Krzysztof Szczerski: wizyta Donalda Trumpa w Polsce po 1 października, najpóźniej w grudniu

- Polska może wejść do programu bezwizowego, dlatego chcielibyśmy, by wizyta odbyła się najpóźniej 1 października - oświadczył na antenie RMF FM prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Natomiast strona amerykańska informuje, że spotkanie odbędzie się najpóźniej w grudniu - dodał.
Zobacz wideo

Krzysztof Szczerski pytany na antenie RMF FM o przystąpienie Polski do ruchu bezwizowego stwierdził, że Mike Pence nie był wstanie powiedzieć tego, czego Polska oczekiwała, ponieważ "wiele komunikatów zarezerwowanych jest dla samego prezydenta". Dodał jednak, że nasz kraj jest na najlepszej drodze do osiągnięcia celu - zniesienia wiz.

Był tutaj w Polsce pre-assessment team, który wstępnie ocenia stan do ruchu bezwizowego. Ta ocena zespołu jest pozytywna. Barierą jest wyłącznie kwestia wskaźnika odmów. On spada, więc jest szansa, że my go przekroczymy - zapewnił.

Zniesienie wiz do USA zbliża się wielkimi krokami?

"Spełniamy warunek zniesienia wiz do USA" - dowiedziała się z kolei "Rzeczpospolita". Dziennikarze dziennika, powołując się na amerykańskie źródła podaje, że Polska konieczny odsetek liczby odmów osiągnęła pod koniec zeszłego tygodnia. Następnym krokiem na drodze do ruchu bezwizowego będzie ustalenie liczby odmów za cały rok rozliczeniowy, który upływa 30 września.  

Spotkanie Andrzej Duda - Mike Pence

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z  wiceprezydentem USA, Mike Pence potwierdził, że Polskę od włączenia do ruchu bezwizowego dzielą już tylko tygodnie.

Cieszę się, iż Polska zbliża się do spełnienia kryteriów objęcia jej programem ruchu bezwizowego - dodał.

- Relacje polsko - amerykańskie są coraz silniejsze. To jest odzwierciedlone w relacjach prezydenckich, między panem, panie prezydencie, a prezydentem Trumpem - dodał. W trakcie spotkania wiceprezydent USA podkreślił również gotowość do poszerzenia zakresu współpracy energetycznej obu państw. - Strona amerykańska będzie wspierać w tym zakresie stronę polską tak, aby wzmocnić naszą współpracę także na tym polu - powiedział.

Żeby znaleźć się w programie ruchu bezwizowego do USA, odsetek obywateli, którym odmówiono wydania wizy B1/B2, nie może - w ciągu amerykańskiego roku rozliczeniowego - przekroczyć 3 proc. odmów.

Więcej o: