Reforma PiS miała "uzdrowić" polskie sądy. Ekspertka: Postępowania sądowe trwają coraz dłużej

Reforma sądownictwa przeprowadzana przez PiS pod nadzorem Zbigniewa Ziobry miała "uzdrowić" polskie sądy i usprawnić ich działanie. Tymczasem - jak wynika z najnowszych danych - Polacy jeszcze dłużej czekają na rozpatrzenie swoich spraw, a średni czas postępowania sądowego wydłużył się o 1,3 miesiąca.

Prawo i Sprawiedliwość od 2017 roku sukcesywnie reformuje wymiar sprawiedliwości. Zaczęło się od nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawa o ustroju sądów powszechnych. Później była ustawa o Sądzie Najwyższym, która wzbudziła masowe protesty w kraju i za granicą (umożliwiła przeniesienia sędziów SN w stan spoczynku, była wśród nich m.in. była prezes Małgorzata Gersdorf). Reformą sądownictwa PiS zainteresowała się też Komisja Europejska, która zarzuciła Polsce łamanie prawa unijnego i wyraziła obawę, że ustawy przygotowywane przez PiS podważają niezawisłość sędziów i mogą sprawić, że będą oni kontrolowani politycznie.

Z informacji ujawnionych w ostatnim tygodniu przez Onet wynika, że w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano oszczerczą kampanię na sędziów, którzy byli przeciwni zmianom wprowadzanym przez PiS. Do dymisji podał się wiceminister Łukasz Piebiak, a Zbigniew Ziobro skrócił delegację sędziego Jakuba Iwańca, który miał dostarczać "haki" na szefa stowarzyszenia "Iustitia", Krystiana Markiewicza. 

Reforma sądownictwa PiS. Dłuższe postępowania sądowe

Jak jest z ze skutecznością samej reformy? Postępowania sądowe - zamiast ulec skróceniu - w ostatnich latach wydłużyły się. Zwróciła na to uwagę ekonomistka Alicja Defratyka, które szczegółowe zestawienie przedstawiła na swojej stronie internetowej ciekaweliczby.pl.

Średni czas postępowania sądowego wynosił ogółem 5,4 miesiąca w 2018 i był dłuższy o 1,3 miesiąca od średniego czasu postępowania sądowego w 2011. W tym czasie w sądach rejonowych czas postępowań wydłużył się o 1,3 m-ce, a w sądach okręgowych o 1,2 m-ca

- poinformowała Defratyka, zestawiając ze sobą średni czas trwania postępowań w polskich sądach różnych instancji od 2011 do 2018 roku. Szczegółowe dane o czasie trwania postępowań udostępnia resort sprawiedliwości i można je zobaczyć tutaj.

Więcej o:
Komentarze (82)
Reforma PiS miała "uzdrowić" polskie sądy. Ekspertka: Postępowania sądowe trwają coraz dłużej
Zaloguj się
 • zarliwy

  Oceniono 15 razy 15

  Do kogo pisokatole będzie mieli pretensje, jak któremuś przydarzy się skorzystać z "usług" sądu i odejdziecie z kwitkiem, bo nie będzie was stać? Opłaty wzrosły i to znacznie.

 • yaretzky

  Oceniono 16 razy 14

  Matko moja , ile trolli pisowskich na forum . Jak to sie mówi : uderz w stól a nożyce ........ ;)

 • czechy11

  Oceniono 18 razy 14

  Kiedy dymisja tego przestępcy o mentalności sowieckiego aparatczyka?

 • Jacek D

  Oceniono 13 razy 13

  niech pis już lepiej niczego nie usprawnia i odejdzie w otmęty zapomnienia.

 • westgreg

  Oceniono 14 razy 12

  Deforma Ziobry wcale nie miała niczego usprawniać. Owo usprawnienie było jedynie uzasadnieniem przeprowadzenia czystek. Cel tych działań jest całkowicie inny, a fakt wydłużenia postępowań nie jest niczym zaskakującym. Jeżeli Ziobru udałoby się się przeprowadzić całkowicie swoją "reformę", postępowania oczywiście mogłyby się skrócić, ale lepiej nie pisać, kosztem czego owo skrócenie nastąpi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX