Rząd wydał 630 tys. zł na promocję w telewizji o. Rydzyka. Cel? Dotrzeć do gospodyń

Jacek Gądek
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydało 630 tys. zł na promowanie w TV Trwam dotacji dla Kół Gospodyń Wiejskich. Obóz Prawa i Sprawiedliwości inwestuje w kontakty z kołami i dba, aby ten tradycjonalistyczny elektorat głosował na PiS, a nie PSL.

To, ile resort inwestycji zainwestował w komunikację w TV Trwam, podał osobiście minister Jerzy Kwieciński. Posłowie opozycji pytali go bowiem, ile pieniędzy trafiło z MIiR do Fundacja "Lux Veritatis" ("światło prawdy").

Fundacja ta jest finansowym wehikułem o. Tadeusza Rydzyka - powstała w 1998 r., a założyli ją redemptoryści o. Jan Król i osobiście o. Rydzyk. To "Lux Veritatis" ma koncesję na nadawanie TV Trwam. Jej ostatnie największe inwestycje to sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu oraz Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II.

Po wyborach 2015 r. nastały dla tej fundacji złote czasy. Przyczynia się do tego także ministerstwo rozwoju. Resort podkreślił w odpowiedzi na pytanie o przepływy do "Lux Veritatis", że wynikają one z odpowiedzialności ministerstwa m.in. za efektywne wykorzystanie funduszy europejskich oraz - tutaj to ważne - "koordynację działań komunikacyjnych nt. unijnych i krajowych dotacji".

- Ministerstwo podejmuje współpracę z różnymi stacjami telewizyjnymi w tym z TVN, Telewizją Polsat, TVP i innymi podmiotami przy realizacji projektów dotyczących m.in. funduszy europejskich i innych zadań MIiR - podkreślił minister.

A że w minionym roku Sejm uchwalił ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich, to resort zaczął promować informacje, że koła te mogą się teraz starać o dotacje: 3, 4 lub 5 tys. zł rocznie. Budżet na te dotacje wynosił 90 mln zł w zeszłym roku, a w obecnych to 40 mln zł. W tym roku nabór wniosków od kół potrwa w biurach ARiMR do 31 października 2019 r.

Ile na promocję dotacji na antenie samej tylko TV Trwam wydało ministerstwo? Kwieciński wskazał, że łączny koszt produkcji, emisji i licencji to dokładnie 629 238,97 zł.

- W związku z prowadzonymi działaniami informacyjno-promocyjnymi kierowanymi do Kół Gospodyń Wiejskich (zachęcenie kół do rejestracji oraz do złożenia wniosku o pomoc finansową), ministerstwo realizuje projekty we współpracy z Fundacją "Lux Veritatis", takie jak: "Wieś to też Polska", "Rozmowy Niedokończone", "Fundusze Europejskie dostępne dla wszystkich", "O funduszach", "Informacje dnia" - wyjaśnił minister rozwoju.

Zwłaszcza program "Wieś to też Polska" jest ceniony przez rząd PiS. Jak pisaliśmy w maju, Państwowa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w czasie rządów PiS kupowała w tym paśmie wywiady - w ciągu trzech lat przelała prawie 1,5 mln zł w zamian za wywiady z urzędnikami Agencji.

TV Trwam ma marginalny udział w rynku. Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że TV Trwam notowała w 2018 r. 0,36 proc. udziału w oglądalności, co było spadkiem z 0,52 proc (to widownia na poziomie 23 tys. osób). Jest na 45. miejscu wśród najchętniej oglądalnych stacji telewizyjnych w Polsce.

Obóz PiS inwestuje w kontakty z kołami gospodyń jak żaden dotychczas. To duża grupa osób, a dodatkowo koła te skupiają elity wiejskich społeczności. Rząd przedstawiając projekt ustawy o kołach szacował, że w Polsce funkcjonuje ok. 21 tys. powstały kół gospodyń w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Według danych rządu organizacje te skupiają ponad milion osób. Jest to więc liczny elektorat.

Osobiście z paniami z kół spotykał się premier Mateusz Morawiecki. - Bardzo dziękuję paniom z kół gospodyń wiejskich za dbałość o polską tradycję, historię, kuchnię, strój, folklor i o nasze obyczaje - wkupywał się w ich łaski Sejnach (Podlaskie).

Więcej o:
Komentarze (255)
Rząd wydał 630 tys. zł na promocję w telewizji o. Rydzyka. Cel? Dotrzeć do gospodyń
Zaloguj się
 • witzar123

  Oceniono 62 razy 60

  Urodziłem się w 1955 roku.
  "Komuniści" (o komunizmie u nas mogą mówić tylko nieucy) przy obecnie "rządzących" to była ekipa wspaniałych idealistów.
  Teraz do władzy dorwała się banda nieudaczników, która przez socjologów przez dłuuuuuugie lata będzie badana jako ewenement społeczny.

 • emsi2020

  Oceniono 45 razy 45

  Odbyło się to m.in. kosztem zmniejszenia środków na ochronę środowiska - czego skutki widać dziś doskonale. Jakim prawem rząd finansuje prywatne media? Jaka zmowa łączy PiS z Rydzykiem, który podaje się za księdza? Czy to prawda, że Rydzyk ma materiały obyczajowe obciążające Kaczyńskiego?

 • alejagwiazd

  Oceniono 39 razy 39

  Biedny zmanipulowany lud widzi wroga w gejach zamiast w zlodzejach spod czarnej sotni

 • yoonac

  Oceniono 40 razy 36

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wydało 630 tys. zł na promowanie w TV Trwam. Ile kilometrów autostrad zbudował rząd PiS?

 • kuba161048

  Oceniono 35 razy 31

  Nie pojmuję tego XXI wiek a ciemnota jak była tak jest ,
  no ale co się dziwić ksiundz tak godo czyli tak ma być.

 • kl0ss

  Oceniono 28 razy 26

  Sq...ysyn. Do niepełnosprawnych i nauczycieli nie wyszedł. Do koła gospodyń wiejski i owszem.

 • miston1989

  Oceniono 28 razy 24

  Dziękuję bardzo za informację. Wiem na kogo nie głosować podczas wszystkich wyborów powszechnych.

 • tedj

  Oceniono 26 razy 22

  Za pieniądze Unii, reklamują fundusze unijne w telewizji, która szczeka przeciwko Unii od rana do wieczora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX