7 mln zł na portal dla fundacji Tomasza Sakiewicza? "Taki serwis powinien kosztować między 31 a 62 tys. zł"

Unia Europejska zablokowała dotację, o którą ubiegała się fundacja Sakiewicza. Środki znalazł za to Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej, który z krajowych środków wypłacił Fundacji Niezależne Media 7 mln zł na stworzenie portalu o Puszczy Białowieskiej.
Zobacz wideo

W 2016 roku Fundacja Niezależne Media związana z "Gazetą Polską" - której redaktorem naczelnym jest Tomasz Sakiewicz - zgłosiła swój udział w konkursie ekologicznym, który wygrała, inkasując w ten sposób 7 mln zł z NFOŚiGW. Nie byłoby w tym nic podejrzanego, gdyby nie fakt, że dopiero na kilka dni przed zakończeniem konkursu organizacja wpisała ochronę środowiska w swoje cele statutowe. Celem fundacji było stworzenie portalu internetowego o Puszczy Białowieskiej, zaś jego główną "atrakcją" miały być kamery przekazujące obraz z puszczy. 

7 mln zł na portal dla fundacji Tomasza Sakiewicza? "Taki serwis powinien kosztować między 31 a 62 tys. zł"

Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu "Czarno na Białym". Szukając informacji o kosztach stworzenia podobnego serwisu, zapytali o opinię ekspertów. "Strona wygląda tak, jak robiła ją osoba, która zaczyna przygodę z web designem" - przyznał Tomasz Kubera z agencji Empressja.pl

Według naszej kalkulacji wyszło, że taki portal powinien kosztować między 31 a 67 tys. zł netto, nie uwzględniając administracji i dalszej obsługi technicznej - dodał Kubera.

Podczas wspólnej konferencji ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska dr. inż. Krystiana Szczepańskiego, reporterzy dopytywali o ocenę witryny.

- Nie jestem w stanie się odnieść, bo nie wchodziłem na ten portal - oświadczył Szczepański. Minister środowiska odciął się z kolei od sprawy.

Nie dyskutuję o ocenie tego portalu. Postępowanie przetargowe i uruchamiające ten portal nie było za moich czasów"- stwierdził.

Interwencja Unii Europejskiej

Ostateczną decyzję o przyznaniu pieniędzy fundacji podjęło jury konkursu, do którego należał m.in. ówczesny prezes NFOŚiGW, Kazimierz Kujda. Ekspertami merytorycznymi byli: ksiądz Tomasz Duszkiewicz, bliski przyjaciel ministra Szyszki oraz Katarzyna Szyszko - Podgórska, córka byłego ministra środowiska.

Sprawa szybko przykuła uwagę mediów oraz wielu instytucji międzynarodowych. Wśród nich znalazł się OLAF, czyli Europejski Urząd do spraw Nadużyć, który zablokował unijne dofinansowanie i wszczął postępowanie kontrolne. Sprawią zajęło się również Centralne Biura Antykorupcyjne. 

- To jest naprawdę bardzo poważna instytucja i jeżeli taka instytucja zgłasza zastrzeżenia to coś jest na rzeczy - podkreśla Bianka Mikołajewska z portalu OKO.press.

Ostatecznie postępowania prowadzone przez instytucję unijną oraz przez CBA nie zakończyły się.

Fundacja wnioskowała o przyznanie pieniędzy drugi raz na ten sam projekt. Raz ze środków europejskich, a raz ze środków krajowych. Dlatego uznaliśmy, że decyzja rady funduszu (NFOŚiGW) o przyznaniu pieniędzy była przedwczesna, a co za tym idzie nierzetelna

- podkreśla Ksenia Maćczak, rzeczniczka Najwyższej Izby Kontroli, która także bada tę sprawę.

Mimo wielokrotnych prób reporterom programu "Czarno na Białym" nie udało się umówić z osobami odpowiedzialnymi za stworzenie Fundacji Niezależne Media.

Więcej o: