Timmermans na Westerplatte o walce o Polskę. "By pozostała ważnym członkiem europejskiej rodziny"

- Będziemy walczyć, by zapewnić, że Polska pozostanie ważnym członkiem europejskiej rodziny - powiedział na Westerplatte wiceszef KE Frans Timmermans. Holender kilka razy przypominał też historię swojej rodziny, która w Bredzie poznała polskich żołnierzy.
Zobacz wideo

Jednym z gości, a zarazem przemawiających na Westerplatte był wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Przed Holendrem głos zabierali m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz czy premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył Timmermans, był zaszczycony, że może brać udział w uroczystościach. - Jesteśmy tutaj w 80. rocznicę rozpoczęcia okropieństw, które spotkały polską ludność, jesteśmy tu po to, aby pamiętać, co się stało - mówił.

Timmermans przypomniał o swojej narodowości, dodając, że Holendrzy w dużej mierze "zawdzięczają wyzwolenie polskim żołnierzom", szczególnie tych dowodzonym przez generałów Maczka i Sosabowskiego.

Czytaj więcej: Andrzej Duda dziękuje prezydentowi Niemiec. Frank-Walter Steinmeier: Proszę o przebaczenie

Wiceszef Komisji Europejskiej powiedział też, że sam pochodzi z Bredy, czyli miasta, które wyzwolili polscy żołnierze pod przewodnictwem gen. Maczka. - Mój ojciec, którego pamięć jest trochę mglista, niewiele pamięta, ale pamięta serdeczność polskich żołnierzy - wspominał. Jak dodał, jego ojciec nie zapomniał nigdy o roli Polaków. - Jestem im winien olbrzymi dług wdzięczności. Wdzięczności, którą wyrażamy przez naszą obecność tutaj - powiedział.

Timmermans: Będziemy walczyć o to, by Polska pozostała ważnym członkiem rodziny europejskiej

Timmermans następnie wspomniał, że po II wojnie światowej Polska znalazła się na ponad 40 lat za żelazną kurtyną i musiała czekać na powrót do wolnej Europy. W tym kontekście mówił też o "Solidarności", która przyczyniła się do upadku komunizmu.

Musimy, jako Europejczycy, wykazać się tolerancją i wzajemnym szacunkiem zwłaszcza teraz, kiedy Europa jest zjednoczona i wolna. Nie możemy pozwolić, aby ludzie głoszący nietolerancję i nienawiść jako dobry sposób na prowadzenie polityki, głoszący konflikt, który mógłby ich celom pomóc, aby oni wzięli górę

- powiedział później Timmermans.

- Będziemy walczyć, by zapewnić, że Polska pozostanie ważnym członkiem europejskiej rodziny - podkreślił.

W przypadku Timmermansa i wtrętów o polskich żołnierzach warto przypomnieć, że Holender wiele lat temu włączył się w kultywowanie pamięci o Polakach, to on walczył o pośmiertne odznaczenia dla gen. Maczka i Sosabowskiego i Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Został zresztą odznaczony przez polskich prezydentów: w 2006 roku przez Lecha Kaczyńskiego, a w 2014 przez Bronisława Komorowskiego.

Więcej o:
Komentarze (268)
Timmermans na Westerplatte o walce o Polskę. "By pozostała ważnym członkiem europejskiej rodziny"
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 45 razy 27

  Niewielu współczesnych polityków upominało się o dobrą pamięć o polskich żołnierzach na Zachodzie tak konsekwentnie, jak Frans Timmermans.

 • alejagwiazd

  Oceniono 46 razy 22

  Zachód bez Polski przetrwa ale czym jest Polska poza strukturami zachodu starsi ludzie dobrze wiedza a mlodziez ma niewielkie pojecie. Rydzyk od lat prowadzi bezczelna kampanie aby odseparowac nas od zachodu i połączyc metalnie z Rosja. Koło gospodyń z Kaczorowic Dolnych zachwycone

 • maciejwscieklica

  Oceniono 43 razy 19

  piekna pamieć o Polsce
  we wspomnieniach Jego ojca
  szkoda, ze my, tu, w Polsce
  zapomnielismy o faktycznych bohaterach

 • fakiba

  Oceniono 46 razy 18

  Piękne marzenie ale nie z pisem przy władzy

 • chi-neng

  Oceniono 37 razy 11

  "By pozostała ważnym członkiem europejskiej rodziny"
  -----
  Podpisuje sie pod tym, ale pod jednym warunkiem, NIE Z DZISIEJSZYMI WLADZAMI.

 • Kapitan Flint

  Oceniono 26 razy 10

  Pewnie łysym gamoniom wylewających bluzgi na Timmermansa wydaje się, że sami piszą te pierdy na forum. Nie, durnie, to napisali Rosjanie w Moskwie, a wy jesteście tylko bezmyślnymi nosicielami.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 30 razy 8

  ale sie pisiorki rozjazgotały
  przed koscielna pokazówką
  gdzie ozory przed klechą wywalą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX