Iustitia podpowiada sędziom, by odmawiali udziału w postępowaniach dyscyplinarnych

Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota i Przemysław Radzik bezprawnie wszczynają postępowania wobec sędziów - wynika ze stanowiska przyjętego przez Iustitę. Sędziowskie stowarzyszenie proponuje, by sędziowie odmawiali udziału w postępowaniach. Iustitia przypomina o niejasnym udziale sędziów w aferze Piebiaka.
Zobacz wideo

- Zgodnie z przepisami Rzecznik Piotr Schab i jego zastępcy Michał Lasota i Przemysław W. Radzik mają prawo wszczynać postępowania dyscyplinarne jedynie wobec sędziów sądów apelacyjnych oraz prezesów sądów okręgowych. Postępowania wobec innych sędziów mogą wszczynać jedynie zastępcy rzecznika w poszczególnych sądach, a nie Schab, Radzik i Lasota - stwierdza sędzia Dorota Zabłudowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Iustitia wydała komunikat ws. zastępców rzecznika dyscyplinarnego

Iustitia podkreśla w stanowisku, że Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego zastępcy mogą jedynie przejąć sprawę, którą prowadzi rzecznik działający przy danym sądzie okręgowym. "Od początku swojej działalności Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Przemysław W. Radzik i Michał Lasota wszczęli szereg postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów sądów rejonowych i okręgowych, z pominięciem zastępców rzeczników dyscyplinarnych działających przy poszczególnych sądach" - czytamy w stanowisku stowarzyszenia.

Jak podkreśla Iustitia, postępowania rozpoczynane przez Radzika i Lasotę dotyczyły w większości sędziów przeciwnych reformom PiS w wymiarze sprawiedliwości. Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego pomijali zastępców rzeczników przy sądach okręgowych i apelacyjnych. "Wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów sądów rejonowych i okręgowych przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego Zastępców stanowi ewidentne przekroczenie ich uprawnień" - stwierdza SPP Iustitia.

Lasota i Radzik a afera Piebiaka

W stanowisku przypomniane są także doniesienia mediów na temat rzekomego udziału Lasoty i Radzika w grupie hejterskiej "Kasta", która na komunikatorze WhatsApp miała dyskredytować innych sędziów. Jak podkreśla Iustitia, niejawne dokumenty z postępowań dyscyplinarnych, prowadzonych przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego, trafiały do mediów społecznościowych.

Stowarzyszenie przywołuje też opinię rzecznika generalnego TSUE Jewgienija Tanczewa, który zakwestionował sam sposób powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Poddajemy pod rozwagę sędziów, których dotyczą postępowania prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba i jego Zastępców Przemysława W. Radzika i Michała Lasotę, by odmawiali udziału w prowadzonych przez nich postępowaniach dyscyplinarnych (...)" - czytamy w stanowisku. Według Iustitii sędziowie powinni wstrzymać się z udziałem w postępowaniach do wydania wyroku przez TSUE oraz wyjaśnienia udziału Lasoty i Radzika w tzw. aferze Piebiaka.

Więcej o:
Komentarze (75)
Iustitia podpowiada sędziom, by odmawiali udziału w postępowaniach dyscyplinarnych
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 36 razy 24

  Bardzo słuszna decyzja , nie stawiać się na rozprawach prowadzonych przez tych pachołków !!!

 • 1627cd1410

  Oceniono 27 razy 21

  dobry pomysł! dotyczy wszystkich współsędziów namaszczonych przez pisią KRS.. i niech idą wnioski do TSUE.

 • antropoid

  Oceniono 37 razy 21

  Słusznie.
  Nie brać udziału w grandzie zmontowanej przez małego kapusia z Krakowa, który udaje prawnika i stroi miny inkwizytora.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 19 razy 13

  Sędziowie należący do "Kasty" powinni stracić prawo do wydawania wyroków
  gdyż stracili do tego moralne prawo.

 • f451

  Oceniono 23 razy 13

  PiSiory kiedy wykonacie wyrok sądu i opublikujecie listy poparcia dla neoKRS ?

 • robson15

  Oceniono 17 razy 11

  Bardzo dobry pomysł. Dość sobiepaństwa nominatów mgr Zero a także niekonstytucyjnej tzw. KRS.
  Mam nadzieje ze TSUE niebawem wyda orzeczenie które pogrąży "reformy" Zero.

 • f451

  Oceniono 17 razy 11

  PiSiory kiedy szef waszego ministerstwa hejtu poda się do dymisji ?

 • jurek4491

  Oceniono 14 razy 10

  BRAWO sędziowie , je.ać PiS dzieli na wszelkie dostępne sposoby .

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 8

  Tych dwóch Przestępców Dojnej Zmiany to chyba musimy wreszcie wziąć na taczki. Noszenie togi sędziowskiej przez te dwa hejterskie kundle Ziobry uwłacza godności Rzeczypospolitej !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX