Rocznica wybuchu II wojny światowej. Abp Gądecki: Agresorzy należeli do światowej czołówki aborcyjnej

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej przewodniczący Episkopatu Polski wydał oświadczenie. Według arcybiskupa Stanisława Gądeckiego do koszmaru wojny doprowadziło "odwrócenie się od chrześcijańskich korzeni". "Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80. lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia" - pisze przewodniczący KEP.
Zobacz wideo

Arcybiskup Stanisław Gądecki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej przypomniał, że wojna była "jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i jego piąte przykazania Dekalogu: Nie zabijaj". 

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Oświadczenie Episkopatu

Przewodniczący Konferencja Episkopatu Polski zaznaczył, że konflikt nie zaczął się na Westerplatte, ponieważ pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein nastąpił atak lotniczy na Wieluń. W jego wyniku zginęło ok. 1200 osób, w tym dzieci i chorzy, a ścisłe centrum miasta zostało zniszczone w 90 proc.

Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że w sumie spośród wszystkich narodów biorących udział w drugiej wojnie światowej zginęło ponad 56 milionów ludzi. "Nie wolno nam zapomnieć o sześciu milionach naszych rodaków, w tym trzech milionach Żydów, którzy stracili życie z rąk niemieckich nazistów w czasie drugiej wojny światowej" - powiedział. Hierarcha dodał, że obywatele Polski stanowią najwyższy odsetek zabitych w porównaniu z innymi krajami, gdzie toczyły się działania wojenne.

Abp Gądecki: Agresorzy należeli do czołówki aborcyjnej

Zdaniem arcybiskupa był to też prawdziwy upadek ówczesnej cywilizacji. "Nie wolno zapominać, że doprowadziło do tego odwrócenie się od chrześcijańskich korzeni Europy i od prawa naturalnego, które szanuje życie każdego człowieka" - stwierdził przewodniczący KEP. I dalej:

Nasi wrześniowi agresorzy sprzed 80. lat należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, sami zakaziliśmy się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów. Tym bardziej Kościół nigdy nie przestanie się upominać o godność człowieka i jego prawo do życia od poczęcia do śmierci.

Abp Gądecki stwierdził, że jednym z głównych założeń niemieckich władz okupacyjnych była eksterminacja księży, ponieważ okupant uważał duchowieństwo za ostoję polskości. "Niemieckim represjom zostało poddanych ponad sześć tysięcy księży. Blisko trzy tysiące z nich zginęło. Ginęli nie tylko w Dachau czy Auschwitz, ale także w swoich parafiach, bo nie chcieli opuścić ludzi. Żadna inna grupa społeczna nie poniosła - proporcjonalnie do swojej liczby - tak wysokich strat jak polskie duchowieństwo" - podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Mówiąc o podstawowych przyczynach II wojny światowej Przewodniczący Episkopatu nawiązał do wypowiedzi Piusa XII, który mówił, że ludzie zbuntowali się przeciw chrześcijaństwu i wartościom, które ze sobą niesie, a wśród nich jest wartość życia każdego człowieka.

Przewodniczący KEP przypomniał też, że II wojna światowa pokazała nam wielkość człowieczeństwa i duchową siłę, którą to właśnie wiara dała m.in. św. Maksymilianowi Kolbe, Edycie Stein, rodzinie Ulmów oraz wielu innym męczennikom i ofiarom tego tragicznego okresu naszej historii. 

Abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat powinna być dla dzisiejszych chrześcijan wezwaniem do troski o drugiego człowieka i modlitwy o pokój.  Przypomniał: "W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w każdej katedrze w Polsce będą sprawowane Msze święte w intencji pokoju oraz za wszystkie ofiary tej strasznej wojny. W Kościołach w całej Polsce również będziemy modlić się w tej intencji". 

Więcej o: