Wybory parlamentarne 2019. W nowym sondażu PiS ma mocny wynik, ale nie może samodzielnie rządzić

Na 41 proc. głosów może liczyć PiS w najnowszym sondażu przygotowanym przez IPSOS dla OKO.press. Przepaść między partią rządzącą a Koalicją Obywatelską jest spora, ale z badania wynika, że PiS brakowałoby dwóch mandatów do samodzielnych rządów.
Zobacz wideo

Sondaż został przeprowadzony 26-28 sierpnia, wynika z niego, że afera wokół Ministerstwa Sprawiedliwości nie zaszkodziła PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 41 proc. głosów poparcia. Na drugim miejscu tradycyjnie plasuje się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z wynikiem 28 proc. Kolejna jest Lewica (13 proc.). Na granicy progu (5 proc.) znajdują się PSL z Kukizem oraz Konfederacja

5 proc. respondentów to osoby niezdecydowane, 2 proc. deklaruje oddanie głosu na Bezpartyjnych Samorządowców, a 1 proc. wskazuje inną partię.

Wybory Parlamentarne 2019. W sondażu PiS bez samodzielnej większości

Z symulacji OKO.press wynika, że 46 proc. głosów, na które łącznie mogą liczyć wszystkie siły opozycyjne, da opozycji 218 mandatów. PiS natomiast może zgarnąć 229 mandatów (choć procentowe poparcie ma niższe). "Tak działa premia dla silniejszych partii z tytułu głosów oddanych na partie, które nie weszły do sondażowego Sejmu" - tłumaczą autorzy artykułu na portalu. PiS zabrakłoby do samodzielnego rządzenia dwóch mandatów, natomiast opozycji aż 13. 

Więcej o: