Krzysztof Szczerski rezygnuje z kandydowania na unijnego komisarza. Wskazał innego kandydata

Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, nie będzie ubiegał się o funkcję komisarza Unii Europejskiej. Jak tłumaczył w rozmowie z RMF FM, Polsce ma przypaść stanowisko komisarza ds. rolnictwa, a on sam z rolnictwem nigdy nie miał do czynienia. Szczerski zaproponował kandydaturę Janusza Wojciechowskiego.
Zobacz wideo

To już pewne - prezydencki minister Krzysztof Szczerski nie obejmie teki unijnego komisarza. Jak poinformował w rozmowie z RMF FM, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce, by Polsce przypadła teka komisarza ds. rolnictwa. Dlatego Szczerski zdecydował się wycofać swoją kandydaturę.

- Uważam, że jest to tak ważna dla Polski teka, że powinien objąć ją ktoś, kto rzeczywiście zajmował się rolnictwem całe życie. Zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego [były europoseł, obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym - red.] - powiedział Szczerski. 

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że Janusz Wojciechowski jest kandydatem Polski na komisarza rolnictwa w Komisji Europejskiej

Czytaj więcej: Siedmiu kandydatów na polskiego komisarza w KE. Wśród nich m.in. Ryszard Czarnecki

Krzysztof Szczerski nie będzie komisarzem UE

O tym, że Polska zaproponowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na unijnego komisarza, poinformował w lipcu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Ursulą von der Leyen.

Szef polskiego rządu powiedział wtedy, że kandydatura szefa gabinetu prezydenta, została wypracowana we współpracy z Andrzejem Dudą. Premier Morawiecki zaznaczył, że Polsce zależy na objęciu sektorów gospodarczych i infrastrukturalnych, które pozwolą na tworzenie przepisów umożliwiających szybki i sprawiedliwy rozwój państw całej wspólnoty. - Chodzi mi o takie dyrekcje w Komisji Europejskiej, które mają jak największe znaczenie w realnej polityce - podkreślał premier.

Krzysztof Szczerski spotkał się z Ursulą von der Leyen w sierpniu, kolejne spotkanie miało odbyć się w przyszłym tygodniu. Szef gabinetu prezydenta RP mówił wcześniej w rozmowie z mediami, że Polska chciałaby dostać "istotną tekę gospodarczą".

Każdy z unijnych krajów otrzymuję jedną tekę komisarza w ramach Komisji Europejskiej. Państwa członkowskie przedstawiają swoich kandydatów, którzy następnie prezentują się przed odpowiednimi komisjami Parlamentu, a te wystawiają swoją opinię. Ostatecznie, skład Komisji zatwierdza Parlament Europejski. Według wcześniejszych zapowiedzi przyszłej szefowej Komisji, cały jej skład miałby zostać ustalony do końca września.

Z kolei w lipcu przepadła kandydatura Szczerskiego na wiceszefa NATO. Funkcję objął Rumun Mircea Geoana.

Więcej o: