Najnowszy sondaż po aferze Piebiaka. PiS liderem, ale notuje spadek o 5 punktów procentowych

Poparcie dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości wynosi 39 proc. - wynika z najnowszego sondażu parlamentarnego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. To spadek o 5 punktów procentowych względem analogicznego badania z 13 sierpnia. Nowy sondaż przeprowadzono już po wybuchu afery Piebiaka.
Zobacz wideo

Badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzono 22 sierpnia, już po wybuchu afery Łukasza Piebiaka w Ministerstwie Sprawiedliwości. W ankiecie telefonicznej pytano respondentów o to, na kogo oddaliby swój głos w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się w najbliższym czasie.

39 proc. badanych wskazało, że oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość (a w zasadzie Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS oraz Solidarną Polskę i Porozumienie).

Jak zauważa TVN, to spadek o 5 punktów procentowych względem analogicznego badania Kantar z 13 sierpnia tego roku - wtedy w mediach funkcjonowała jeszcze afera z lotami byłego już marszałka Marka Kuchcińskiego. Teraz, wraz z aferą Piebiaka, pojawiają się z kolei głosy, by do dymisji podał się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej: Sondaż: Prawie 60 proc. badanych chce dymisji Ziobry po aferze Piebiaka

Sondaż partyjny: 5 formacji w Sejmie, do parlamentu wchodzi PSL i Kukiz'15 oraz Konfederacja.

Druga na podium - według sondażu - jest Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), którą wskazało 30 proc. badanych. W porównaniu do sondażu z 13 sierpnia to wzrost o 3 punkty procentowe.

Na podium uplasowała się jeszcze Lewica, czyli blok SLD, Wiosny i Razem - 11 proc. (bez zmian). Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie formacje. Koalicja Polska, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe połączone z częścią posłów z klubu Kukiz'15 i Konfederacja (KORWiN i Ruch Narodowy). Obydwie wskazało 6 proc. ankietowanych. PSL i Kukiz'15 zanotowały wzrost poparcia o dwa punkty procentowe, a Konfederacja o jeden.

Na jeden procent poparcia mogliby liczyć Bezpartyjni Samorządowcy. 3 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć", a 4 proc. odmówiło odpowiedzi.

Sondaż przeprowadzono 22 sierpnia na próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.

Więcej o:
Komentarze (510)
Sondaż Kantar do parlamentu po aferze Piebiaka. Prawo i Sprawiedliwość ze spadkiem 5 punktów procentowych
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 125 razy 91

  Rosną szanse na zwycięstwo opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu RP.

  Zwycięstwo nad PiS będzie oznaczało, że opozycja składająca się z Koalicji Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy będzie posiadała wspólnie więcej mandatów sejmowych od Pis-u i jego przystawek.

  Musimy sobie zdawać sprawę, że Kaczyński jest mściwy i nie wybaczy Schetynie, tak jak nie wybaczył Tuskowi swojej sromotnej klęski poniesionej w przedterminowych wyborach 2007 roku.

  Warto przeanalizować, co będzie dalej.
  Po wyborach sejmowych Duda nadal będzie Prezydentem RP. Należy liczyć się z obstrukcją z jego strony.

  Po przegranych wyborach rząd Morawieckiego podaje się do dymisji, ale nadal sprawuje władzę. Jeśli PiS uzyskał najwięcej głosów, to Duda desygnuje na nowego premiera wskazanego przez Kaczyńskiego przydupasa z PiS. Nie udaje się stworzyć koalicji rządowej z udziałem PiS, ale czas płynie … Rząd Morawieckiego podejmuje decyzje, niektóre z nich będą nieodwracalne i szkodliwe dla społeczeństwa i nowej władzy, inne decyzje rządu na wylocie będą miały na celu ustawienie finansowo biznesowe przyjaciół i kolegów przez królika Morawieckiego.

  Czas płynie i zachodzi konieczność uchwalenia budżetu … Nieuchwalenie budżetu może skutkować rozwiązaniem Sejmu i powtórką wyborów.
  Jeśli mimo tego koalicja antyPisu obejmie władzę, to Duda będzie mogł wetować każdą Ustawę uchwaloną przez Sejm i paraliżować w ten sposób nową władzę. Czy Duda na to pójdzie?

  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Tuska doprowadziła do śmierci 96 osób na pokładzie samolotu Tu154A.
  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Schetyny może mieć równie krwawe skutki. Musimy być gotowi. Musimy powstrzymać szaleńca.

  Adam Jezierski

 • zalogujsie00

  Oceniono 74 razy 64

  Jak mawiał Marszałek Naród wspaniały tylko ludzie k ... wy. Polsko obudź się bo będzie za późno.

 • islusznie

  Oceniono 74 razy 62

  I bardzo dobrze. Sami się wykończycie Pisowskie szuje, budując kadry w oparciu o lojalność a nie profesjonalizm i doświadczenie, otaczacie się lokajami którym zwyczajnie brakuje wiedzy na temat tego co się powinno, a czego nie powinno robić. Prosta matematyka. Zgubi Was Janusz albo Grażyna uczynkiem lub zaniedbaniem.

 • potyle

  Oceniono 65 razy 51

  No i wreszcie! Ale wam Peowcy nigdy nie zapomnę tego, że gdy był czas i możliwość, toście Źobry przed trybunał stanu nie zawleki

 • stach_79

  Oceniono 56 razy 46

  A kiedy wyjaśnienie odnosnie KRS? (wszyscy zampomnieli?).
  Co będzie ze sprawą Kosteckiego? Już o Srebrnej nie wspomnę... Przecież to jest widoczne jak na dłoni - rządzi nami mafia.

 • matylda1001

  Oceniono 57 razy 45

  TO NIE JEST AFERA JAKIEGOS TAM PIEBIAKA TYLKO AFERA ZIOBRY! Piebiak to tylko wykonawca poleceń, taki mafijny najemnik i na dodatek wielce nieudolny bo dal się złapać. Czuł się bezpiecznie pod protektoratem swojego szefa Ziobry do tego stopnia, ze nawet nie zadbał o pozory.
  Ziobro musi wylecieć. Jeśli kierował całą akcją to oczywiste a jeśli tłumaczy się, że nic nie wiedział to za to właśnie, że nie nadaje się na ministra bo nie ogarnia zakresu obowiązków.

 • marc.pl

  Oceniono 55 razy 41

  Po skandalu z Kuchcińskim na wizerunku PiS nie powstała nawet mała ryska - Polacy pozwalają władzy kraść tylko aby złodziejstwem z suwerenem się dzieliła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX