Ukraina zniesie moratorium na ekshumacje polskich ofiar. Zełenski złożył obietnicę na spotkaniu z Dudą

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chciałby normalizacji relacji z Ukrainą w kwestii pamięci historycznej. Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który przebywa w Polsce z oficjalną wizytą, Duda podkreślił, że aby osiągnąć porozumienie w tej sprawie, niezbędne jest godne upamiętnienie polskich ofiar, które poległy na Ukrainie.
Zobacz wideo

- Droga do tego jest tylko taka, aby każdy człowiek, który zginął, który został zamordowany, został upamiętniony, odzyskał swoje imię i nazwisko. Aby miał nagrobek, aby był wskazany na tablicy, która będzie oznaczała zbiorową mogiłę - zaznaczył prezydent.

Do tego - jak powiedział Andrzej Duda - potrzebne jest przeprowadzenie ekshumacji. Poinformował, że poprosił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby moratorium, które zostało wprowadzone na prace ekshumacyjne przez poprzednie władze Ukrainy, zostało zniesione. Ukraiński przywódca obiecał, że ten postulat zostanie zrealizowany. - Jest to element, który ma dzisiaj znaczenie fundamentalne dla Polaków. To jest kwestia upamiętnienia najbliższych, tego, by było wiadomo, gdzie można zapalić swoim przodkom przysłowiowy znicz - mówił polski prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że dzięki prezydenturze Wołodymyra Zełenskiego relacje w kwestiach historycznych między Polską i Ukrainą zostaną unormowane. Zapewnił, że działania zmierzające do porozumienia będą obustronne.

Więcej o:
Komentarze (70)
Ukraina zniesie moratorium na ekshumacje polskich ofiar. Zełenski złożył obietnicę na spotkaniu z Dudą
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 22 razy 12

  Komików dwóch. Trzeci nie doleciał.

 • 1627cd1410

  Oceniono 21 razy 9

  ..a jakieś ustalenia gospodarcze? wymiana naukowa? współpraca militarna? Adriany lubią tylko wykopki?? :Oo

 • press23

  Oceniono 16 razy 8

  Adrian - dwie kwestie.
  1. gdybyś miał jaja to byś zażądał ekshumacji od Zelenskiego a nie prosił
  2. Polacy na Wołyniu w ogromnej większości nie zginęli tylko zostali wymordowani, często po wymyślnych torturach
  W relacjach z Ukrainą, PIS (tak samo jako jak PO) zachowuje się jak petent a powinno być chyba na odwrót.

 • yuo7leo9

  Oceniono 6 razy 6

  PiSs ma jakąś obsesję na punkcie wykopywania trupów. Nekrofilia, czy co?

 • yan57

  Oceniono 10 razy 6

  po przeczytaniu wystąpienia z kartki dużo ciekawych rzeczy się dowiedzieliśmy od prezydenta Ukrainy że Ukraińcy walczyli i wyzwoliły Polskę i że zginęli w KATYNIU no i lampę naftową wynalazł Ukrainiec z Łukasiewiczem nasz p. prezydent znowu nie zawiódł wspomógł kolejną pożyczką .........

 • emeni

  Oceniono 13 razy 5

  Duda oczywiście zapowiedział udzielenie kolejnej "pożyczki" bankrutowi.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 5

  Oglądając to spotkanie ,nie można sie było bawic wystepem naszeo PAD,cvhcviasł przebic komika z Ukrainy i to udało się,machał łapkami,gadał jak poplątany,oszołomiony zielem,czy herbatką? Tamten Gość trzymał się tekstu z kartki i dobrze,bo może też by pojechał w kabaret.

 • bamshe

  Oceniono 15 razy 5

  Panie Adrain ci ludzie nei polegli tylko zostali wymordowani. Jest znaczaca roznica, sugerujesz ze walczcli a nie byli wyżynani w pień

 • zueoko

  Oceniono 19 razy 5

  W Polsce wykopali już co tylko się dało więc teraz czas na Ukrainę. Wielki sukces polskiej dyplomacji. Mglista zgoda na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Nieważne, że w relacjach z większością krajów Europy panuje... niezgoda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX