Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda o "powrocie tendencji imperialistycznych"

Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na placu Piłsudskiego w Warszawie wygłosił przemówienie. Prezydent Polski podkreślał, że II wojna światowa jest "straszliwą hekatombą naszego narodu", w której zginęło setki tysięcy ludzi.
Zobacz wideo

Andrzej Duda był pierwszym politykiem, który przemawiał w ramach oficjalnych państwowych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. W uroczystościach udział bierze około 40 delegacji zagranicznych. Poza wystąpieniem Andrzeja Dudy zaplanowano również przemówienia prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Mike'a Pence'a.

Andrzej Duda: Mamy do czynienia w Europie z powrotem tendencji imperialistycznych

Prezydent Polski rozpoczął swoje przemówienie od podkreślenia, jak bardzo II wojna światowa odcisnęła piętno na historii naszego kraju. - Trudno sobie do dzisiaj w ogóle wyobrazić ten kataklizm dziejowy, największy i najbardziej niosący straszliwe ofiary konflikt zbrojny w dotychczasowych dziejach ludzkości - mówił. 

- Ludzkość widocznie za mało jeszcze wyciągnęła wniosków z tej straszliwej lekcji, którą przeżyła. Wciąż na tym świecie zdarzają się czystki etniczne, zdarza się ludobójstwo, teraz, w czasach współczesnych, mieliśmy z tym do czynienia w krajach byłej Jugosławii, w Rwandzie - zwrócił uwagę prezydent. Później Duda wrócił do współczesnej polityki, która przejawia "tendencje imperialistyczne":

Na świecie cały czas niestety zdarzają się, mimo całego postępu cywilizacyjnego, mimo tamtej strasznej lekcji, nadal akty czystek etnicznych, zbiorowych mordów, wręcz ludobójstwa. Mamy do czynienia nawet w Europie z powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania granic siłą, napadami na inne państwa, zabieraniem ich ziemi, zniewoleniem obywateli. Otóż tamta lekcja powinna nas nauczyć jednego: może nie byłoby w ogóle II wojny światowej, gdyby państwa zachodu zdecydowanie sprzeciwiły się Anschlussowi Austrii, gdyby postawiły zdecydowaną tamę imperialnym dążeniom Hitlera, jego maniakalnym wizjom, gdyby ostro zaprotestowały przeciwko temu, jak zostali potraktowani w Niemczech Żydzi przed II wojną światową, gdyby społeczność międzynarodowa stanęła w obronie Czechosłowacji.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda skupił się nie tylko na ofiarach, ale też polskich bohaterach, którzy walczyli nie tylko z wojskami nazistowskimi, ale też sowieckimi, nie tylko na polskim, ale też na zagranicznych frontach. - Niemcy w ten sposób poniżyli nas, Polaków, że na naszej ziemi pozostawili tą machinę zagłady, ale dzisiaj się nią opiekujemy, żeby dawała świadectwo. (...) Ta wojna była dla nas była cały czas walką, nigdy nie poddaliśmy się jako naród, chociaż Polska zniknęła z mapy. Polacy walczyli na wszystkich frontach, bronili nieba Wielkiej Brytanii, kiedy Niemcy bombardowali Londyn, byli jednymi z niewielu, którzy tak wiele zrobili dla tak wielu - podkreślał.

Więcej o:
Komentarze (192)
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda o "powrocie tendencji imperialistycznych"
Zaloguj się
 • pisowski_niedouk

  Oceniono 40 razy 24

  Co by nie przeczytał czy nie powiedzial, ja nie traktuje tego gościa jak prezydenta, tylko jak sługusa żoliborskiego szkodnika.

 • mejerewa

  Oceniono 40 razy 22

  "Nie zaprosiliśmy Tuska, bo nie jest przywódcą żadnego państwa" (pierwsza wersja była taka). A zwykły poseł siedzi w pierwszym rzędzie z Morawieckim i Merkel.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 44 razy 20

  Duda - 'miedzynarodowa spolecznosc' miala w nosie zajecie Czechoslowacji! Polska zas ochoczo przylaczyla sie sie do hitlerowskich Niemiec i zajela czeskie Sudety....

  Pomysl chlopie zanim cos chlapniesz.....

 • jael53

  Oceniono 22 razy 18

  Mam wrażenie, że czystki etniczne są skutkiem przede wszystkim nakręcania nacjonalizmów. A w tej paskudnej konkurencji właśnie zajmujemy czołowe, acz niezaszczytne miejsce.

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 15 razy 15

  Brygada Świętokrzyska ........żal na sercu , patrząc na tego człowieka , który w zasadzie jest podobny do nikogo.

 • kralik111

  Oceniono 22 razy 14

  Ideologia nacjonalistyczna PiSu jest "tendencja imperialistyczna" idioto. 🤣

 • polakadam

  Oceniono 19 razy 13

  W różnych krajach widać tendencje imperialistyczne i nacjonalistyczne. Niektórzy ludzie są na tyle głupi że podoba im się demagogia o wstawaniu z kolan. Tacy są również w Polsce.

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 16 razy 12

  Naziści pod patronatem pisu biegają po Warszawie a ta lebioda mówi, że ktoś nie wyciągnął wniosków... co za dzbaniszon.

 • nr36

  Oceniono 13 razy 11

  maliniok, prężysz się i NIC. tłumoku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX