Nie tylko Lewica i PO-KO, ale też PSL. Jest porozumienie opozycji ws. list do Senatu

Lewica ogłosiła, że udało się wypracować porozumienie nie tylko z PO, ale też PSL w sprawie wspólnego startu do Senatu. O ile formacje o Sejm powalczą oddzielnie, tak do izby wyższej wystawią po jednym kandydacie w każdym okręgu.
Zobacz wideo

W sobotę toczyły się rozmowy między niedoszłymi koalicjantami, czyli lewicą i otoczeniem Platformy Obywatelskiej. Niedoszłymi, bo zaraz po wyborach do europarlamentu wiele wskazywało na to, że Wiosna i SLD pójdą wspólnie razem z Koalicją Obywatelską na wybory parlamentarne 2019.

Gdy ogłoszono fiasko tego projektu, SLD, Razem i Wiosna Roberta Biedronia połączyły siły (blok lewicy), spekulowano, że opozycja mogłaby oddzielnie startować w wyborach do Senatu. W tym czasie z koalicji "wyłamało" się PSL, zapowiadając samodzielny start w wyborach.

Tymczasem w sobotę wieczorem na twitterowym koncie bloku Lewicy pojawiła się taka informacja:

Nasza determinacja przyniosła efekty i "Pakt Senacki" stanie się faktem!
Koalicja Obywatelska i PSL przystąpiły do niego i udało się wydyskutować kandydatki i kandydatów, którzy wystartują do Senatu ze wspólnym poparciem tych sił oraz Lewicy!

Wybory parlamentarne 2019. Wspólna lista opozycji do Senatu

Oznacza to, że o ile kandydaci do Sejmu będą oddzielni, tak już do Senatu utworzy się coś na kształt "wspólnej listy" i to z kandydatami z rozdania Polskiego Stronnictwa Ludowego, które nie chciało iść w koalicji z lewicą.

Warto nadmienić, że w takim wypadku zjednoczony blok opozycji w wyborach do Senatu wystawi tylko po jednym kandydacie w każdym z jednomandatowych okręgów do izby wyższej. Taka zagrywka ma ułatwić kandydatom na zdobycie mandatu senatora.

Sprawę negocjacji opisała katowicka "Wyborcza", wskazując, że wszystko zostanie ogłoszone oficjalnie w poniedziałek 19 sierpnia.

Więcej o:
Komentarze (200)
Wybory parlamentarne 2019. Lewica, PSL i PO-KO ze wspólnymi listami do Senatu
Zaloguj się
 • wo151

  Oceniono 67 razy 31

  Pisowskie trolle do roboty! Szczęka wam opadła, a dyrektywy z Nowogrodzkiej nie doszły. Fatalne opóźnienie

 • tomus60

  Oceniono 20 razy 12

  I po była tworzona dodatkowa izba w SN a teraz człowiek skazany rządzi w Policją żeby w razie czego mieć wyście

 • j-ugo

  Oceniono 21 razy 11

  Dobry plan opozycji. Senat może przyblokować każdą debilną ustawę rządu.

 • ardi78

  Oceniono 31 razy 11

  Bardzo dobrze, blokować kruewskie PISdy w senacie!

 • polak_k.prawy

  Oceniono 32 razy 10

  A TVP całkiem się pogubiła. Wczoraj w Wiadomościach krytykowano PSL za popieranie LGBT. A przecież PSL właśnie dlatego wyszedł z Koalicji Europejskiej. Czyli było to tak aktualne jak zeszłoroczny śnieg.

 • latozradiem

  Oceniono 10 razy 8

  Gonic kaczą zarazę, bo w następnej kadencji zdemolują i obłupią Polskę do gołej ziemi.! STo lat się po tym nie pozbieramy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX