Piotr Duda zabiera logo "S" z Medalu Wdzięczności. To reakcja na wyróżnienie Fransa Timmermansa przez ECS

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poinformował, że wycofuje zgodę na wykorzystanie logo związku na wręczanym przez Europejskie Centrum Solidarności Medalu Wdzięczności. "Wręczono go osobie, która na ten medal nie zasługuje" - powiedział Piotr Duda, komentując odznaczenie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.
Zobacz wideo

Europejskie Centrum Solidarności wręcza Medal Wdzięczności obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w walce o wolność. Z jednej strony medal ozdabia dobrze rozpoznawalny logotyp "Solidarności".

Do tej pory wyróżnienie otrzymało około 600 osób z całego świata. W tym roku podczas obchodów wydarzeń Sierpnia '80 odznaczony nim został Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Czytaj też: Piotr Duda otwarcie wspiera abp. Marka Jędraszewskiego. Pisze też o "wściekłym ataku LGBT+"

Piotr Duda zabiera logo "Solidarności"

Piotr Duda w reakcji na to wyróżnienie ogłosił, że nie chce by logo "Solidarności" dłużej widniało na medalu. Jego zdaniem Timmermans nie powinien go dostać. Jak relacjonuje trójmiejska "Wyborcza", powiedział:

Mieliśmy wielką nadzieję, że ECS będzie taką instytucją, która będzie otaczać opieką wszystkich, bez wyjątku. Niestety, tak się nie stało. Dzisiaj nazywam tę instytucję Miejskim Centrum Bez Solidarności, bo tam już Solidarności nie ma, a tym bardziej po tym, co stało się przedwczoraj, że wręczono Medal Wdzięczności osobie, która na ten medal nie zasługuje.

Następnie dodał, że Prezydium Komisji Krajowej postanowiło wycofać swoją zgodę na wykorzystanie logotypu na medalu w projekcie gdańskiej rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej. Bo medal Timmermansowi "został wręczony niezgodnie z przeznaczeniem i decyzją Komisji Krajowej". Tymczasem komisja przyznająca medal w uzasadnieniu napisała, że przyznała odznaczenie za "zaangażowanie w rozwój kultury solidarności i demokracji jako podstaw europejskiego porządku, działając na rzecz porozumienia między narodami". 

Dlaczego wyróżnienie Timmenrmansa tak wzburzyło Piotra Dudę? Zapewne oddają to słowa Kacpra Płażyńskiego - szefa klubu radnych PiS w Gdańsku, który zrezygnował z członkostwa w Radzie ECS przyznającej odznaczenie. Jego zdaniem Frans Timmermans to "członek międzynarodówki socjalistycznej i autor bezprecedensowych ataków na polski rząd".

Jak wygląda Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności? 

Projekt Medalu WdzięcznościProjekt Medalu Wdzięczności Europejskie Centrum Solidarności


Do tej pory na medalu widniało słowo "dziękuję" wybite na awersie medalu w 43 różnych językach (m.in. po polsku, angielsku, niemiecku, francusku, włosku, japońsku, grecku, litewsku, szwedzku, walijsku, czesku, portugalsku). Na rewersie z kolei umieszczono napis "Solidarność" oraz wizerunek przybranej kwiatami bramy Stoczni Gdańskiej. Całość zamyka łacińska sentencja: "Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit" - "Spieszył nam z pomocą w niebezpieczeństwie, z otuchą, gdy było ciężko".

Czytaj też: Kazanie Piotra Dudy o papieżu i LGBT. "Nie o taką wolność walczyliśmy"

Więcej o:
Komentarze (525)
Piotr Duda zabiera logo "S" z Medalu Wdzięczności. To reakcja na wyróżnienie Fransa Timmermansa przez ECS
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 188 razy 172

  Nikczemny tępy zomowiec i szmaciarz chce pomiatać gigantami, którzy wywalczyli dla nas wolność. Także dla takiego bydlaka jak Duda (Adriana czy innego Piotra, what ever).

 • puuchatek

  Oceniono 161 razy 143

  A kim jest pan Duda, żeby decydować, komu ten medal przysługuje?

  Czy pan Jerzy Janiszewski nie mógłby upomnieć się o prawa autorskie do tego znaku? On stworzył symbol w czasie strajki w Stoczni Gdańskiej, kiedy "Solidarność" była ogromnym ruchem społecznym. Co z tym ruchem ma wspólnego dzisiejsza "Solidarność", związek zawodowy na usługach partii rządzącej?

  Co ma wspólnego z prawdziwą "Solidarnością" pan Piotr Duda i jego urzędasy?

 • dornjuan

  Oceniono 121 razy 111

  Solidarność to była wspólnota 10 milionów członków a nie jakiegoś dudu co z karabinem bronił władzy ludowej w TVP obecnie TVPIS.

 • xazyt

  Oceniono 95 razy 85

  A ja wycofuję zgodę, żeby słaby Piotruś nosił gapę spadochroniarza w klapie. Spsdochron to nie parasol...

 • polak66maly

  Oceniono 96 razy 80

  Solidarnosc to byl NSZZ, a wy jestescie CRZZ. Nie macie prawa do znaku, wiec nie mozecie go zabrac towarzysze zomowca.

 • wujekdolf

  Oceniono 84 razy 74

  a bier i se wsadź chamie! to nie twoje zomowcu jeden!

 • iffa4

  Oceniono 70 razy 62

  Fantastyczne.
  Facet, który w 81 występował przeciwko Solidarności, zabiera logo ludziom, którzy wtedy tworzyli ten związek.
  Fantastyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX