Szczerski o planie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Donald Trump ma wygłosić przemówienie

Krzysztof Szczerski przedstawił szczegółowy plan obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na 1 września planowane są m.in. przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także koncert "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim.

Jak przekazał Krzysztof Szczerski podczas konferencji prasowej, uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej w Warszawie rozpoczną się w niedzielę 1 września o 12.00 na Placu Piłsudskiego. 

Duda, Trump i Steinmeier wygłoszą przemówienia na Placu Piłsudskiego

- Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych, ministrowie obrony narodowej, a także specjalni wysłannicy rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie - przekazał Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Przemówienia wygłoszą prezydent Andrzej Duda, a także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Następnie wszyscy goście zostaną zaproszeni przez Andrzeja Dudę na Zamek Królewski, gdzie obejrzą m.in. fotografie Zamku Królewskiego płonącego podczas bombardowań Warszawy. Ostatnim punktem obchodów będzie koncert "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu polskiej orkiestry i niemieckiego chóru. - To będzie symbolicznym zakończeniem warszawskich uroczystości - podsumował Krzysztof Szczerski.

Szczerski o haśle przewodnim obchodów

Hasłem tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej będą słowa "Pamięć i przestroga".

- Chcemy te dwa słowa uczynić mottem, bo nie chodzi tylko o historię, ale o lekcję historii. O to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata. Chcemy łączyć to przesłanie historyczne z przesłaniem dla współczesnego świata o konieczności pokoju, poszanowania suwerennych praw wszystkich narodów i państw, o niepaktowanie kosztem innych państw, o nieuleganie agresywnym działaniom jednych krajów za cenę pokoju, który potem przynosi jeszcze gorszą pożogę wojenną - przekazał Krzysztof Szczerski.

Słowa "Pamięć i przestroga" mają być wypisane na białej szarfie dołączonej do wieńca, który wszyscy zaproszeni przywódcy złożą wspólnie na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na specjalnie odlanym dzwonie, który po zakończeniu uroczystości zostanie podarowany miastu Wieluniowi. - Podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego każdy z przywódców, oddając hołd ofiarom II wojny światowej, symbolicznie w ten dzwon uderzy - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Duda i Steinmeier wezmą udział w uroczystościach wieluńskich

Zanim Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier pojawią się na uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie, pojawią się na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. 

- Wieluń był tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego, tylko po to, żeby zasiać terror (...). Żeby (...) rozpocząć wojnę totalną - tłumaczył Krzysztof Szczerski. - Ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata - dodał.

Uroczystości w Wieluniu, podczas których prezydenci Polski i Niemiec złożą hołd cywilnym ofiarom II wojny światowej, rozpoczną się około godziny 4.00 rano.

Przy okazji obchodów dwie bilateralne wizyty

Rocznica wybuchu II wojny światowej będzie również okazja do przeprowadzenia w Polsce dwóch wizyt bilateralnych.

Pierwszą z nich złoży prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odbędzie się ona 31 sierpnia w Warszawie. Podczas jej trwania prezydent Ukrainy spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. 

Druga taka wizyta odbędzie się 2 września. Tego dnia gościem w Pałacu Prezydenckim będzie Donald Trump. Z przekazanych przez Krzysztofa Szczerskiego informacji wynika, że prezydent USA porozmawia w cztery oczy z Andrzejem Dudą, spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu.

Prezydent USA zostanie ugoszczony lunchem, a po nim weźmie udział w spotkaniu z dziennikarzami, podczas którego przedstawi swoje polityczne przesłanie wizyty w Warszawie. Wczesnym popołudniem 2 września opuści Warszawę. 

Więcej o:
Komentarze (187)
Szczerski o planie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej. Donald Trump ma wygłosić przemówienie
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 36 razy 20

  SZAJBA Trump - przyjaciel polactwa wygłosi a kundelki wesoło zanachają ogonkami.
  Może zaproponować temy WIELKIEMU DEVELOPEROWI kupno Polski. Dostanie rabat a raty
  może spłacać przez 100 lat bez odsetek..
  PS
  Teń śmieć dorobił się tylko tatusiowi. To co zarobił to prawie stracił, był prawie BANKRUTEM.
  Na " utrzymanie" zarabiał wykrzywiając głupią gębę w telewizji.
  To WARIAT i tylko polactqwo poważnie go traktuje bo już nie ma NIKOGO na świecie poza wariatami na które Polska może liczyć.

 • zd46

  Oceniono 34 razy 14

  Szczerski chce być "komisarzem ds wypraw krzyżowych i palących się stosów". Zapyziały, przesiąknięty kadzidłem i fanatyczny dewot, chce nawracać Europę a potem inne kontynenty. Chce nieść "słowo boże" pełne jadu i nienawiści a nieodpowiednimi słowami, może tylko rozpalić wojny religijne w państwach Europy. UE powinna się strzec przed podobnymi ludźmi, oni mogą być "aniołami śmierci" w imię starego testament czyli "morduj, zabijaj,,,,,,"

 • pogromca.katoprawackiej.zarazy

  Oceniono 23 razy 9

  Przecież to wszystko już było i wiemy jak się skończyło... Wielka Polcia Katolicka, droga na Zaleszczyki, nienawiść do Rosji, zapędy autorytarne, ołowiane żołnierzyki, nie oddamy ani guzika, husaria na czołgi (dziś ch...saria), itd.

 • bacowa

  Oceniono 27 razy 9

  Szczerski chyba tym razem wywiąże się ze swego zadania

  podczas przemówienia Trumpa Adrian nie bedzie klęczał na tej zimnej posadzce, ale na miękkim klęczniku

 • precz_z_komunia

  Oceniono 25 razy 7

  A uroczysta msza za księdza Tiso będzie?

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 10 razy 4

  Zaproszenie tego kretyna uwłacza powadze polskiego Państwa. To jak plucie w twarz Narodowi polskiemu.

 • feurig59

  Oceniono 5 razy 3

  Zakończy przemówienie radosnym "Heil Hitler!'?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX