owocna współpraca zawsze wymaga wzajemnego szacunku oraz spokojnego, rzeczowego dialogu. Z przykrością należy stwierdzić, że komunikat strony holenderskiej powyższemu nie sprzyja

- podkreślono w komunikacie.

Więcej o:
Komentarze (400)
Resort Ziobry odpowiada na oskarżenia holenderskiego ministra. "Posunął się do gróźb wobec Polski"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 126 razy 114

  ".. dlaczego niemieckim obywatelom wolno poprzez demokratyczne wybory wpływać na skład personalny niemieckich sądów, a polscy obywatele mieliby być tego prawa pozbawieni .."

  Wie pan panie Ziobro dlaczego ? Ano np dlatego, że w żadnych unijnym państwie nie do pomyślenia jest by wiceminister sprawiedliwości z urzędnikami ministerstwa prowadził oszczerczą kampanię wobec niezależnych i niezawisłych sędziów..
  W normalnym, praworządnym państwie taki rząd by upadł. Wie pan już dlaczego ?

 • aietes

  Oceniono 84 razy 80

  ujawnij listy poparcie do KRS. Neo KRS powstała z naruszeniem prawa,,wszyscy sędziowie wybierani są przez NSDAP

 • urian

  Oceniono 78 razy 74

  Ziobro nie udawaj głupiego, dobrze wiesz o co chodziło ministrowi z Holandii. Z wami tylko takim językiem trzeba rozmawiać bo inny do was nie trafia. Chciałbym żeby ktoś taki jak Dekker był ministrem sprawiedliwości w Polsce, a jeszcze lepiej premierem albo prezydentem

 • jottsp

  Oceniono 67 razy 65

  Ziobro wychodzi na prowadzenie, Macierewicz, Suski, daleko z tyłu, Pawłowicz odpadła

 • stycznikbis

  Oceniono 60 razy 58

  Kto więc kłamie. Po aferze hejterskiej w MS sadzę, że jednak do Holendra można mieć więcej zaufania. Nasz minister stwierdził, że nie można nas krytykować, bo jesteśmy państwem pierwszej kategorii. Gdzie można zapoznać się z rankingiem kategorii państw UE ? Proszę rzecznika MS o podanie tego do publicznej wiadomości.

 • antyk63

  Oceniono 58 razy 52

  Wypowiemy wojnę Holandii? Łatwo będzie, oni podobno żyją w depresji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX