Piebiak i inni bohaterowie afery byli w zespole ds. etyki sędziowskiej. Ziobro decyduje o jego likwidacji

Zespół, działający przy Ministerstwie Sprawiedliwości, zajmujący się - o ironio - etyką sędziowską, przestaje istnieć - dowiedziała się Gazeta.pl. Wśród członków gremium są sędziowie, którzy są oskarżani o działania w ramach grupy "Kasta". Z kolei na czele zespołu stał Łukasz Piebiak, pierwszy z bohaterów afery.

Jak dowiedziała się Gazeta.pl, w Ministerstwie Sprawiedliwości przestaje istnieć, tu pełna nazwa, "Zespół do spraw czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych". Został on powołany we wrześniu 2018 roku, po niecałych 11 miesiącach istnienia, zostanie zlikwidowany.

Minister podjął decyzję o rozwiązaniu zespołu już w zeszłym tygodniu, gdy tylko pojawiły się publikacje. Kwestia zespołu związana jest z przygotowaniem legislacyjnym treści zarządzenia, najprawdopodobniej zarządzenie rozwiązujące cały zespół zostanie podpisane dzisiaj (w środę - red.)

- powiedział Gazeta.pl Jan Kanthak, rzecznik resortu sprawiedliwości. W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości, gdy powoływano zespół, ten został opisany jako "Zespół doradczy do spraw etyki i postępowań dyscyplinarnych sędziów". Obydwie nazwy są długie, ale o wiele ciekawszy jest skład wspomnianego gremium.

W zespole Ziobry byli członkowie "Kasty". Mieli zajmować się... etyką sędziów

Przewodniczącym zespołu był sędzia Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości, który podał się do dymisji po publikacjach Onetu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w publikacjach Onetu, "Gazety Wyborczej" czy OKO.press na temat afery Piebiaka, przewijali się także inni sędziowie. Także ich można znaleźć we wspomnianym zespole.

Są tam: sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota (zastępcy rzeczniczka dyscyplinarnego SSO), sędziowie Arkadiusz Cichocki i Tomasz Szmydt oraz Jarosław Dudzicz, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Wszyscy byli wymieniani przez media jako członkowie grupy "Kasta" w aplikacji WhatsApp, mającej inspirować i generować materiały oczerniające innych sędziów. Jak opisywaliśmy we wtorek na Gazeta.pl, sędziowie, którym przypisuje się przynależność do grupy "Kasta", zapowiedzieli pozwy i nie przyznają się do udziału w procederze.

Czym zajmowali się w zespole sędziowie, z których część już poniosła konsekwencje doniesień medialnych? Jak czytamy w zarządzeniu ministra Zbigniewa Ziobro:

Zadaniem zespołu jest wykonywanie analiz i przedstawianie Ministrowi Sprawiedliwości rekomendacji w zakresie odnoszącym się do wykonywania uprawnień Ministra Sprawiedliwości w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych.

Z kolei w materiale Ministerstwa Sprawiedliwości na temat powołania zespołu opisywano, że ma on się także zajmować "analizą problematyki związanej z etyką zawodową sędziów".

Tak, by - na bazie obowiązujących przepisów - pomóc w wypracowywaniu katalogu dobrych praktyk, którymi sędziowie winni kierować się w pracy zawodowej i poza nią

- padło w komunikacie.

Afera Piebiaka. To trzeba wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (199)
Afera Piebiaka. Zbigniew Ziobro likwiduje zespół ds. etyki sędziowskiej. Byli w nim członkowie "Kasty"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 88 razy 74

  Jeszcze powinni zlikwidować PiS. Też z prawem i sprawiedliwością nie ma nic wspólnego.

 • blechtrommel

  Oceniono 61 razy 55

  Pisiory patrzą tylko w sondaże - jak nie spada, znaczy można dalej kłamać, mataczyć, podkopywać fundamenty państwa, dzielić społeczeństwo itd. Wszystko w imię własnego koryta. Po nich choćby potop.

 • pdppdp

  Oceniono 46 razy 40

  Chłopaki wypracowały standardy etyczne, więc komisję można zlikwidować.

 • jerz1444

  Oceniono 43 razy 37

  Widać, że pan Zero jest bardzo ograniczony umysłowo skoro prawie codziennie przyjmował raporty od członków "kasty" i nic z tego nie rozumiał i nic do niego nie docierało.

 • franko66

  Oceniono 45 razy 37

  Zero czas na ciebie

 • jerz1444

  Oceniono 38 razy 34

  Najpierw szkalowali Polskę przy pomocy Polskiej Fundacji Narodowej, później przy pomocy hejtu, a teraz udają że o niczym nie wiedzieli.. A swoją drogą to ile trzeba mieć w sobie chamstwa i bezczelności aby partię złodziei i bandytów nazwać prawem i sprawiedliwością a organizację szkalującą Polskę fundacją narodową.

 • dziadekjam

  Oceniono 36 razy 28

  Ale o co hodzi?!
  Czy można sobie wyobrazić bardziej kompetentny zespół do spraw moralności niż złożony z prostytutek i alfonsów? :-)

 • jackanapes

  Oceniono 31 razy 27

  Sytuacja analogiczna do tej gdy szefem ‘etyki’ u bolszewików zostaje niejaki Karski, a panna Krystyna P. gwiazdą niewyszukanej elegancji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX