Jest nowa lista lotów Marka Kuchcińskiego. Kancelaria Sejmu ujawnia, ale kluczowych informacji brak

Kancelaria Sejmu opublikowała nowy wykaz lotów Marka Kuchcińskiego, gdy ten sprawował funkcję marszałka. Wśród pozycji nie ma jednak najważniejszej informacji: kto i kiedy latał samolotem razem z Kuchcińskim. Za to dyrektor CIS tłumaczył się z problemów z lotami marszałka i wprowadzaniem mediów w błąd: - Powodem tych różnych informacji był pewnego rodzaju nieład.
Zobacz wideo

Afera wokół lotów byłego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wybuchła pod koniec lipca za sprawą publikacji Radia ZET. Rozgłośnia opisała wówczas, że wraz z marszałkiem z rządowego samolotu korzystała też jego rodzina. Potem pojawiały się kolejne doniesienia o innych podniebnych podróżach Kuchcińskiego, m.in. z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

9 sierpnia Marek Kuchciński zrezygnował z pełnienia funkcji marszałka Sejmu, dwa dni wcześniej prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie jego lotów. Kilka dni przed rezygnacją Kuchcińskiego Kancelaria Sejmu opublikowała wykaz jego podróży dokonywanych samolotami. W środę 21 sierpnia, już za nowej marszałek Elżbiety Witek, światło dzienne ujrzała nowa lista lotów.

Lista lotów Kuchcińskiego

W pierwszej ujęto 85 pozycji oraz podano liczbę pasażerów, którzy podróżowali z Kuchcińskim. W drugiej jest ich już 87, ale schemat pozostał ten sam: są informacje o liczbie pasażerów, ale nie doprecyzowano, kto właściwie był na pokładzie.

Inaczej wygląda sprawa zagranicznych podróży Kuchcińskiego, w ich przypadku jest dokładnie rozpisany skład delegacji, wymienieni są posłowie i senatorowie, którzy brali udział w wyjazdach.

Na stronach Sejmu można sprawdzić aktualną listę lotów marszałka Kuchcińskiego: krajowe i zagraniczne.

Lista ta pozostaje więc w jakimś stopniu niepełna. Wciąż - na podstawie dokumentów Kancelarii - nie da się ustalić, ile razy i kto z jego rodziny korzystał z rządowego samolotu. O tym wątku pisała już "Rzeczpospolita", podnosząc, że słynny lot Doroty Kuchcińskiej nie znalazł się w pierwszym wykazie ujawnionym przez Centrum Informacyjne Sejmu (nie był lotem HEAD). "Opinia publiczna ma prawo zweryfikować słowa marszałka o 23 lotach z rodziną i rzekomo jednym samej żony" - pisała "Rz".

Loty Kuchcińskiego. Dyrektor CIS mówi o "nieładzie"

Także w środę wyjaśnienia wokół sprawy składał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Jak wyjaśniał, dezinformacje na temat lotów marszałka były wynikiem "bałaganu" w Kancelarii Sejmu (CIS wprowadzało w błąd dziennikarzy, utrzymując, że rodzina nie latała z Kuchcińskim - red.).

- Powodem tych różnych informacji był pewnego rodzaju nieład. To był błąd, ja się przyznaję. Ponoszę pełną odpowiedzialność za to - mówił Grzegrzółka, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". Tłumaczył też, że napisał dziennikarzom, że marszałek Kuchciński nie latał z rodziną, ponieważ "jej nie widział".

Więcej o: