Afera Piebiaka. KOS chce dymisji Ziobry. "Widzimy rezultat rozbestwienia państwa"

- (...) Ostatnie zdarzenia ujawnione przez media (..) burzą wiarę i szacunek obywateli zarówno do wymiaru sprawiedliwości, jak i do państwa - twierdzi Komitet Obrony Sprawiedliwości, odnosząc się do doniesień w sprawie działań związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości osób skierowanych przeciwko sędziom krytykującym reformę wymiary sprawiedliwości. KOS podkreśla, że Zbigniew Ziobro powinien podać się do dymisji.

Komitet Obrony Sprawiedliwości opublikował opinię, w której komentuje doniesienia medialne o działaniach skierowanych przeciwko sędziom sprzeciwiającym się "dobrej zmianie" w wymiarze sprawiedliwości, prowadzonych przez osoby związane z Ministerstwem Sprawiedliwości. Jak zaznaczył, informacje te śledzi "z niedowierzaniem i niepokojem".

Czytaj więcej: Ziobro na konferencji o ofiarach reżimów mówił o aferze Piebiaka: Podziały doprowadziły do gorszących sytuacji

KOS o aferze Piebiaka: Zagrożenie dla ochrony wolności i praw każdego z nas

Jak podkreśla komitet, atakowanie sędziów, próby ich zastraszania i kompromitowania, nie są nowymi zjawiskami w życiu publicznym, a "kolejnym elementem działań zmierzających do uzależnienia sądownictwa od władzy wykonawczej".

Od początku przejęcia władzy przez obecną większość parlamentarną podejmowane są działania mające na celu obniżenie zaufania do polskich sędziów i całego wymiaru sprawiedliwości. Przypomnieć należy akcję billboardową finansowaną z funduszy publicznych, (...) porównywanie sędziów do funkcjonariuszy reżimu Vichy

- twierdzą przedstawiciele organizacji. Podkreślają jednak, że ostatnie upublicznione przez media informacje są "przede wszystkim dowodem na głęboki kryzys państwa i zagrożeniem dla ochrony wolności i praw każdego z nas". "Burzą też wiarę i szacunek obywateli zarówno do wymiaru sprawiedliwości, jak i do państwa" - stwierdzono w oświadczeniu.

Komitet Obrony Sprawiedliwości apeluje o "całościowe, dogłębne, transparentne i bezstronne wyjaśnienie sprawy przez powołane do tego organy państwa". Domaga się również jawności postępowania oraz stanowczego i skutecznego działania, które doprowadzi do "przywrócenia rządów prawa, respektowania orzeczeń sądów polskich i europejskich i naprawy Państwa Polskiego".

Czytaj więcej: Najnowszy sondaż po aferze Piebiaka. PiS liderem, ale notuje spadek o 5 punktów procentowych

Komitet chce dymisji Zbigniewa Ziobry

W piątek odbyła się również konferencja prasowa Komitetu Obrony Sprawiedliwości, na której jego członkowie domagali się dymisji Zbigniewa Ziobry w związku z działaniami, które miały mieć miejsce w jego resorcie. 

- Widzimy rezultat rozbestwienia państwa. Urzędnicy MS mogli dokonywać takich czynów, które jeśli się to potwierdzi, mają znamiona kryminalne - powiedział sędzia Michał Wawrynkiewicz. - Nie wyobrażamy sobie, by takie osoby mogły nadal zasiadać na salach sądowych, zakładać togę i łańcuch i sądzić sprawy zwykłych obywateli. Jesteśmy zatrwożeni i przerażeni tym, że nasze prawa obywatelskie są w stanie krytycznym, jeśli chodzi o sferę ich ochrony - dodał.

- Żądamy dymisji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, w którego resorcie toczył się haniebny proceder nękania sędziów, a także rezygnacji członków tzw. Krajowej Rady Sądownictwa, rzeczników dyscyplinarnych i innych sędziów zaangażowanych w systemowe szerzenie nienawiści - domaga się Komitet Obrony Sprawiedliwości. 

KOS - porozumienie przedstawicieli organizacji zrzeszających sędziów, prokuratorów

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS to porozumienie przedstawicieli organizacji zrzeszających sędziów, prokuratorów, organizacji obywatelskich oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. Partnerami-założycielami porozumienia są m.in. Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS” czy Stowarzyszenie Prokuratorów „LEX super omnia”.

Więcej o:
Komentarze (78)
Afera Piebiaka. KOS chce dymisji Ziobry. "Widzimy rezultat rozbestwienia państwa"
Zaloguj się
 • lecho65

  Oceniono 20 razy 20

  Czy Zbysio już utopił laptopa ?

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 20 razy 18

  Gdyby nie był zerem ,to pewnie sam by się podał do dymisji. Kuchciński też miał ciężko .

 • cleryka

  Oceniono 19 razy 17

  Senator Aleksander Bobko z PiS pieprzy takie farmazony teraz w TVN24 nt. hejtowania sędziów,że PiS przyjął zadanie naprawy Panstwa.To my Obywatele mamy w d..ie taką naprawę,czy Senator też jest debilem, czy tylko udaje debila?

 • niktwazny126

  Oceniono 16 razy 16

  Jak to orzekł prezes przy temacie latającego marszałka? Wsłuchujemy się w głos obywateli, więc przyjmujemy dymisję? Teraz głos obywateli mniej donośny, że prezes milczy?

 • kocurko

  Oceniono 15 razy 15

  Dziwię się, że Ziobro jeszcze nie został zdymisjonowany przez premiera. Na jego honor i dymisję liczyć nie można

 • birnbaum09

  Oceniono 18 razy 14

  Ziobro wp...dalaj!
  Czy jakoś tak?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX