Jest projekt ustawy o lotach VIP-ów. Rodziny polecą, ale jako członkowie delegacji. Minister przywołał Tuska

Szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk przedstawił założenia projektu nowej ustawy, określającej zasady organizacji i zabezpieczenia lotów najważniejszych osób w państwie. W projekcie nowego aktu prawnego mają znaleźć się zapisy mówiące precyzyjnie, kogo można zabrać na pokład samolotu podczas lotu o statusie HEAD.

Szef KPRM powiedział, że ustawa doprecyzowuje, że w lotach najważniejszych osób w państwie nie będą mogli uczestniczyć ich rodziny i bliscy, o ile nie są członkami oficjalnej delegacji. - Dotyczy to też rodzin parlamentarzystów, którzy wchodziliby w skład oficjalnej delegacji. Ich rodziny, bliscy również nie mogą znajdować się na pokładzie statku powietrznego - zaznaczył Dworczyk

Pojawi się także zapis umożliwiający utworzenie Centralnego Rejestru Lotów polityków oraz podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie.

W nowych regulacjach za misję oficjalną mają być uznawane wyłącznie loty związane z wykonywaniem obowiązków służbowych przez premiera oraz Marszałków Sejmu i Senatu. - To oznacza, że dotychczasowa praktyka ostatnich kilkudziesięciu lat wykorzystania samolotów do tego, żeby latać do domu, czy z domu zostaje zlikwidowana - zaznaczył szef kancelarii premiera. Co ciekawe, jako przykład podał tu loty Donalda Tuska do Gdańska, a nie Marka Kuchcińskiego do Rzeszowa. 

KPRM będzie mógł anulować loty

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami szef KPRM będzie mógł anulować zamówienie na lot marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. - Wprowadzamy mechanizm, aby nie nadużywać trybu pilnego. Stąd taka kompetencja, która będzie spoczywała na barkach KPRM-u. Za loty prezydenta odpowiada wyłącznie Kancelaria Prezydent i ten mechanizm blokujący, podwójnego sprawdzenia tych lotów nie będzie obejmował - cytuje ministra 300polityka

Dworczyk zaznaczył jednak, że ustawa "porządkująca" sprawy związane z lotami najważniejszych osób w państwie będzie "rozwiązaniem pomostowym", a docelowe zmiany pojawią się dopiero w kolejnej kadencji. Projektem nowego aktu prawnego Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu pod koniec sierpnia.

Więcej o:
Komentarze (172)
Jest projekt ustawy o lotach VIP-ów. Rodziny polecą, ale jako członkowie delegacji. Minister przywołał Tuska
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 55 razy 47

  Czyli klasyka pisowskiego złodziejstwa: pisowscy ministrowie poprzyznawali sobie premie - PiS obniżył pensje samorządowcom. Pisowscy marszałkowie bezprawnie latali z rodzinami na koszt podatnika - PiS czepia się premierów.
  A może by tak prościej: ukradł pisowski minister - obciążyć pisowskiego ministra. Ukradł pisowski marszałek - obciążyć pisowskiego marszałka (albo jego żonę, jeżeli to ona okradała podatnika).

 • jezierskiadam

  Oceniono 43 razy 35

  Rosną szanse na zwycięstwo opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu RP.

  Zwycięstwo nad PiS będzie oznaczało, że opozycja składająca się z Koalicji Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy będzie posiadała wspólnie więcej mandatów sejmowych od Pis-u i jego przystawek.

  Musimy sobie zdawać sprawę, że Kaczyński jest mściwy i nie wybaczy Schetynie, tak jak nie wybaczył Tuskowi swojej sromotnej klęski poniesionej w przedterminowych wyborach 2007 roku.

  Warto przeanalizować, co będzie dalej.
  Po wyborach sejmowych Duda nadal będzie Prezydentem RP. Należy liczyć się z obstrukcją z jego strony.

  Po przegranych wyborach rząd Morawieckiego podaje się do dymisji, ale nadal sprawuje władzę. Jeśli PiS uzyskał najwięcej głosów, to Duda desygnuje na nowego premiera wskazanego przez Kaczyńskiego przydupasa z PiS. Nie udaje się stworzyć koalicji rządowej z udziałem PiS, ale czas płynie … Rząd Morawieckiego podejmuje decyzje, niektóre z nich będą nieodwracalne i szkodliwe dla społeczeństwa i nowej władzy, inne decyzje rządu na wylocie będą miały na celu ustawienie finansowo biznesowe przyjaciół i kolegów przez królika Morawieckiego.

  Czas płynie i zachodzi konieczność uchwalenia budżetu … Nieuchwalenie budżetu może skutkować rozwiązaniem Sejmu i powtórką wyborów.
  Jeśli mimo tego koalicja antyPisu obejmie władzę, to Duda będzie mogł wetować każdą Ustawę uchwaloną przez Sejm i paraliżować w ten sposób nową władzę. Czy Duda na to pójdzie?

  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Tuska doprowadziła do śmierci 96 osób na pokładzie samolotu Tu154A.
  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Schetyny może mieć równie krwawe skutki. Musimy być gotowi. Musimy powstrzymać szaleńca.

  Adam Jezierski

 • jackanapes

  Oceniono 25 razy 23

  Zawijacie kota ogonem Dworczyk. Ogrodnik nadużywał, Cygana chcecie powiesić.
  Blee, blee, bleeeee !

 • latozradiem

  Oceniono 28 razy 22

  Loty Tuska? Tusk nie rządzi od wielu lat.
  Gdzie jest pełna lista lotów ogrodnika Kuchcińskiego, ps, Marszałek ???? Wraz z listą szwagrów i pociotków, korzystających za friko z przelotu?

 • def11

  Oceniono 27 razy 21

  Panie Dworczyk, Szydło nie latała do domu, latał tylko Tusk ? Tak ?
  Jesteś pan prostym funkcjonariuszem partii, a nie szefem kancelarii rządu RP, zresztą tak samo rząd nie zachowuje się jak rząd Rzeczpospolitej, a jak przyrząd do sprawowania władzy przez partię szeregowego posła. Wstyd to mało powiedziane, to ciężkie przewinienie wobec państwa i konstytucji.

 • parapsychopatolog

  Oceniono 29 razy 21

  Rozumiem, że gdyby Tusk kogoś zaciuckał własnymi rękoma, to np. Kuchciński mógłby legalnie kogoś zajebać? Taka logika pisuaru.

 • stenrw

  Oceniono 25 razy 21

  Czy to aby nie ten sam Dworczyk, co od lat kłamie w deklaracji majątkowej?

 • bellamoda

  Oceniono 24 razy 20

  Odpal się tępy bucie od Tuska. To ogrodnicze jaja wietrzyliscie nad Rzeszowem!!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 23 razy 19

  To Kaczyńscy są odpowiedzialni za życie rodzin Smoleńskich. Nie Tusk!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX