80. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Warszawa od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji"

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa skomentowała brak zaproszenia dla przedstawicieli jej kraju na niedzielne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak stwierdziła, "Warszawa od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji". Polskie MSZ tłumaczyło wcześniej, że brak zaproszenia wynika z kryteriów, jakie przyjęto na tegoroczne uroczystości.
Zobacz wideo

Na niedzielnych uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej na pl. Piłsudskiego w Warszawie obecni byli przywódcy ok. 40 państw. Wśród zagranicznych gości zabrakło jednak m.in. strony rosyjskiej.

Jak tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, zaproszono przedstawicieli państw należących do Unii Europejskiej, Partnerstwa Wschodniego oraz NATO.  - Rosja w żadnym z tych formatów nie występuje - mówił Szynkowski vel Sęk.

80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Reakcja MSZ Rosji 

Na te słowa zareagowała w niedzielę na Facebooku rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, która stwierdziła, że "Warszawa od dawna nie postawiła się w tak głupiej sytuacji".

Rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała natomiast w swojej depeszy rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który stwierdził, że "żadnych upamiętniających wydarzeń poświęconych rocznicom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lub II Wojny Światowej nie można uznać za pełnoprawne bez udziału Rosji”. Jak dodał, nie można przeceniać roli Rosji w zwycięstwie nad nazizmem.

Władimir Putin, obecny prezydent Rosji, a wówczas premier, uczestniczył w uroczystościach związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej w 2009 r.

Więcej o: