Iustitia podpowiada sędziom, by odmawiali udziału w postępowaniach dyscyplinarnych

Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota i Przemysław Radzik bezprawnie wszczynają postępowania wobec sędziów - wynika ze stanowiska przyjętego przez Iustitę. Sędziowskie stowarzyszenie proponuje, by sędziowie odmawiali udziału w postępowaniach. Iustitia przypomina o niejasnym udziale sędziów w aferze Piebiaka.
Zobacz wideo

- Zgodnie z przepisami Rzecznik Piotr Schab i jego zastępcy Michał Lasota i Przemysław W. Radzik mają prawo wszczynać postępowania dyscyplinarne jedynie wobec sędziów sądów apelacyjnych oraz prezesów sądów okręgowych. Postępowania wobec innych sędziów mogą wszczynać jedynie zastępcy rzecznika w poszczególnych sądach, a nie Schab, Radzik i Lasota - stwierdza sędzia Dorota Zabłudowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Iustitia wydała komunikat ws. zastępców rzecznika dyscyplinarnego

Iustitia podkreśla w stanowisku, że Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego zastępcy mogą jedynie przejąć sprawę, którą prowadzi rzecznik działający przy danym sądzie okręgowym. "Od początku swojej działalności Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Przemysław W. Radzik i Michał Lasota wszczęli szereg postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów sądów rejonowych i okręgowych, z pominięciem zastępców rzeczników dyscyplinarnych działających przy poszczególnych sądach" - czytamy w stanowisku stowarzyszenia.

Jak podkreśla Iustitia, postępowania rozpoczynane przez Radzika i Lasotę dotyczyły w większości sędziów przeciwnych reformom PiS w wymiarze sprawiedliwości. Zastępcy rzecznika dyscyplinarnego pomijali zastępców rzeczników przy sądach okręgowych i apelacyjnych. "Wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów sądów rejonowych i okręgowych przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego Zastępców stanowi ewidentne przekroczenie ich uprawnień" - stwierdza SPP Iustitia.

Lasota i Radzik a afera Piebiaka

W stanowisku przypomniane są także doniesienia mediów na temat rzekomego udziału Lasoty i Radzika w grupie hejterskiej "Kasta", która na komunikatorze WhatsApp miała dyskredytować innych sędziów. Jak podkreśla Iustitia, niejawne dokumenty z postępowań dyscyplinarnych, prowadzonych przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego, trafiały do mediów społecznościowych.

Stowarzyszenie przywołuje też opinię rzecznika generalnego TSUE Jewgienija Tanczewa, który zakwestionował sam sposób powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Poddajemy pod rozwagę sędziów, których dotyczą postępowania prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba i jego Zastępców Przemysława W. Radzika i Michała Lasotę, by odmawiali udziału w prowadzonych przez nich postępowaniach dyscyplinarnych (...)" - czytamy w stanowisku. Według Iustitii sędziowie powinni wstrzymać się z udziałem w postępowaniach do wydania wyroku przez TSUE oraz wyjaśnienia udziału Lasoty i Radzika w tzw. aferze Piebiaka.

Więcej o: