Byli ambasadorzy RP piszą list do Trumpa. "Przybywa pan do kraju, który nie jest praworządny"

"W Polsce od kilku lat narasta proces łamania i naginania naszej Konstytucji. Rozmontowywany jest trójpodział władzy, niszczone niezawisłe sądownictwo. Prawa człowieka są ograniczane" - alarmują w liście do prezydenta Stanów Zjednoczonych byli ambasadorzy RP. Za kilka dni amerykański przywódca przybędzie z wizytą do Polski.
Zobacz wideo

Grupa byłych ambasadorów RP zrzeszona w Konferencji Ambasadorów RP napisała list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, w związku ze zbliżającą się wizytą amerykańskiego przywódcy. Trump przyleci do Warszawy w sobotę 31 sierpnia i zostanie w Polsce do 2 września. Będzie uczestniczył m.in. w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Autorzy listu zwracają uwagę m.in., że Stany Zjednoczone wspierały walkę polskiej "Solidarności", zwiększają obecność żołnierzy amerykańskich na terenie Polski, z kolei Polacy pomagali Amerykanom w Iraku i Afganistanie.  "Wszystko to, a wymieniliśmy zaledwie małą cześć dokonań, stanowi wspólne dziedzictwo – świadectwo przyjaźni, zrozumienia i partnerstwa naszych krajów" - czytamy w liście.

Byli ambasadorowie: Polska osamotniona, otoczona nieprzyjaciółmi i skonfliktowana z sąsiadami 

Byli ambasadorowie odnoszą się do bieżącej sytuacji międzynarodowej, krytykując politykę zagraniczną rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Polska osamotniona, otoczona nieprzyjaciółmi, skonfliktowana z sąsiadami i zdana – jak przed II Wojną Światową – wyłącznie na odległe geograficznie sojusze, to prosta droga do kolejnej katastrofy.  W tym kontekście rola "konia trojańskiego", kraju dryfującego na obrzeża wspólnoty wolności i demokracji, dokąd spycha Polskę obecny rząd, jest dla nas i dla naszych sojuszników, w tym także USA, destrukcyjna.  W naszym euroatlantyckim związku chcemy być poważnym i wiarygodnym partnerem. Partnerem gotowym także do poświęceń, ale nie wyłącznie klientem i wykonawcą zadań, które spójności NATO nie służą.

- wskazują autorzy listu do prezydenta Donalda Trumpa.

Nie znamy kraju, w którym waga i poszanowanie opartej na nich Konstytucji są tak strzeżone jak w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem w Polsce od kilku lat narasta proces łamania i naginania naszej Konstytucji. Rozmontowywany jest trójpodział władzy, niszczone niezawisłe sądownictwo. Prawa człowieka są ograniczane, a narastająca opresja wobec politycznych oponentów oraz mniejszości – etnicznych, religijnych, seksualnych – jest nie tylko tolerowana, lecz wręcz inspirowana.

- dodają. 

"Przybywa Pan do kraju, który nie jest praworządny"

"Panie Prezydencie, przybywa Pan do kraju, który nie jest praworządny. Pana mocny głos wzywający do tolerancji i wzajemnego poszanowania, a także przestrzegania postanowień konstytucji i innych praw, może mieć znaczenie historyczne" - podkreślają byli ambasadorowie, zaznaczając jednocześnie, że "spragnieni wolności Polacy" będą słuchali słów Donalda Trumpa i "wezmą je sobie do serca".

Pod listem podpisali się Jan Barcz. Maciej Klimczak, Jerzy Maria Nowak, Iwo Byczewski, Tomasz Knothe, Piotr Nowina-Konopka, Maria Krzysztof Byrski, Maciej Kozłowski, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Mieczysław Cieniuch, Maciej Koźmiński, Piotr Ogrodziński, Tadeusz Diem, Andrzej Krawczyk, Ryszard Schnepf, Grzegorz Dziemidowicz, Andrzej Krzeczunowicz, Grażyna Sikorska, Urszula Gacek, Henryk Lipszyc, Wojciech Tomaszewski, Adam W. Jelonek i Piotr Łukasiewicz.

Konferencja Ambasadorów RP to zgromadzenie byłych przedstawicieli RP, którego celem jest "analiza  polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji".

Więcej o:
Komentarze (355)
Byli ambasadorzy RP piszą list do Trumpa. "Przybywa pan do kraju, który nie jest praworządny"
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 40 razy 20

  Byli ambasadorzy RP piszą list do Trumpa. "Przybywa pan do kraju, który nie jest praworządny"
  ==================================================================
  Trumpa to taczej ucieszy, bo praworządność to on ma w dudzie, a liczy się tylko to, że go tu kochają..:-)

 • ptakomysz

  Oceniono 45 razy 19

  Trampek na to kładzie "ćwierć pasztetowej".
  Jeśli ma biznes zrobić na Polsce to kładzie na to lachę.

 • stojacywbramie

  Oceniono 28 razy 16

  No to się przysłużyli opozycji, przed wyborami.

 • sks-uj-new

  Oceniono 39 razy 7

  Ryszard Schnepf, byl ambasadorem w USA. Najgorszy ambasador jakiego mozna sobie wyobrazic. Ten czlowiek nienawidzi Polski i Polakow. Nie obchodza mnie opinie tej Konferencji Ambasadorow.. To nie Konferencja a TARGOWICA! Podli mali ludzie ktorzy stracili przywileje.

 • janek-007

  Oceniono 33 razy 7

  Ci ambasadorzy, cale szczęście ze już byli, to bandacw...i. Wstyd mi za nich i za to ze w Polsce dalej jest tylu 'nieodpowiedzialnych 'ludzi'' których historia nic nie nauczyła.

 • kuranieptak

  Oceniono 43 razy 7

  Obrzydliwi osobnicy, niegodni podawania ręki.

 • kolega.zenka

  Oceniono 12 razy 6

  Dla mnie taki list jest trochę dziwny. To tak jakby do zaproszonych gości Jasio mówi: witam w domu pełnym przestępców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX