Patryk Jaki: Unia Europejska powinna zająć się tematem awarii w oczyszczalni "Czajka"

Sprawa awarii kolektorów w oczyszczalni "Czajka" w Warszawie powinna zostać omówiona na forum unijnym - uważa Patryk Jaki. Podczas wizyty w Płocku europoseł przekonywał, że władze Warszawy nie zachowały się odpowiedzialnie, przez co sytuacja na Wiśle jest poważniejsza, niż mogłaby być, gdyby Platforma Obywatelska zachowała się "jak powinna".
Zobacz wideo

Patryk Jaki mówił o awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie podczas konferencji prasowej w Płocku. Przyjechał tam, by poprzeć kandydaturę Jacka Ozdoby w wyborach parlamentarnych. Przy okazji przekonywał, że zachowanie władz Warszawy w obliczu awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" pozostawia wiele do życzenia.

- Jestem przekonany, że sytuacja byłaby inna, gdyby władze Warszawy zachowały się odpowiedzialnie i od razu poinformowały władze państwowe o tym, co się stało, ale kilkanaście godzin sądzili, że uda się to jakoś ukryć, że jakoś uda się coś z tym zrobić - powiedział Patryk Jaki.

Patryk Jaki: Władze Warszawy miały czas na wszystko, ale nie na rzeczy przyziemne

Europoseł stwierdził, że władze Warszawy nie posiadają odpowiedniej liczby narzędzi i instrumentów, którymi z kolei dysponują władze państwowe, a "w tym czasie, kiedy awaria się zaczynała, każda godzina miała znaczenie".

- Zobaczcie państwo, że przez kilka dni słyszeliśmy od Rafała Trzaskowskiego, że "gdzie tam PiS-owcy się będą pchać, panie, nie potrzebujemy niczego, sami sobie poradzimy". No, mija jeden dzień, mija drugi dzień, a potem mówi: "To niech jednak to wojsko przyjedzie". Widzicie państwo, tak właśnie jest z Platformą Obywatelską - powiedział Patryk Jaki. 

Europarlamentarzysta ocenił, że "sytuacja pewnie nie musiałaby być tak poważna", gdyby "władze Platformy zachowały się, tak jak powinny się zachować", powołując się na ustawowy zapis o niezwłocznym informowaniu o takich zdarzeniach, jak awaria kolektorów w warszawskiej oczyszczalni ścieków. Patryk Jaki powiedział również, że nie jest "normalne", że tak drogi i niedawno oddany do użytku sprzęt psuje się po kilku latach.

- Z jednej strony mamy władze Platformy i władze Warszawy, które miały czas na wszystko, na programy LGBT+, na łamanie swoich kolejnych obietnic, Trzaskowski ma czas na podróżowanie po świecie, w sumie nie wiem, w jakich celach, natomiast nie mają czasu na takie sprawy przyziemne, jak pilnowanie jakości infrastruktury komunalnej - powiedział polityk.

Patryk Jaki: Unia Europejska powinna wiedzieć o awarii kolektorów w oczyszczalni "Czajka"

Patryk Jaki, zapytany przez dziennikarzy o to, czy sprawa awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" powinna trafić to Brukseli, odpowiedział, że tak. 

- Jestem przekonany, że gdyby w Warszawie rządził ktoś z PiS, to już mielibyśmy tam przypiętych ekologów do wejścia na promenadę. Timmermans i cała reszta, Komisja Europejska, jakieś rady ONZ, zajmowałyby już stanowisko, że co ten PiS robi, ale jak rządzi Platforma, no to wytłumaczyli, że fekalia wymieszały się z wodą, to nie ma problemu - skomentował Jaki.

Europoseł powiedział, że temat awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków "Czajka" powinien trafić do Parlamentu Europejskiego co najmniej w formie informacji i że będzie wysyłał w tej sprawie pisma. Oświadczył także, że dobrze byłoby, gdyby na forum unijnym odbyła się debata na temat sytuacji ekologicznej w Polsce.

Więcej o: