Akcja oczerniania sędziów. Rzecznik dyscyplinarny zapowiada czynności ws. aktywności w internecie

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych wszczął czynności wyjaśniające w sprawie korzystania przez sędziów z mediów społecznościowych. Piotr Schab poinformował o tym w komunikacie. To pokłosie afery dotyczącej oczerniania sędziów, w którym miał brać udział m.in. Łukasz Piebiak, wiceministra sprawiedliwości.
Zobacz wideo

"Informuję, że w dniu dzisiejszym zarządziłem o podjęciu wstępnych czynności wyjaśniających (...) zmierzających do ustalenia, czy postępowanie sędziów sądów powszechnych, wbrew przepisowi (...) nakazującemu im wstrzemięźliwe korzystanie z mediów społecznościowych, mogło stanowić o wyczerpaniu znamion przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 paragraf 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych" - czytamy w środowym komunikacie rzecznika.

Afera z oczernianiem sędziów. Dymisja Piebiaka i Iwańca

Portal Onet.pl w artykułach publikowanych od poniedziałku opisywał, że wiceminister sprawiedliwości, sędzia Łukasz Piebiak oraz delegowany do ministerstwa sędzia Jakub Iwaniec brali udział akcji dyskredytowania sędziów przeciwnych reformom sądownictwa. Z artykułu Onet.pl wynika, że Łukasz Piebiak kontaktował się w internecie z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, między innymi, szefa "Iustitii" Krystiana Markiewicza. Kobieta miała wysyłać do mediów i sędziów anonimowe materiały.

Onet twierdzi ponadto, że materiały, które dyskredytowały szefa "Iustitii" były wysyłane do wszystkich oddziałów stowarzyszenia oraz listownie do domu Krystiana Markiewicza. Według portalu kobieta otrzymała adresy od wiceministra Piebiaka. We wtorek Łukasz Piebiak po rozmowie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro rezygnację, przyjętą przez premiera Mateusza Morawieckiego. Były już wiceminister stwierdził, że wysuwane wobec niego zarzuty są oszczerstwem i zapowiedział pozew wobec redakcji portalu. Minister Ziobro skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.

Nienawistne pocztówki do Gersdorf

Z ostatnich ujawnionych przez Onet informacji wynika, że ofiarą sterowanego hejtu była też Małgorzata Gersdorf. W ubiegłym roku I prezes Sądu Najwyższego otrzymała pocztówki ze słowami: " WYP***DALAJ!!!". Akcja wcześniej była propagowana na Twitterze przez współpracującą z Piebiakiem Emilię.

Więcej o:
Komentarze (83)
Akcja oczerniania sędziów. Rzecznik dyscyplinarny zapowiada czynności ws. aktywności w internecie
Zaloguj się
 • oko2009

  Oceniono 30 razy 26

  Rzecznicy dyscyplinarni mają wyjaśniać sprawę gdy tymczasem sami byli organizatorami hejtu. Przecież to jakieś kuriozum! Cała szajka łącznie z ministrem powinna zostać natychmiast wywalona na bruk z dożywotnim zakazem zajmowania jakichkolwiek stanowisk w administracji państwowej.

 • chi-neng

  Oceniono 28 razy 22

  "Minister Ziobro skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego."
  -----
  Hahaha...hahaha.
  Czy do tego, ktory wysylal pocztówki ?
  Przeciez WY WSZYSCY JESTESCIE Z TEJ SAMEJ BANDY PRZESTEPCOW!
  Wiec, ujawnij nam Ziobro, cos mu nakazla uczynic?!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 26 razy 22

  Rzecznik dyscyplinarny sprawdzi .....
  CO RZECZNIK MA DO TEJ AFERY ?????
  Potrzebny jest PROKURATOR !!!! I natychmiastowe aresztowania, żeby nie ukryto dowodów !!!!!
  No Tak, ale przecież PROKURATORZY TO TEN SAM RESORT ...

 • ggchmiel

  Oceniono 20 razy 16

  To mniej więcej tak, jakby sędzia Freisler badał czy Adolf Hitler aby nie łamał praw człowieka albo Andriej Wyszyński prowadził postępowanie w sprawie czy Józef Stalin przestrzega swobód obywatelskich. To paranoja jakaś!

 • stachkaz47

  Oceniono 22 razy 16

  Teraz już chyba nawet dziecko wie
  O CO W TEJ REFORMIE SĄDOWNICTWA CHODZIŁO.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 17 razy 13

  R. Nixon za mniejsze winy wyleciał na zbity pysk. Tu powinna być natychmiastowa dymisja całego tego tzw. "rządu".

 • misiur

  Oceniono 12 razy 12

  Piotr Schab poinformował o tym w komunikacie.

  I na tym się skończy.
  Zakład?

 • maaac

  Oceniono 13 razy 11

  Wczoraj mnie szlag trafiał jak Olejnik prowadziła rozmowę. Zamiast podkreślać, że to jest walka PiSu, ministerstwa i ich pachołków z których niektórzy są sędziami renegatami z środowiskiem sędziowskim mówiła tak jakby to była własna walka w środowisku sędziowskim. Przecież trolling PiS już próbuje przedstawiać swoich kryminalistów w togach jako przykład patologii sędziowskiej... z którymi właśnie PiS chce walczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX