Prof. Rzepliński o aferze Piebiaka: To cały system, za który odpowiada nie Ziobro, ale Kaczyński

Według byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego w polskim wymiarze sprawiedliwości funkcjonuje cały, specyficzny "system", o którym usłyszeliśmy za sprawą publikacji Onetu. Za "system" odpowiedzialny ma być nie Zbigniew Ziobro, a Jarosław Kaczyński. Rzepliński ocenił, że obecna władza "wydała wojnę hybrydową" Polsce.
Zobacz wideo

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia w stanie spoczynku, prof. Andrzej Rzepliński, komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 bieżącą sytuację wokół Ministerstwa Sprawiedliwości. Wraz z ujawnieniem przez Onet procederu oczerniania sędziów i zbierania na nich "haków" przez otoczenie byłego wiceministra Łukasza Piebiaka, pojawiły się wątpliwości wokół tego, jakie osoby zajmują ważne pozycje w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Według prof. Rzeplińskiego obecna władza wypowiedziała Polsce "wojnę hybrydową". - Sądownictwo to jest istotna, trzecia władza, a oni wypowiedzieli bezpardonową wojnę hybrydową. Od samego początku - mówił, dodając w kontekście ataków na sędziów, że "taki jest los w sytuacji wojny hybrydowej, którą władza wypowiedziała Polsce".

Rzepliński: To system. Jego głową jest Kaczyński. Jego idea to zniszczenie władzy sądowniczej

Były prezes TK pytany o to, czy afera Piebiaka to incydent czy też system, odparł bez zastanowienia, że to drugie. - To system. Próbowałem sobie wyobrazić, w którym z państw UE jest możliwa taka historia z bandą łobuzów. Oni się zgromadzili wokół pana Ziobry, zaoferowali mu swoje usługi - powiedział.

Później temat "systemu" wrócił na antenie TVN24, prowadzący pytał bowiem o to, kto jest głową takiego "systemu". Jak stwierdził Rzepliński:

Kaczyński. (...) To jego idée fixe - zniszczenie władzy sądowniczej, to było w jego osobistym interesie. Jego marzeniem jest, i to się staje rzeczywistością, stworzenie zupełnie nowej Polski. Potrzebuje kolejnych 4 lat, żeby to zakorzenić. Jego marzeniem jest wejść do historii polskiej i wejdzie do historii, ale jako kłótnik i człowiek, który dzieli, szczuje. Już ma na pewno miejsce w historii.

Rzepliński ocenił też inny "wkład" Jarosława Kaczyńskiego w tę sytuację. Jak mówił, to właśnie prezes PiS zdecydował, by stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego trafiło do Zbigniewa Ziobry. - To była świadoma decyzja Kaczyńskiego, żeby Ziobrę, z jego osobowością, kompleksami i fobiami, obsadzić na tym stanowisku - mówił.

Rzepliński o "dziennikarskiej bandyterce"

Andrzej Rzepliński wspomniał również, że sam był atakowany przez hejterów i sugerował, że także na niego mogły być zbierane "haki". - Na pewno i mnie zbierali informacje. Przykro mi, nic nie mogli znaleźć, ja mam bogaty życiorys i nic biedni nie znaleźli - kpił, dodając, że "zdawał sobie sprawę", że "czegoś szukają". Miał do niego dzwonić też "jeden z takiej dziennikarskiej bandyterki".

W ocenie byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego w polskim sądownictwie nie ma za to na pewno już miejsca dla sędziego Łukasza Piebiaka. - Nie ma miejsca dla człowieka, który robił takie niewyobrażalne rzeczy, na sali sądowej - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (150)
Afera Piebiaka. Rzepliński mówi o "systemie", na czele którego stoi Kaczyński
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 59 razy 49

  Za Srebrną i Austriaka włos z głowy Kaczyńskiemu nie spadł, jeszcze sobie szydził i naśmiewał się, że to kapiszon mokry. Cały aparat państwa z Morawieckim na czele stanął w jego obronie.

 • jael53

  Oceniono 43 razy 35

  Na litość boską, czy są jeszcze jakieś wątpliwości, jacy ludzie awansowali w systemie prawnym? I nie tylko w nim - w całym obecnym systemie władzy. Przecież to jest oczywiste - cynicy bez charakteru, bez zasad, a często i bez należytej wiedzy. Dlatego zrobią wszystko, żeby utrzymać to, do czego nigdy nie doszliby przez własne zasługi.

 • banan125

  Oceniono 39 razy 29

  czyli w 21 wieku w Polsce mamy idealny system współpracy i dzielenia się władzą, oraz 'zarządzania społeczeństwem" (ciemnym ludem) niczym we Włoszech - MiK = Mafia Sycylijska i Kościół

 • zd46

  Oceniono 34 razy 24

  Kiedy prezydent łamał przysięgę złożoną na konstytucję i to przed NARODEM, nie protestowałem, przecież nie głosowałem na niego w wyborach,
  Kiedy "siepacze partyjni" przyszli po KONSTYTUCJĘ RP, nie protestowałem, słabo ją znałem,
  Kiedy przyszedł P.Duda z PiS-em, po "Solidarność", nie protestowałem, już nie byłem związkowcem,
  Kiedy PiS obrzucał polskie autorytety błotem, nie protestowałem, a w ciszy wstydziłem się za PiS,
  Kiedy kosciół zaczął sięgać po moje życie, dzieci i władzę, nie protestowałem publicznie, przestałem uczęszczać do kościoła,
  Kiedy Kaczyński bezrozumnie prowadzi Polskę do zagłady, ZAPROTESTUJĘ, pójdę z całą moją rodziną do urn wyborczcych i odrzucimy niegodnych miana POLAKA, partyjnych burzycieli zPiS-u

 • zd46

  Oceniono 30 razy 22

  To nie hejt na niepokornych sędziów a SABOTAŻ państwa i próba niejako "SPRYWATYZOWANIA" całego systemu prawa w Polsce na rzecz Kaczyńskiego i partii PiS, to ukryty ZAMACH STANU a zamachowcy z "KASTY" usadzeni w partyjce Ziobry, "Solidarna Polska" i ukryci w całym Ministerstwie Sprawiedliwości. Tam znaleźli bezpieczne schronienie i azyl polityczny pod skrzydłami Ziobry, Kaczyńskiego i przy wsparciu A.Dudy. Strategia działania pt "PRZEJĘCIE POLSKI" została opracowana w ciągu 8 lat rządów PO, przez Kaczyńskiego na ul.Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS. Tam zapadła decyzja o ślepym pozyskaniu do wywrócenia Polski, Episkopatu. Stamtąd szły dyrektywy do "zamachowców z Kasty". Tak miałaby wyglądać w przyszłości, wyśniona i wymarzona IV RP Kaczyńskiego. Tak miałaby wyglądać, przywoływana przez Kaczyńskiego parę lat temu, na spędzie w Kolbuszowej, Bawaria lat 30-tych, Bawaria A.Hitlera z "nocą długich noży" wobec politycznych przeciwników. Rodacy, powinniśmy się bać poważnie Kaczyńskiego i jego autorytarnych zapędów,jego działania niczego dobrego nie wróżą. Transfery socjalne są jedynie przykrywką dla ukrycia prawdziwych celów i nie dla zabawy włączono do rządu PiS ludzi z "Solidarności Walczącej" , M.Morawieckiego, któremu bliżej do mocno kontrowersyjnej Brygady Świętokrzyskiej, modlił się przy grobie w Monachium, niż do zjednoczonej społecznie Polski.

 • stach_79

  Oceniono 34 razy 22

  Wszyscy dokładnie wiedzą w PISie co się dzieje i to nie jest odosobniony przypadek - tak jak mówi Prof. Rzepliński to zorganizowany system. W każdym ministerstwie mają szczujnię i troli. Zwykła mafia rządzi Polską. Pod przykrywką nieprawości sędziów i sądowych instytucji robią przetasowanie wymieniając ludzi na swoich, łamiąc przy tym Konstytucję - najwyższy dokument władzy. Co by było gdyby do władzy doszła jakaś partia np. ONR i postępowała tak samo?? To się działo w Niemczech w latach 20tych i to się dzieje w obecnej Rosji - przciwnicy polityczni są eksterminowani. Dojdzie do tego Polacy, że będziecie rządzeni przez 1 partię jak dawniej, tego chcecie??

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 21

  Zadrutować tę całą świńską, pisowską klikę raz a porządnie!

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 20

  Kto mieczem wojuje od miecza ginie , tak samo będzie z Zerem i kaczorem i to szybciej niż im się śniło w koszmarnych snach

 • zd46

  Oceniono 20 razy 18

  Strategia działania pt "PRZEJĘCIE POLSKI" została opracowana w ciągu 8 lat rządów PO, przez Kaczyńskiego na ul.Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS. Tam zapadła decyzja o ślepym pozyskaniu do wywrócenia Polski, Episkopatu. Stamtąd szły dyrektywy do "zamachowców z Kasty". Tak miałaby wyglądać w przyszłości, wyśniona i wymarzona IV RP Kaczyńskiego. Tak miałaby wyglądać, przywoływana przez Kaczyńskiego parę lat temu, na spędzie w Kolbuszowej, Bawaria lat 30-tych, Bawaria A.Hitlera z "nocą długich noży" wobec politycznych przeciwników. Rodacy, powinniśmy się bać poważnie Kaczyńskiego i jego autorytarnych zapędów,jego działania niczego dobrego nie wróżą. Transfery socjalne są jedynie przykrywką dla ukrycia prawdziwych celów i nie dla zabawy włączono do rządu PiS ludzi z "Solidarności Walczącej" , M.Morawieckiego, któremu bliżej do mocno kontrowersyjnej Brygady Świętokrzyskiej, modlił się przy grobie w Monachium, niż do zjednoczonej społecznie Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX