Sędzia odmówiła orzekania z Radzikiem z afery Piebiaka. Możliwe pytania do TSUE o zastępców Schaba

Sędzia Anna Bator-Ciesielska z warszawskiego Sądu Okręgowego odmówiła orzekania - wszystko dlatego, że w składzie orzekającym był Przemysław Radzik, który według mediów miał być w grupie "Kasta", znanej z afery Piebiaka. Sędzia zapowiedziała też, że rozważy zwrócenie się z pytaniem do TSUE o dwóch zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba. Obydwaj pojawiają się w kontekście afery Piebiaka, jednym z nich jest Radzik, drugim - Michał Lasota.
Zobacz wideo

Afera Piebiaka, czy też afera hejterska, obrodziła w nowy wątek. Jak opisuje Onet, sędzia Anna Bator-Ciesielska odroczyła rozprawę w warszawskim Sądzie Okręgowym i odmówiła orzekania razem z sędzią Przemysławem Radzikiem, który miał należeć do grupy "Kasta" na WhatsAppie, mającej stać na inspirowaniem ataków na "niepokornych" sędziów. Radzik jest też zastępcą Piotra Schaba, czyli Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Według ustaleń Onetu sędzia Bator-Ciesielska miała powołać się w tej sytuacji na art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który traktuje o "prawie do sprawiedliwego procesu sądowego", tu fragment artykułu:

Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.

Sędzia odmawia orzekać z Radzikiem. Możliwe pytania prejudycjalne do TSUE

Sędzia Anna Bator-Ciesielska przewodniczyła rozprawie w sprawie karnej, a w składzie znajdował się właśnie Radzik, wobec którego wyraziła wątpliwość, czy ten jest "sędzią właściwie obsadzonym". Onet podsumowuje całą sytuację w ten sposób:

Odmówiła (sędzia Bator-Ciesielska - red.) orzekania razem z nim i zapowiedziała, że swoją decyzję przedstawi pozostałym sędziom w X Wydziale Odwoławczym warszawskiego SO oraz przewodniczącej wydziału.

Bator-Ciesielska zapowiedziała też, że rozważy zwrócenie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym o to, czy sędziowie Radzik, ale też Michał Lasota (również przewija się w sprawie afery Piebiaka, także jest zastępcą rzecznika Schaba), to sędziowie "bezstronni i niezawiśli".

Więcej o:
Komentarze (165)
Afera Piebiaka. Sędzia odmówiła orzekania z Przemysławem Radzikiem. Możliwe pytania prejucydjalne do TSUE
Zaloguj się
 • amoramo

  Oceniono 93 razy 79

  Brawo! W naszym kochanym kraju to jednak kobiety górą! Uczcie się samczy przedstawiciele gatunku homo sapiens!

 • iskander36

  Oceniono 78 razy 68

  Dziękuję za postawę. Troche nieznośną jest myśl, że np. pan sędzia proponujący Wypier...ć" Pani Prezes SN nie ma problemu z tym, że złamał zasady etyki zawodowej i jego czyn dyskwalifikuje go jako sędziego (nie wspominając już o tym, że zajmuje sie oceną innych sędziów). Wyobraźcie sobie, że - poświęcony przez swoich wraca do Rejonowego i rozstrzyga o Waszych sprawach, a Wy macie w tyle głowy jego uśmiechniętą twarz, kiedy pisze: "proponuje wysłać kartki z takim tekstem...". Macie to ? To tak jak mieć świadomość, że mający zadecydować o odpuszczeniu czy nie Waszych grzechów spowiednik, molestował w przeszłości dzieci. Trochę to ssie. Czy zsługują na infamię ? Tak. Inaczej i oni i inni (niezaleznie z kim sympatyzujący) beda czynić tak samo. Do diaska z nimi.

 • 99venus

  Oceniono 56 razy 50

  Wielki szacunek.

 • andrew1507

  Oceniono 48 razy 42

  A swoją drogą skąd w naszym kochanym kraju tle kolaborantów z dyktaturą Kaczyńskiego?
  Wyborco,
  przyzwoici ludzie nie mogą być kolaborantami kaczyzmu,
  uwalmy kaczyzm w wyborach....

 • tedfarmer

  Oceniono 47 razy 41

  Wielkie brawa ,Pani Sędzio !!! Wielkie brawa za odwagę i pokazanie tej pisuarowej zbieraninie z klozetów,że są jeszcze prawdziwi sędziowie w Polsce !! Jeszcze raz najwyższe wyrazy uznania dla Pani !!!!!!!!!!!!!

 • serenita123

  Oceniono 38 razy 36

  partyjny funkcjonariusz, czy też partyjny czynownik nie może być niezawisłym sędzią.
  Dziewictwo, czy dziewiczą błonę, można odtworzyć operacyjnie.
  Przyzwoitości i niezawisłości tak się nie da.
  KOORWA to nie zawód. To charakter

 • veronicahighlander

  Oceniono 42 razy 34

  Szacun

 • lesnojeziorska

  Oceniono 39 razy 33

  Nie podawać ręki, spluwać na ich widok i przechodzić na drugą stronę ulicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX