Posłowie PO kpili ze zdjęcia Kaczyńskiego z Dudą. Zarzucano im manipulację, teraz przepraszają

Posłowie PO przepraszają za zamieszczone w sieci zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego z Andrzejem Dudą. Zarzucano im, że zarówno fotografią, jak i swoimi dopiskami do niej, wprowadzają opinię publiczną w błąd. W sobotę konferencję w tej sprawie zrobili politycy PiS, w tym wicepremier Jacek Sasin.

15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego, politycy Platformy Obywatelskiej, Michał Szczerba i Cezary Tomczyk, udostępnili takie same zdjęcia. Tomczyk (skasował tweeta po jakimś czasie) dopisał do niego "Polska w 2019 roku na jednym zdjęciu", z kolei Szczerba dorzucił "Precedencja się nie przyjęła".

Chodzi o zdjęcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego podczas składania wieńców - polityk stał wówczas pierwszy, przed prezydentem Andrzejem Dudą (stąd docinki Szczerby o precedencji). Tyle tylko, że fotografia pochodzi z roku 2018 i wbrew narracji posłów, nie mieliśmy wówczas w zasadzie "złamania" jakichś norm i zachowania.

Bierze się to stąd, że zdjęcia zrobiono podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu w Sejmie. Dlatego też Jarosław Kaczyński, jako brat nieżyjącego prezydenta, stał jako pierwszy.

Szczerba i Tomczyk przepraszają. "Symbolicznie pokazuje sposób działania państwa"

Posłowie dopiero po jakimś czasie, gdy pod ich wpisami na Twitterze pojawiło się mnóstwo krytycznych uwag i zarzutów o manipulację, przeprosili.

Opublikowane wczoraj przeze mnie zdjęcie jest z 9 kwietnia 2018 z uroczystości państwowej w Sejmie RP. Jeśli wprowadziłem Państwa w błąd, to bardzo przepraszam. Nie było to moim zamiarem. Nie jest aktualne, ale niestety symbolicznie pokazuje sposób działania państwa PiS od 4 lat

- napisał na Twitterze Michał Szczerba. Natomiast Cezary Tomczyk wyjaśniał, że został "źle zrozumiany" i "nie miał złych intencji". Stwierdził również, że zdawał sobie sprawę z tego, że zdjęcie pochodzi z 2018, a nie 2019 roku.

Natomiast porządek rzeczy w naszym państwie niestety przedstawia się w tej kolejności. I na tym polega dziś problem co widać niemalże każdego dnia

- podsumował.

PiS odpowiada posłom PO

W sobotę politykom Platformy Obywatelskiej odpowiedzieli przedstawiciele partii rządzącej. Na konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin i zastępca rzeczniczki PiS Radosław Fogiel otwarcie krytykowali takie działania. Fogiel mówił, że można już mówić o "fejknewsowym przemyśle czy też przedsiębiorstwie".

Na ekranie cały czas wyświetlano tweety posłów PO, na które naniesiono napis "Fake news PO". - Setki internautów wytknęły mu (Szczerbie - red.) błąd. Mimo to, to zdjęcie nadal wisi na jego profilu, więc mamy tu do czynienia z twardym i jawnym brnięciu w kłamstwo - powiedział Radosław Fogiel.

Więcej o:
Komentarze (370)
Posłowie PO przepraszają za zdjęcie Dudy z Kaczyńskim. Chodziło o precedencję i datę wykonania fotografii
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 28

  Jakiś tyfus z rządowego wychodka nazywanego telewizją publiczną kiedyś przeprosił?

 • nanabun

  Oceniono 41 razy 25

  Za co przepraszają? Wieńce niosą żołnierze kompanii reprezentacyjnej więc to impreza oficjalna. A na takich obowiązuje protokół. Pomijając kretynizm kolejnych tablic i pomników i całego kultu jednostki prezydenta nieudacznika.

 • tetradrachma

  Oceniono 40 razy 24

  O czym ty, hołoto, bredzisz ? Jeśli były TO uroczystości oficjalne (państwowe), z udziałem dwóch prezydentów (martwym i żywym) TO - zgodnie z zasadami procedencji i protokołu dyplomatycznego - "żywy" ma, nawet przed rodzina, pierszeństwo. Na "prywatnym" pacharonie odwrotnie.

 • c.t.k

  Oceniono 37 razy 19

  Nie umiecie przepraszać tak jak PIS: "Przepraszam tych, którzy poczuli się urażeni".
  :))

 • fakduck

  Oceniono 23 razy 17

  Merytorycznie? Proszę bardzo! CENY ROSNĄ W SZALEŃCZYM TEMPIE. W przyszłym roku podwyżka o 40% cen prądu. Proszę o głosy na pisuarnię. Jak spadać to z wysokiego (drogiego) konia.

 • lucek10

  Oceniono 21 razy 15

  Hola, hola, po co przepraszać? Przecież wzorem pisowca Fogiela z sejmu i jego kolesi z PiSu można było powiedzieć "to byłą informacja zgodna z naszym aktualnym stanem wiedzy".

 • calmy

  Oceniono 21 razy 13

  To nie jest żadna manipulacja. To jest "zdjęcie ilustracyjne".
  Ilustruje prawdziwy stan rzeczy w państwie. Obojętnym jest przy tym kiedy zostało zrobione. Było prawdziwe w 2018, jest jak najbardziej aktualne obecnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX