Jest projekt ustawy o lotach VIP-ów. Rodziny polecą, ale jako członkowie delegacji. Minister przywołał Tuska

Szef kancelarii premiera minister Michał Dworczyk przedstawił założenia projektu nowej ustawy, określającej zasady organizacji i zabezpieczenia lotów najważniejszych osób w państwie. W projekcie nowego aktu prawnego mają znaleźć się zapisy mówiące precyzyjnie, kogo można zabrać na pokład samolotu podczas lotu o statusie HEAD.
Zobacz wideo

Szef KPRM powiedział, że ustawa doprecyzowuje, że w lotach najważniejszych osób w państwie nie będą mogli uczestniczyć ich rodziny i bliscy, o ile nie są członkami oficjalnej delegacji. - Dotyczy to też rodzin parlamentarzystów, którzy wchodziliby w skład oficjalnej delegacji. Ich rodziny, bliscy również nie mogą znajdować się na pokładzie statku powietrznego - zaznaczył Dworczyk

Pojawi się także zapis umożliwiający utworzenie Centralnego Rejestru Lotów polityków oraz podział na rodzaje lotów realizowanych z najważniejszymi osobami w państwie.

W nowych regulacjach za misję oficjalną mają być uznawane wyłącznie loty związane z wykonywaniem obowiązków służbowych przez premiera oraz Marszałków Sejmu i Senatu. - To oznacza, że dotychczasowa praktyka ostatnich kilkudziesięciu lat wykorzystania samolotów do tego, żeby latać do domu, czy z domu zostaje zlikwidowana - zaznaczył szef kancelarii premiera. Co ciekawe, jako przykład podał tu loty Donalda Tuska do Gdańska, a nie Marka Kuchcińskiego do Rzeszowa. 

KPRM będzie mógł anulować loty

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami szef KPRM będzie mógł anulować zamówienie na lot marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. - Wprowadzamy mechanizm, aby nie nadużywać trybu pilnego. Stąd taka kompetencja, która będzie spoczywała na barkach KPRM-u. Za loty prezydenta odpowiada wyłącznie Kancelaria Prezydent i ten mechanizm blokujący, podwójnego sprawdzenia tych lotów nie będzie obejmował - cytuje ministra 300polityka

Dworczyk zaznaczył jednak, że ustawa "porządkująca" sprawy związane z lotami najważniejszych osób w państwie będzie "rozwiązaniem pomostowym", a docelowe zmiany pojawią się dopiero w kolejnej kadencji. Projektem nowego aktu prawnego Sejm ma się zająć na najbliższym posiedzeniu pod koniec sierpnia.

Więcej o: