Sondaż IBRiS. PiS z ponad 40-procentowym poparciem. KO daleko w tyle, ale dobry wynik Lewicy

PiS może liczyć na 40-procentowe poparcie w wyborach parlamentarnych - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Koalicja Obywatelska pozostaje daleko w tyle za partią Jarosława Kaczyńskiego, chce na nią głosować niecałe 27 proc. wyborców.
Zobacz wideo

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższy weekend, najlepszy wynik osiągnęłoby Prawo i Sprawiedliwość. PiS w sondażu IBRiS dla Onet.pl otrzymało 41,5 proc. poparcia. Daleko w tyle Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 proc. Trzecie miejsce dla Lewicy - koalicja SLD, Wiosny i Razem może liczyć na 12,2 proc. głosów.

Do Sejmu weszliby też przedstawiciele PSL-Koalicja Polska z poparciem na poziomie 7,2 proc. Z kolei politycy Konfederacji nie znaleźliby się w parlamencie - chce na nich głosować 4,7 proc. Polaków. Niemal 8 proc. osób zadeklarowało, że nie wie, na kogo odda swój głos. 

IBRiS zapytał też o chęć udziału w wyborach. Do urn chce pójść 53,3 proc. osób, w tym 41,1 proc. "zdecydowanie". Niewiele mniej, bo 45,9 proc. Polaków nie chce brać udziału w wyborach ("zdecydowanie nie" - 31,9 proc.). Niecały 1 proc. osób nie wie, czy pójdzie zagłosować. 

Badanie wykonano 26 sierpnia za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób. 

Czytaj też: Najnowszy sondaż po aferze Piebiaka. Wyborcy PiS nie obwiniają Ziobry tylko sędziów. Rośnie Lewicy

Więcej o: