"Jeździły do Brukseli nadawać na Polskę". Pawłowicz w KRS miała listę "Emi" o sędziach. Tak decydowano o awansach

Jest nowy wątek w aferze Piebiaka i Emilii Sz. Jak się okazuje, "Emi" kolportowała listę "niepokornych" sędziów, którzy jeździli do Brukseli na rozmowy z wiceszefem KE. Ta sama lista posłużyła potem do tego, by KRS zablokowało awans jednej z członkiń "Iustitii", a zrobiło się o niej głośno dzięki Krystynie Pawłowicz z PiS. - Jest na liście osób, które jeździły do Brukseli nadawać na Polskę - przekonywała Pawłowicz na jednym z posiedzeń KRS.
Zobacz wideo

"Gazeta Wyborcza" opisała w poniedziałek, że Emilia Sz., znana w sieci jako "Emi", stoi też za powstaniem specjalnej listy sędziów, którzy w Brukseli rozmawiali o stanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jeszcze przed ich wizytą w stolicy Belgii i rozmowach z wiceszefem KE Fransem Timmermansem w 2018 roku, powstaje "lista niepokornych" sędziów, którzy wybrali się do Brukseli, pochodzą głównie ze stowarzyszenia "Iustitia".

Przed ich wyjazdem przedstawicielstwo RP przy Komisji Europejskiej alarmuje o tym MSZ i przesyła listę sędziów: nazwiska, numery dowodów osobistych. MSZ przekazuje ją do resortu sprawiedliwości. Stamtąd lista dociera do Emilii Sz.

- czytamy w "GW". Później wspomniana lista trafia do dziennikarzy, m.in. TVP i serwisu wPolityce.pl. To kolejny wątek w aferze Piebiaka, tym razem już rozszerzający się na Europę.

KRS korzystała z listy "Emi". Do Rady przyniosła ją Pawłowicz

RMF FM zwróciło uwagę na inny wątek tej sprawy. Otóż opisywana lista posłużyła... Krajowej Radzie Sądownictwa. W lipcu opisywaliśmy na Gazeta.pl, że Marta Kożuchowska-Warywoda, prezesa warszawskiego oddziału "Iustitii" nie dostała pozytywnej opinii KRS w konkursie na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Na drodze awansu Kożuchowskiej-Warywody stanęła wtedy posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. Mówiła wówczas:

Marta Kożuchowska-Warywoda jest na liście osób, które jeździły do Brukseli nadawać na Polskę. Po prostu jest silnie zaangażowana politycznie. (...) Nie po to była reforma, żeby takie osoby najbezczelniej składały teraz zgłoszenia!

Pawłowicz nie poprzestała na tym, ponieważ zachęcała członków Krajowej Rady Sądownictwa, by zapoznali się z tą listą, zresztą przystał na to szef KRS Leszek Mazur. To on zdecydował, by zrobić kserokopię listy i przekazać ją członkom KRS.

W lipcu ubiegłego roku wobec takich praktyk w KRS protestowało stowarzyszenie "Iustitia", które opisywało:

Za gorszące i przywołujące skojarzenia z najgorszymi czasami w naszej historii, gdy sądy były w pełni pod politycznym nadzorem, uznać należy rozpowszechnienie wśród członków KRS - z inicjatywy posłanki Krystyny Pawłowicz - listy sędziów, którzy z racji swojego czynnego zaangażowania w walkę o niezależność sądownictwa w Polsce, winni uzyskać negatywną ocenę członków KRS.
Więcej o:
Komentarze (440)
Afera Piebiaka. Pawłowicz w KRS miała listę "Emi" o sędziach. Tak decydowano o awansach
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 185 razy 173

  Ależ to pisowskie gnojowisko ściąga najgorsze szuje... Aż dziwne, że dopiero teraz wypłynęła Pawłowicz.

 • padakarodaka

  Oceniono 147 razy 137

  Byłbym mocno zdziwiony, gdyby jej nie miała. Toć to przykład wzorowego sejmowego hejtera.

 • c.t.k

  Oceniono 126 razy 122

  "Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić pani postępowanie." Trochę zmodyfikowane oczywiście:)
  Ja nie jestem kulturalny: to k*restwo!!

 • marc.pl

  Oceniono 112 razy 106

  Mam wielką nadzieję że Pawłowicz niezwykle obrzydliwa kobieta moralnie i fizycznie zakończy swoją karierę polityczną w więziennej celi - oni wszyscy są przestępcami i układ którym ciągle Polaków straszył Kaczyński w końcu wyłonił się z mgły - to są politycy PiS.

 • justas32

  Oceniono 105 razy 89

  Obrzydliwi ludzie. Suweren zachwycony - słupki poparcia w sondażach rosną. Polska 2019 ...

 • czechy11

  Oceniono 77 razy 73

  Towarzyszka Pawłowicz to typ bolszewik przywiezionego w 1945 r przez Armię Czerwona na lufach karabinów.

 • zechoff

  Oceniono 80 razy 70

  Panno Krysiu....! Naprawdę? Toż to przecież panience nie przystoi...;)

 • czarnyminio

  Oceniono 67 razy 65

  A mówiła , że tata konfident NKWD dobrze ją wychował. Ale wzorce przekazał iście sowieckie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX