Wybory parlamentarne 2019. PiS w sondażu z dużą przewagą nad opozycją. Lewica trzecia

W wyborach parlamentarnych PiS może liczyć na 45 proc. poparcia - wynika z sondażu przeprowadzonego dla wp.pl. Koalicja Obywatelska plasuje się daleko za partią rządzącą. Do Sejmu według badania wejdzie także Lewica i PSL z Kukiz'15.
Zobacz wideo

Sondaż przeprowadził panel Ariadna dla wp.pl w dniach 16-20 sierpnia (pierwszy artykuł Onetu na temat Łukasza Piebiaka ukazał się 19 sierpnia). Z badania wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość głos odda 45 proc. badanych. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) może liczyć na znacznie niższy wynik - 27 proc. Trzecie miejsce na podium zajmuje Lewica z wynikiem 10 proc., w Sejmie znalazłoby się też PSL z Kukiz'15, na których zagłosowałoby 6 proc. badanych.

Wybory parlamentarne 2019. PiS wygrywa, Lewica trzecia

Poniżej progu znalazłyby się Konfederacja, do której należy m.in. Janusz Korwin - Mikke oraz Federacja Marka Jakubiaka i Piotra Liroya-Marca. Udział w wyborach zadeklarowało 49 proc. respondentów, 26 proc. nie pójdzie do urn, natomiast 25 proc. jest niezdecydowanych. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że wybory odbędą się 13 października. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie w liczbie 1036 osób od 18 lat.