Ziobro i prezes TSUE siedzieli obok siebie, ale nie zamienili ze sobą słowa. "Nie było tego w programie"

W piątek prezes TSUE Koen Lenaerts pojawił się w Polsce. Brał udział w uroczystościach upamiętniających Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Podczas obchodów niemalże obok niego siedział Zbigniew Ziobro. Do rozmowy między panami jednak nie doszło.

Prezes TSUE Koen Lenaerts był jednym z gości zaproszonych przez polski rząd na uroczystości związane z obchodami Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Oprócz niego na konferencji zorganizowanej z tej okazji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pojawili się przedstawiciele krajów, które walczyły z reżimem totalitarnym oraz przedstawiciele polskich władz państwowych.

Wśród nich był m.in. Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości siedział niemalże obok Koena Lenaertsa, jednak panowie praktycznie nie porozmawiali. -  Nie mieliśmy okazji się spotkać. Nie ma tego w programie - argumentował prezes TSUE w rozmowie z TVN 24.

Koen Lenaerts podkreślił jednak, że Zbigniew Ziobro podszedł do niego i uścisnął dłoń prezesa TSUE. - Uroczystości od razu się zaczęły dodał. 

Polski rząd miał być zaskoczony obecnością prezesa TSUE

Jak twierdzi TVN 24, przyjęcie przez Koena Lenaertsa zaproszenia na uroczystości było zaskoczeniem dla polskiego rządu. TSUE, któremu przewodzi, zajmuje się m.in. kwestią powoływania sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W marcu Polska złożyła wniosek o wyłączenie go ze sprawy, argumentując, że bierze on udział w konferencjach organizowanych przez strony, które krytykują reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Trybunał ten wniosek odrzucił.

Ostateczny wyrok w tej sprawie spodziewany jest po wakacjach. Istnieje możliwość, że TSUE zgodzi się z opinią swojego rzecznika Jewgienija Tanczewa, który stwierdził m.in, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych".  - To będzie trzęsienie ziemi dla polskiego sądownictwa - mówi profesor UW Marcin Matczak w rozmowie z Gazetą.pl, oceniając, jakie czekają nas scenariusze, gdy TSUE faktycznie powtórzy opinię rzecznika.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (171)
Ziobro i prezes TSUE siedzieli obok siebie, ale nie zamienili ze sobą słowa. "Nie było tego w programie"
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 78 razy 66

  Co prawda kiedyś karakan kazał magistrowi Ziobro uczyć się języków, ale ten jednak mało zdolny i niespecjalnie się udało. Zatem - abstrahując od intelektualnych mielizn pana Zbyszka - marnie by było z dialogowaniem.

 • enochnuckythompson

  Oceniono 64 razy 54

  W jakim języku miałby rozmawiać imć Ziobro? Pisowskiego raczej nikt normalny nie zna

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 55 razy 45

  Wszak nikt normalny nie będzie rozmawiał z Ministrem Hodowli Trolli.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 46 razy 38

  A niby jak ten PiS dzielec Ziobro miał rozmawiać? Na migi?

 • hikuj13

  Oceniono 47 razy 35

  może to dziwne w pisowskiej Polsce
  ale ci z Zachodu nie schodzą poniżej poziomu
  tam jest coś takiego jak honor

 • maks1956

  Oceniono 39 razy 31

  Koen Lenaerts to elita prawnicza to o czym miałby rozmawiać z taką miernotą jakim jest Zero ?

 • polakadam

  Oceniono 44 razy 30

  Ziobro wykorzystał okazję żeby milczeć.
  O takich się mówi że milczał żeby nie wydało się że jest głupi.
  Ale o ziobrze i tak wszyscy to wiedzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX