Kancelaria Premiera opublikowała wykaz lotów Donalda Tuska. 573 pozycje w siedem lat

KPRM właśnie opublikowała kolejny wykaz lotów, tym razem Donalda Tuska. Liczy 573 pozycje, które odnotowano w latach 2007-2014. Działania Kancelarii Premiera to efekt afery z lotami byłego już marszałka Sejmu. Marek Kuchciński w rejsy państwowymi samolotami i śmigłowcami zabierał nie tylko członków swojej rodziny, ale i posłów PiS z Podkarpacia i ich rodziny.
Zobacz wideo

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów udostępniła wykaz wszystkich podróży samolotem Donalda Tuska, gdy ten pełnił funkcję premiera, czyli od listopada 2007 do września 2014 roku.

Lista zamieszczona przez Kancelarię Premiera liczy 573 wierszy - jednak nie oznacza to, że dokładnie tyle razy latał Tusk. Niektóre z nich są po prostu bardziej rozbudowane, obejmują np. przelot z Warszawy do Berlina i z powrotem czy trasa Gdańsk-Warszawa-Gdańsk, co ujęto jako jedną podróż. W wykazie wyszczególniono też dokładne daty lotów oraz jakimi maszynami podróżował były premier. Nie podano natomiast celu wyszczególnionych lotów. 

Wykaz lotów Donalda Tuska opublikowany przez KPRM

Afera Kuchcińskiego i wykazy lotów

Jak wcześniej opisywaliśmy na Gazeta.pl, Donald Tusk w latach 2008-2012 odbył 520 lotów. Takie informacje były ogólnodostępne za sprawą posła Solidarnej Polski Jana Ziobry, który dopytywał o to w interpelacji w 2013 roku.

To już czwarty tego typu wykaz publikowany przez Kancelarię Premiera. Wcześniej udostępniono zestawienie lotów premiera Mateusza Morawieckiego (207 pozycji i 384 loty), byłej premier Beaty Szydło (164 pozycje i 253 loty) oraz byłej premier Ewy Kopacz (47 pozycji).

Upublicznianie przez KPRM wykazu lotów premiera i jego poprzedników to pokłosie afery z byłym już marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, który podał się do dymisji, gdy wyszło na jaw, że zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów.

Zdarzało się też tak, że rządowym samolotem - raz - leciała sama żona Kuchcińskiego. Postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w tej sprawie prowadzi warszawska prokuratura.

Więcej o: