Miało nie być zaproszenia dla Tuska. Tak mówił Gazeta.pl rzecznik Dudy. Teraz twierdzi, że... zadano mu inne pytanie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie dostał zaproszenia na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej? - Donald Tusk nie jest przywódcą żadnego państwa - tłumaczył nam w środę Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta. Dopiero po publikacji informacji, że Tusk nie otrzymał zaproszenia, rzecznik zaczął się tłumaczyć z tej wypowiedzi i utrzymuje, że był pytany o coś innego.
Zobacz wideo

- Zostali zaproszeni przywódcy państwa. Donald Tusk nie jest przywódcą żadnego państwa. Klucz zaproszeń był prosty, zapraszani byli przywódcy państw Unii Europejskiej, NATO i Partnerstwa Wschodniego - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl Błażej Spychalski.

W ubiegłym roku Donald Tusk także nie był obecny na obchodach w kraju. Wówczas jednak obchody były znacznie skromniejsze. Kancelaria Prezydenta organizowała je w Tczewie. Tusk został zaproszony przez prezydenta Andrzeja Dudę za to na obchody 11 listopada.

Już po rozmowie z Gazeta.pl, rzecznik prezydenta napisał na Twitterze wystosował swego rodzaju "sprostowanie". Stwierdził bowiem:

W związku z licznymi pytaniami informuję, że zawsze na ważne uroczystości państwowe zapraszamy wszystkich byłych prezydentów i premierów. Tak jest i tym razem - na uroczystości 1.09 do Warszawy zaprosiliśmy wszystkich byłych prezydentów RP i premierów RP.

Teraz Błażej Spychalski w zupełnie inny sposób przedstawia sprawę, w rozmowie z Wirtualną Polską twierdzi, że był pytany "czy przewodniczący RE został zaproszony". W związku z tym publikujemy krótką rozmowę, jaką przeprowadziliśmy w środę z rzecznikiem:

Gazeta.pl: Czy Donald Tusk został zaproszony na rocznicę wybuchu II wojny światowej?

Błażej Spychalski: A Donald Tusk jest przywódcą jakiego państwa?

Jest szefem Rady Europejskiej.

Ale zostali zaproszeni przywódcy państw. Donald Tusk nie jest przywódcą żadnego państwa. Klucz zaproszeń był prosty, zapraszani byli przywódcy państw Unii Europejskiej, NATO i Partnerstwa Wschodniego.

Co więcej, jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" w środę, do godz. 16 żadne zaproszenie dla Donalda Tuska nie wpłynęło.

Trump i Steinmeier na obchodach wybuchu II wojny światowej

W niedzielę 1 września w Warszawie odbędą się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ich gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda, a jego gośćmi m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz prezydent USA Donald Trump.

- Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie - zapowiadał warszawskie uroczystości szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Więcej o: