Narodowy Instytut Wolności przyznał dotacje organizacjom pozarządowym. Wiele związanych z PiS

Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW) przyznał dotacje w ramach priorytetu "Wsparcie działań misyjnych i rozwoju instytucjonalnego". Jak się okazuje, wiele organizacji pozarządowych, którym przyznano dofinansowanie, związanych jest z politykami powiązanymi z PiS.

W ramach priorytetu "Wsparcie działań misyjnych i rozwoju instytucjonalnego" NIW przyznawał dofinansowania na okres trzech lat w maksymalnej wysokości 700 tys. złotych. Do konkursu zgłosiło się 3,8 tys. organizacji, dotacje otrzymają 154. Łącznie NIW przekaże blisko 86 mln złotych.

Wśród organizacji, które otrzymały najwyższe dofinansowanie są m.in. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundacja Dom Pokoju z Wrocławia, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Warszawy czy Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina.

Dotacje otrzymuje organizacja wiceprezesa Ordo Iuris

Jak jednak donosi "Polityka", wśród beneficjentów znajduje się wiele organizacji związanych z PiS. Część z nich otrzymało maksymalne granty w wysokości 700 tys. - należą do nich m.in. Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej, którego prezes organizował blokadę Marszu Równości w Białymstoku czy  Instytut im. Mikołaja Sienickiego - mająca dwa lata organizacja, zajmująca się analizą rozwiązań prawnych i ekonomicznych z zakresu zrównoważonego rozwoju. Jej prezesem jest Bohdan Pretkiel, członek rady nadzorczej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, należącej do państwowej Polskiej Fundacji Rozwoju oraz członek zespołu ekspertów ministra Adama Lipińskiego, pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

Dofinansowanie 700 tys. złotych otrzymał też Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego, którego prezesem jest Tymoteusz Zych (jeden z wiceprezesów Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, która również otrzymała grant w wysokości 699 tys. złotych - red.), wiceprezes zarządu instytutu Ordo Iuris.

Zarówno  Instytut im. Siennickiego, jak i Ośrodek im. Cegielskiego otrzymały w lipcu tego roku dotacje w wysokości odpowiednio 300 tys. i 285 tys. zł w ramach priorytetu "Rozwój instytucjonalny think tanków obywatelskich".

Kiedyś założyciel stowarzyszenia, dziś wiceminister 

Podobną dotację dla think tanku w wysokości 300 tys. złotych otrzymała Fundacja Collegium Nobilium Opoliense z Opola, której teraz przyznano  636 tys. złotych. Prowadzi ona szkołę liderów i zapewnia, że każdy jej absolwent będzie "lojalnym i odważnym rycerzem XXI wieku". Pierwszym prezesem i współzałożycielem organizacji był Marcin Ociepa, dziś wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina.

699 tys. złotych dotacji od NIW dostanie również stowarzyszenie Projekt Poznań założone przez Szymona Szynkowskiego vel Sęka, obecnie wiceministra spraw zagranicznych. Organizacja została rozwiązana, jednak na przełomie 2017 i 2018 roku powstało nowe pod tą samą nazwą - nie było w niej już wiceministra, była jednak posłanka PiS Klaudia Strzelecka (należąca do stowarzyszenia już przed rozwiązaniem) i Sara Szynkowska vel Sęk, siostra Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Fundacja "Kromka Chleba", której prezeską jest posłanka PiS Anna Czech, otrzymała od NIW 688 tys. złotych. Anna Czech z partią rządząca związana jest od 2002 roku - była radną tej partii, jesienią wystartuje w wyborach z Tarnowa.

Więcej o:
Komentarze (58)
Narodowy Instytut Wolności przyznał dotacje organizacjom pozarządowym. Wiele związanych z PiS
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 33 razy 23

  HEHE, Pis kradnie na potęgę przed wyborami.

  A suweren na to: dawaj pińset, dawaj pińset, wódki mnie się kce!

 • maaac

  Oceniono 20 razy 20

  Narodowy Instytut Wolności? He he Orwell miałby ubaw.

 • yuo7leo9

  Oceniono 16 razy 14

  A wszystkie obdarowane instytucje związane albo z PiS, albo z kościołem, oraz jedna (Ordo Juris) związana z sektą brazylijską, potępioną przez Watykan i finansowaną przez Putina. I tylko jedna organizacja o charakterze społecznym (pomagająca niepełnosprawnym), za to przykościólkowa

 • pogromca.katoprawackiej.zarazy

  Oceniono 14 razy 14

  Ki diabeł?! Namnożyły pisie syny tych instytutów i fundacji aż strach.

 • Armin Wittner

  Oceniono 16 razy 14

  Proponuje jeszcze zajrzec kto dostaje kase na pomoc ofiarom przestępstw: WSZYSTKO idzie do "fundacji" kolegów pana Zer0

 • li.mone

  Oceniono 13 razy 13

  bydło rządzi

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  To jest jedna wielka pralnia pieniędzy wyciągniętych z budżetu.

 • logedout

  Oceniono 12 razy 12

  Narodowy Instytut Wolności od Rozumu

 • Paweł K.

  Oceniono 20 razy 12

  A co sobie ku... będą żałować. Im się po prostu należy...jak świniom przy korycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX