KRS odwołuje z urlopu Tomasza Szmydta, związanego z "Emi". W aferze Piebiaka pojawia się trzech członków Rady

Krajowa Rada Sądownictwa zabrała głos ws. afery Piebiaka. KRS żąda wyjaśnień od sędziów, którzy mieli inspirować ataki na innych sędziów. Według mediów aż trzech sędziów z KRS brało udział w tym procederze, w tym wiceprzewodniczący Rady Dariusz Drajewicz. KRS odwołała też z urlopu Tomasza Szmydta z biura prawnego, który także miał brać udział w sprawie. Drajewicz nie pojawił się w czwartek na spotkaniu prezydium.

W środę o godz. 11 zebrało się prezydium Krajowej Rady Sądownictwa, po którym z dziennikarzami spotkał się rzecznik KRS Maciej Mitera. Po krótkim podsumowaniu obrad prezydium, rzecznik KRS odczytał pełne stanowisko Rady w sprawie ostatnich wydarzeń, czyli afery Piebiaka.

KRS wyraziło "ogromne zaniepokojenie" w związku z doniesieniami medialnymi. - Dotyczące zachowań urzędujących sędziów, polegających na inspirowaniu lub nadzorowaniu zorganizowanej akcji insynuacji i oskarżeń pod adresem innych sędziów - odczytał Piebiak.

W dalszej części stanowiska KRS wyliczano, że taka działalność "zasługuje na najwyższe potępienie i uchybia godności urzędu sędziego". Krajowa Rada Sądownictwa ocenia też, że niezbędne jest zbadanie medialnych doniesień zarówno przez organy ścigania, jak i właściwego rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

Pod stanowiskiem podpisany jest przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Najważniejszy wątek pada jednak pod koniec pisma, które odczytywał Mitera:

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa oczekuje, że członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, których nazwiska pojawiają się w mediach w związku z tą aferą, niezwłocznie złożą pisemne wyjaśnienia co do swojego udziału w tym procederze.

- Jako prezydium żądamy tych wyjaśnień - zapewnił później Mitera.

Inspirowane w Ministerstwie Sprawiedliwości ataki na sędziów. O co chodzi w "aferze Piebiaka"?

Afera Piebiaka. Tomasz Szmydt odwołany z urlopu

Po publikacjach Onetu także inne media zaczęły opisywać, którzy sędziowie mogli wchodzić w skład "Kasty", czyli grupy inspirującej ataki na innych sędziów. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", w tej grupie wypowiadali się także Tomasz Szmydt, szef wydziału prawnego w KRS oraz trzech innych sędziów KRS: wiceszef KRS Dariusz Drajewicz, oraz zastępca rzecznika KRS Jarosław Dudzicz i Maciej Nawacki.

Mitera był pytany przez dziennikarzy o te doniesienia. Jak powiedział, wiceszef KRS, członek prezydium, sędzia Drajewicz, nie był obecny na spotkaniu, jako jedyny członek prezydium - wszyscy inni byli.

Nie było też szansy na zapytanie go o wyjaśnienia. Z kolei w przypadku sędziego Jarosława Dudzicza, zastępcy Mitery, rzecznik KRS powiedział, że "nie miał przyjemności" porozmawiać o tej sprawie.

Mitera poinformował natomiast o tym, że Krajowa Rada Sądownictwa odwołała z urlopu Tomasza Szmydta z biura prawnego KRS i ma natychmiast złożyć wyjaśnienia.

Szmydt jest związany z "Emi", internautką, która miała ustalać akcje oczerniania sędziów m.in. z Piebiakiem. Jak wskazuje OKO.press, internautka posługująca się nickiem "MalaEmi" (Emilia) jest żoną Tomasza Szmydta, a para jest w trakcie rozwodu. Z kolei "Gazeta Wyborcza" pisała, że Szmydt jest "prywatnie związany" z "Emi".

"Według doniesień Onetu, miał on być członkiem grupy "Kasta" w komunikatorze WhatsApp, gdzie wymieniano się m.in. pomysłami na oczernianie nielubianych sędziów" - opisuje Onet.

Afera Piebiaka. To trzeba wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (306)
KRS odwołuje z urlopu Tomasza Szmydta, związanego z "Emi". W aferze Piebiaka pojawia się trzech członków Rady
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 98 razy 94

  Czyż oni idealnie nie nadają się na bilbordy w kampanii "Sprawiedliwe sądy" Polskiej Fundacji Narodowej ? Odwagi panowie Ziobro i Kaczyński, "reformujcie" ! :)

  p.s. Taki np sędzia Piebiak na bilbordzie 6x8 metrów z hasłem " za czynienie dobra nie wsadzamy"
  albo sędzia Wytrykowski z hasłem "wypie... j " ?!

 • 13sw

  Oceniono 65 razy 63

  To już bez znaczenia, bo za miesiąc Trybunał Sprawiedliwości UE odwoła całą tą pseudo-KRS i tak :).

 • sprawazlewa

  Oceniono 65 razy 59

  A jakie jest stanowisko KRS w sprawie wyroku NSA dot. ujawnienia listy sędziów popierających kandydatów do KRS. KRS stoi po stronie sądu i sędziów, czy po stronie rządu czyli Ziobry i Kaczyńskiego?

 • c.t.k

  Oceniono 61 razy 55

  Przecież to wszystko było w zaciszu gabinetów omawiane, inspirowane.
  Gdzie była ABW, która ma strzec bezpieczeństwa Państwa, gdzie CBA, przecież sędziowe byli korumpowani obietnicą wysokich stanowisk i bezkarnością?.
  I kluczowe pytanie: kto wiedział o tym k*restwie, a nie powiedział?.

 • polakadam

  Oceniono 62 razy 54

  No i zteformowali sądownictwo pisowcy. Nominaci Ziobry do KRS okazali się lajdakami. Pasują do swego szefa.

 • albacor

  Oceniono 56 razy 50

  Fajnie, fajnie - coraz szersze kręgi to zatacza. Zobaczymy jak daleko dojdzie.........................oby do Zera

 • obeznany

  Oceniono 49 razy 47

  To niepojęte, co za bydło dorwało się w tym biednym kraju do władzy!

 • 2majtek1

  Oceniono 46 razy 46

  Szukali kasty no to mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX