Morawiecki latał na wakacje ze statusem HEAD? "Newsweek": Rządowym samolotem nad morze i na Wawel

Premier Mateusz Morawiecki lata rządowym samolotem nad morze, gdzie wakacje spędza jego rodzina - podaje "Newsweek". Loty mają status HEAD. Z ustaleń tygodnika wynika, że premier co miesiąc podróżuje też na Wawel, gdzie osiemnastego dnia każdego miesiąca odbywają się uroczystości związane z miesięcznicą pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Zobacz wideo

Po aferze samolotowej związanej z lotami rządowym samolotem rodziny byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ,przybywa pytań o liczbę i status lotów, które odbywają najważniejsi politycy w państwie. Jak się okazuje, przelotów rządowymi samolotami ze statusem HEAD mógł również nadużywać Mateusz Morawiecki. Pod koniec zeszłego roku Kancelaria Premiera opublikowała wykaz lotów Mateusza Morawieckiego, z którego wynika, że premier użył rządowych samolotów ponad 200 razy.

Premier nadużywa lotów ze statusem HEAD? "Newsweek": Lata nad morze i na Wawel

Z ustaleń "Newsweeka" wynika, że premier regularnie podróżuje na Wybrzeże rządową casą, a loty - choć nie wiążą się z wykonywaniem tzw. misji oficjalnej - mają status HEAD. Szczególnie częstym kierunkiem są nadmorskie Dębki, gdzie premier ma działkę i 100-metrowy dom, w którym jego rodzina co roku spędza wakacje. Posiadłość jest objęta całodobową ochroną Służby Ochrony Państwa.  Z ustaleń tygodnika wynika, że tylko w ciągu pięciu tygodni czerwca i lipca tego roku lotów Morawieckiego nad morze i z powrotem było 11. Rządowy samolot z premierem na pokładzie ląduje najczęściej na lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Premier lata też rządowymi samolotami do Krakowa. Terminy jego lotów - jak podaje "Newsweek" - pokrywają się z uroczystościami, które osiemnastego dnia każdego miesiąca organizują na Wawelu politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele. To miesięcznice pogrzebu Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Morawiecki uczestniczy w miesięcznicach nawet wtedy, gdy danego dnia ma zobowiązania służbowe w innym kraju. 18 września zeszłego roku premier był m.in. na szczycie Trójmorza w Bukareszcie, ale wieczorem i tak "zameldował się" podczas uroczystości na Wawelu. 

Więcej o: