Poseł PiS poprosił o wprowadzenie odblaskowych znaków drogowych. Okazało się, że obowiązują od 16 lat

Poseł PiS Artur Szałabawka zwrócił się do ministra infrastruktury z interpelacją w sprawie wprowadzenia odblaskowych znaków drogowych. Jak stwierdził, mogłoby się to przyczynić do zmniejszenia wypadków drogowych z udziałem pieszych. Okazuje się jednak, że znaki drogowe, o które wnioskuje poseł, są już w Polsce obowiązkowe - i to od blisko 16 lat.

Poseł PiS ze Szczecina Artur Szałabawka w połowie lipca skierował do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelację w sprawie oznakowania przejść dla pieszych. Jak zaznaczył, dla bezpieczeństwa pieszych kluczowe jest odpowiednie oznakowanie przejść. "Jednak nie wszystkie przejścia dla pieszych są oświetlone, a namalowane oznakowanie poziome podlega ścieraniu z biegiem czasu. Zdaniem ekspertów elementy odblaskowe siedmiokrotnie zwiększają szansę, że kierowca zauważy obiekt oznakowany w ten sposób" - zauważył poseł w swojej interpelacji.

Poseł PiS chce wprowadzenia odblaskowych znaków drogowych. Istnieją od 16 lat

Szałabawka poprosił ministra infrastruktury o wprowadzenie przepisów, które nakładałyby na zarządców dróg obowiązek wprowadzenia znaków wykonanych "w technologii odblaskowej".

W tym przypadku kluczowe jest zastosowanie takich materiałów na części informacyjnej znaków: D-6 - „przejście dla pieszych”, D-6A - „przejazd dla rowerów” oraz D-6B - „przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów”, czyli wykonanie ich w technologii odblaskowej - znak błyszczący światłem odbijanym od swojej powierzchni

- podkreślił.

Interpelacja posła doczekała się już odpowiedzi. Sekretarz stanu Rafał Weber w imieniu ministra infrastruktury poinformował Szałabawkę, że przepisy, o których wprowadzenie zawnioskował, obowiązują od lipca 2003 roku.

Obowiązujące warunki techniczne dla znaków drogowych określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

- zaznaczył.

Jak dodał, zgodnie z tymi przepisami do wykonania znaków drogowych stosowane są właśnie materiały odblaskowe. Ponadto w przypadku niektórych znaków obowiązuje stosowanie folii odblaskowych i folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej w kolorze żółto-zielonym lub pomarańczowym.

Wobec przywołanych wyżej przepisów (..) nie widzę uzasadnienia do wprowadzenia dodatkowych regulacji w przedmiotowym zakresie

- zaznaczył sekretarz stanu w ministerstwie.

Niedawno Artur Szałabawka zapytał resort infrastruktury o umożliwienie montażu we wszystkich samochodach małych tablic rejestracyjnych. Jak tłumaczył, część kierowców chciałaby mieć wybór i możliwość montowania małych tablic np. ze względów estetycznych, bądź w autach o modyfikowanym nadwoziu. Resort poinformował posła PiS, że nie widzi powodów, by rozszerzać przepisy.

Więcej o:
Komentarze (188)
Poseł PiS poprosił o wprowadzenie odblaskowych znaków drogowych. Okazało się, że obowiązują od 16 lat
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 119 razy 117

  Brawo panie pośle. Tak trzymać
  Myślę, że przejścia dla pieszych należy również oznakować znakiem poziomym, na przykład wymalować na jezdni białe pasy.

 • szumarek

  Oceniono 108 razy 102

  Odblaskowe znaki to pikuś, gorzej że nie wiedzą, że w Polsce jest także Konstytucja której należy przestrzegać.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 78 razy 72

  Był radnym w Szczecinie. Zasłynął głównie z deficytu intelektu. Ale ponieważ w PiS-ie to standard nikt tego za złe mu nie miał.

 • wpm1

  Oceniono 59 razy 57

  Panie pośle przyszłość przed panem, jest jeszcze tyle rzeczy do odkrycia, np. Madagaskar wciąż czeka...

 • pan.szklanka

  Oceniono 43 razy 43

  Przypomina się scena z "Głupiego i głupszego", gdy Jim Carey spogląda w oprawioną na ścianie gazetę z 1969 i z niedowierzaniem: "Wylądowaliśmy na Księżycu!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX