Elżbieta Radziszewska nie wystartuje do Sejmu. Powodem kształt list Koalicji Obywatelskiej

Elżbieta Radziszewska, wieloletnia posłanka Platformy Obywatelskiej z województwa łódzkiego, rezygnuje z ubiegania się o mandat poselski. Jak poinformowała w oświadczeniu, o swojej decyzji powiadomiła pod koniec lipca lidera PO Grzegorza Schetynę. Powodem był zaproponowany kształt list Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz wideo

Elżbieta Radziszewska, parlamentarzystka z 22-letnim stażem (od 2001 r. związana z Platformą Obywatelską) nie wystartuje w wyborach parlamentarnych 13 października. W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku poinformowała, że o swojej decyzji powiadomiła lidera PO Grzegorza Schetynę już pod koniec lipca. Dzień po tym, gdy Koalicja Obywatelska zaproponowała kształt czołówek list do Sejmu.

Z projektu list wynikało, że w okręgu nr 10 (Piotrków Trybunalski) Radziszewska startowałaby z trzeciego miejsca. Na pierwszym miejscu znalazł się związany z Łodzią były minister sprawiedliwości i były minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, a na drugim - Magdalena Spólnicka, radna miejska w Radomsku i szefowa lokalnych struktur PO.

Radziszewska uznała, że standardy przy tworzeniu list do Sejmu RP "daleko odbiegają od tych, którzy w polityce powinno się przestrzegać". W rozmowie z mediami stwierdziła, że nie zna większości osób, które znalazły się na piotrkowskiej liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Dodała, że jeśli dla posła PO Cezarego Grabarczyka nie znalazło się miejsce na liście w Łodzi, to nie uważa, żeby najlepsze dla niego było pierwsze miejsce na liście piotrkowskiej.

Ten kształt pierwszej trójki na piotrkowskiej liście zatwierdziła 19 sierpnia Rada Krajowa PO. Parlamentarzystka twierdzi jednak, że nie wyraziła zgody na umieszczenie na liście na trzeciej lokacie, co więcej, nie przyjęła również propozycji Grzegorza Schetyny, która miała polegać na starcie z miejsca nr 2.

Elżbieta Radziszewska jest posłem od sześciu kadencji. Była wicemarszałkiem Sejmu RP, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania. Jest współzałożycielką PO. Ma pozostać członkiem Platformy Obywatelskiej, nie będzie jednak angażować się w kampanię.

Więcej o: