Afera Piebiaka. UODO skontroluje resort ministra Ziobry. Chodzi o złamanie przepisów RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) skontroluje, czy w Ministerstwie Sprawiedliwości doszło do "przekazywania danych osobowych sędziów osobom nieuprawnionym" - informuje Radio ZET.

doniesień portalu Onet.pl wynikało, że Łukasz Piebiak, były już wiceminister sprawiedliwości, nadzorował akcję dyskredytowania sędziów sprzeciwiających się reformie wymiaru sprawiedliwości przeprowadzonej przez PiS, m.in. szefa Stowarzyszenia "Iustita" prof. Krystiana Markiewicza. Miał m.in. udostępnić jego adres zamieszkania i zameldowania internetowej hejterce Emilii, która wysyłała do sędziego, ale również mediów anonimowe listy zawierające kompromitujące prawnika plotki na temat jego życia prywatnego.

Zobacz wideo

Był wniosek, będzie kontrola UODO

Po ujawnieniu sprawy rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska oraz Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju złożyli wnioski do Prezesa UODO o skontrolowaniu, czy w Ministerstwie Sprawiedliwości doszło do złamania przepisów RODO. 

Jak informuje Radio ZET, faktycznie dojdzie do kontroli urzędu. "Będzie postępowanie UODO w sprawie przekazywania danych osobowych sędziów osobom nieuprawnionym. Szef UODO zwróci się o wyjaśnienia do Ministerstwa Sprawiedliwości i do Krajowej Rady Sądownictwa" - napisał na Twitterze Jacek Czarnecki.

Więcej o: