Aleksandra Dulkiewicz przeprosiła za "egzotycznych gości": Niefortunne słowo przyjęte z uśmiechem

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przeprosiła sekretarz landu Berlin Sawsan Chebli i burmistrza Londynu Sadiqa Khana za nazwanie ich podczas niedzielnej debaty "egzotycznymi gośćmi". "Niefortunne słowo oboje przyjęli z uśmiechem" - zapewniła Dulkiewicz na Twitterze.
Zobacz wideo

Sekretarz landu Berlin Sawsan Chebli i burmistrz Londynu Sadiq Khan byli jednymi z uczestników debaty "Solidarność i pokój. Miasto jako europejska wspólnota" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

- 30 lat temu zaczęła się wolna Polska. Dzięki tym zmianom weszliśmy do Unii Europejskiej, wcześniej do NATO, możemy dzisiaj tutaj swobodnie siedzieć i rozmawiać. Mieć gości takich egzotycznych jak wy
- powiedziała w trakcie debaty prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zwracając się do Chebli i Khana.

- Kosmopolitycznych - wtrącił dyrektor ECS Basil Kerski.

- Kosmopolitycznych - przyznała Dulkiewicz i kontynuowała wywód. - Jestem bardzo ciekawa reakcji w Polsce na to, że dzisiaj, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej dwoje muzułmańskich przedstawicieli Europy, pochodzących z różnych krajów, którzy mają korzenie nieeuropejskie, są dzisiaj samorządowcami. Zobaczcie, jaki to przykład jest dla nas Polaków, jak bardzo się zmienia Europa, jak bardzo my się będziemy zmieniać - powiedziała prezydent.

Gdy przyszła kolej na Khana, ten żartobliwie odniósł się do słów Dulkiewicz. - Nazywano mnie różnie, ale nigdy jeszcze nie nazwano mnie egzotycznym. Dziękuję Aleksandro - powiedział.

Aleksandra Dulkiewicz: Przeprosiłam za przejęzyczenie

Po tym, jak słowa o "egzotycznych gościach" rozniosły się w mediach, Aleksandra Dulkiewicz skomentowała sprawę na Twitterze.

"Dziękuję uczestnikom debaty w ECS. Ich obecność w mieście wolności, równości i solidarności była symboliczna. Za przejęzyczenie osobiście przeprosiłam. Niefortunne słowo oboje przyjęli z uśmiechem. Szacunek, różnorodność i tolerancja - niech te przesłania płyną od nas w świat" - napisała.

Więcej o:
Komentarze (289)
Aleksandra Dulkiewicz przeprosiła za "egzotycznych gości": Niefortunne słowo przyjęte z uśmiechem
Zaloguj się
 • gelati

  Oceniono 19 razy 13

  Z uśmiechem POitowania:) Zalosna ta prezydenta.

 • Artur Cybulski

  Oceniono 37 razy 13

  Z uśmiechem? Z zażenowaniem a nie uśmiechem. Widać że ci ludzie nie wiedzieli jak mają zareagować. Czy nadal chcecie promować tą idiotkę.

 • smurfmadrala

  Oceniono 16 razy 12

  Jako PiSior uwielbiam Dulkiewicz, Scheuring Wielgus, Komorowskiego i Wałęsę ...

 • czarek75

  Oceniono 62 razy 12

  gdyby tak powiedzial Kaczynki czy Morawiecki to niebylby zart tylko szlo by w GW i TVN pilneeee i na czerwono. Byloby faszysci homofoby antysemici i bylyby listy podpisane przez UBywateli do fransa timermansa z prosba o pomoc. Spojrzcie co z wami robi ta gazeta sniete ryby do Wisly to podrzucone, szambo leje sie pod kontrola zreszta za Kaczynskiego tez sie lalo, Schettino nie moze dopiac list bo buldogi zra sie pod dywanem o koryta i frukta. Jaka ona ladna ta Dulczessa elokwentna i rzad PIS nie polski rzad zabral jej Westerplatte. 11 listopada przez Warszawe przejdzie okolo 300 tys egzotycznych ludzi GW bedzie pastowac na czarno ludzi i prowokowac ciekawe co powiedza na to swiatowe media czy bedzie opcja atomowa. Apeluje do michnika oddajcie wybory walkowerem Game Ower adamie michnik. Drukarnie juz pozamykane czesc oddzialow tez pracownicy na umowach smieciowych agora zdycha. I tutaj o to chodzi aby przetrwac musi wygrac POKO inaczej GW zejdzie do podziemia nikt tam dla idei nie bedzie pracowal

 • adellante12

  Oceniono 17 razy 11

  Ludzie skacowani często plotą bez sensu...

 • koxiarz

  Oceniono 27 razy 11

  Dla mnie to było rzeczywiści niefortunne i wypowiedziane do tego w trakcie wystąpienia na żywo, gdzie trudno na szybko ważyć każde słowo.

  Z drugiej strony, gdyby takie określenie padło z ust kogoś z PiSu, to GW, gazeta, TVN trąbili by o kompromitacji itp. Wtedy kontekst i dalsza część wypowiedzi nie miałaby znaczenia a nacisk byłby właśnie na "egzotycznych", jak to miało miejsce np. w przypadku "elementu animalnego" czy "gorszego sortu".

  Podobnie "internety" szybko podchwytywały te "buzzwords", więc teraz czekam na hashtagi i przeróżne akcje w stylu "egzotyczni" itp.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 39 razy 11

  znasz li ten kraj, gdzie w tramwajach biją ludzi za kolor skóry ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX