Najnowszy sondaż po aferze Piebiaka. PiS liderem, ale notuje spadek o 5 punktów procentowych

Poparcie dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości wynosi 39 proc. - wynika z najnowszego sondażu parlamentarnego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. To spadek o 5 punktów procentowych względem analogicznego badania z 13 sierpnia. Nowy sondaż przeprowadzono już po wybuchu afery Piebiaka.
Zobacz wideo

Badanie Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 przeprowadzono 22 sierpnia, już po wybuchu afery Łukasza Piebiaka w Ministerstwie Sprawiedliwości. W ankiecie telefonicznej pytano respondentów o to, na kogo oddaliby swój głos w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się w najbliższym czasie.

39 proc. badanych wskazało, że oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość (a w zasadzie Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS oraz Solidarną Polskę i Porozumienie).

Jak zauważa TVN, to spadek o 5 punktów procentowych względem analogicznego badania Kantar z 13 sierpnia tego roku - wtedy w mediach funkcjonowała jeszcze afera z lotami byłego już marszałka Marka Kuchcińskiego. Teraz, wraz z aferą Piebiaka, pojawiają się z kolei głosy, by do dymisji podał się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej: Sondaż: Prawie 60 proc. badanych chce dymisji Ziobry po aferze Piebiaka

Sondaż partyjny: 5 formacji w Sejmie, do parlamentu wchodzi PSL i Kukiz'15 oraz Konfederacja.

Druga na podium - według sondażu - jest Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), którą wskazało 30 proc. badanych. W porównaniu do sondażu z 13 sierpnia to wzrost o 3 punkty procentowe.

Na podium uplasowała się jeszcze Lewica, czyli blok SLD, Wiosny i Razem - 11 proc. (bez zmian). Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie formacje. Koalicja Polska, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe połączone z częścią posłów z klubu Kukiz'15 i Konfederacja (KORWiN i Ruch Narodowy). Obydwie wskazało 6 proc. ankietowanych. PSL i Kukiz'15 zanotowały wzrost poparcia o dwa punkty procentowe, a Konfederacja o jeden.

Na jeden procent poparcia mogliby liczyć Bezpartyjni Samorządowcy. 3 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem, trudno powiedzieć", a 4 proc. odmówiło odpowiedzi.

Sondaż przeprowadzono 22 sierpnia na próbie 1012 osób w wieku powyżej 18 lat.

Więcej o: