Krzysztof Czabański: 0,2 procent PKB (nawet 3,5 mld zł) na media publiczne. Zamiast abonamentu

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych powtórzył, że konieczne jest szukanie innego niż abonament sposobu na finansowanie mediów publicznych. Według Krzysztofa Czabańskiego rozwiązaniem jest finansowanie z budżetu państwa.
Zobacz wideo

Krzysztof Czabański w rozmowie w Polskim Radiu 24 przyznał, że finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa jest najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, które ma zastąpić dotychczasowy system abonamentowy. Zdaniem przewodniczącego RMN wysokość dotacji mogłaby wynieść 0,2 procent PKB co się przekłada na 3-3,5 mld złotych.

Krzysztof Czabański - trzeba naprawić system rozmontowany przez Donalda Tuska. Zamiast abonamentu 0,2 procent PKB na media publiczne

Według Krzysztofa Czabańskiego zmiana formy finansowania mediów publicznych powinna zostać poruszona w kampanii wyborczej prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość:

System abonamentowy został rozmontowany przez rząd Donalda Tuska. Wszyscy o tym pamiętamy. W kończącej się kadencji, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, wymyśliliśmy nowy sposób dotowania mediów publicznych. Są na to przeznaczane bardzo poważne pieniądze. Jednak rekompensaty za utracone wpływy z tytułu abonamentu to rozwiązanie tymczasowe. Nowym projektem będzie najprawdopodobniej finansowanie bezpośrednio z budżetu państwa.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podkreślił także, że PiS powinno docenić te osoby, które do tej pory regularnie płaciły abonament - Będę chciał by stały się elementem obietnic wyborczych na przyszłą kadencję. Najbardziej istotne będzie jednak, by ustawa określiła dokładnie jaka część PKB powinna być przeznaczana na media publiczne. Dzięki temu kolejne rządy nie miałyby dużej możliwości, by zmniejszyć wysokość finansowania tych mediów. Przeznaczenie 0,2 procent PKB oznacza w przybliżeniu dofinansowanie w wysokości około 3-3,5 mld złotych.

Takie rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone po wyborach parlamentarnych - Jeżeli to rozwiązanie zostałoby przyjęte, to fundament finansowy mediów publicznych będzie trwały i pozwoli na ich rozwój. Musimy otrzymać mandat do dalszego sprawowania władzy. Wtedy obiecuję, że odpowiednie reformy zostaną przeprowadzone.

Więcej o:
Komentarze (111)
Krzysztof Czabański: 0,2 procent PKB (nawet 3,5 mld zł) na media publiczne. Zamiast abonamentu
Zaloguj się
 • orlecki

  Oceniono 32 razy 30

  Publiczne? Niezłe jaja. TVPIS to szczekaczka PISiego reżimu, nie ma nic wspólnego z publiczną telewizją. A będzie opłacana z naszych wspólnych pieniędzy. Zamiast pielęgniarom, czy nauczycielom te pieniądze pójdą, jak zawsze u tych złodziei, na opłacenie "swoich". Armia wiernych, partyjnych funkcjonariuszy i ich rodziny muszą przecież żyć na odpowiednim poziomie. PRL powrócił. Zamiast PZPR jest PIS.

 • jurek4491

  Oceniono 30 razy 30

  Stacja REŻIMOWA musi być dobrze finansowana bo spełnia kluczowe zadanie w SZCZUCIU na opozycję .

 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 30

  Tylko 0,2%..co tak skromnie. Przecież media rządowe to równie ważna sprawa jak armia. Albo i ważniejsza, propaganda musi odpowiednio kosztować. Dajcie sobie z 10%..

 • konigin

  Oceniono 21 razy 19

  I znowu te wina Tuska. Pisdzia propaganda jest rownie kosztowna jak ta prl-owska.

 • zegrz

  Oceniono 21 razy 19

  Przez 4 ostatnie lata... nie zrobiliśmy nic
  jak powiedziałaby pewna sroka z broszką

 • zwyklaosoba

  Oceniono 15 razy 15

  3,5 mld złotych na szczucie i pomawianie ? Polska to nie III Rzesza by rościć sobie prawo do takiego budżetu na propagandę.

 • biesczad1

  Oceniono 14 razy 14

  Towarzyszu Czabański, skoro PZPR nie żałowała pieniędzy na reżimowe media, to dlaczego PiS nie może sowicie opłacać swoich gadzinówek - szkoda, że i z pieniędzy przyzwoitych Polaków...

 • kazek100

  Oceniono 12 razy 12

  Ale to nie są media publiczne. Nawet nie narodowe. To są media jednej paskudnej partii politycznej o autorytarnym charakterze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX