Duda grzmiał o plotkach na temat obniżania emerytur żołnierzom. Rzecznik podał źródło tych doniesień

Media społecznościowe miały być źródłem plotek, na które powołał się Andrzej Duda w czwartkowym przemówieniu. Prezydent przekonywał, że wbrew pogłoskom, o których słyszał, nie ma planów obniżania emerytur żołnierzom.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. W trakcie przemówienia podkreślił, że państwo nie zapomni o tych, którzy zginęli na służbie Polsce.

Pojawiły się przed uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety obawiam się związane z polityką i kampanią wyborczą, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla polskich żołnierzy. Jest to absolutna wstrętna nieprawda. Jako prezydent nigdy nie podpiszę takiej ustawy, która będzie godziła w to co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej. Gwarantuję to dzisiaj

- powiedział Andrzej Duda.

- Było to wstrętne pomówienie, ponieważ nie ma w tej chwili takich planów i założeń. Proszę, by tego typu argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo jest to ohydne i nieprzyzwoite, bo budzi obawę kobiet, które zostały same po śmierci mężów - dodał.

Spychalski: To efekt informacji w mediach społecznościowych

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski wytłumaczył tę wypowiedź w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News.

- W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się takie informacje, że trwają rozmowy o tym, żeby obniżyć emerytury żołnierzom na emeryturach, ale także małżonkom żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Do tego odnosił się pan prezydent - stwierdził Spychalski.

"Jak rodzi się plotka! Od prezydenta dziś po raz pierwszy usłyszałam o obniżeniu uposażeń emerytalnych żołnierzy. Od teraz sprawa będzie żyła już swoim życiem. Pojawią się spekulacje, strach. A na emocjach nieźle można grać, zwłaszcza przed wyborami" - skomentowała na Twitterze Edyta Żemła, dziennikarka specjalizująca się w tematach związanych z wojskiem.

Z kolei były poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek zwrócił uwagę, że w Sejmie w 2016 r. skierowano do pierwszego czytania projekt ustawy obniżającej emerytury wojskowym.

Projekt, na który powołał się Rozenek, zakłada "zniesienie przywilejów emerytalnych związanych z pełnieniem służby na rzecz totalitarnego państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r. i w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego". Projekt ten składała ówczesna premier Beata Szydło.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział jednak w Polsat News, że w swoim przemówieniu Andrzej Duda nie odnosił się do tego konkretnego projektu.

Więcej o:
Komentarze (328)
Duda grzmiał o plotkach na temat obniżania emerytur żołnierzom. Rzecznik podał źródło tych doniesień
Zaloguj się
 • dafcioo

  Oceniono 112 razy 94

  Jak duda ni z gruchy ni z pietruchy odpala temat, to będzie odwrotnie niż gadał.

 • slavot

  Oceniono 89 razy 81

  A ja ciągle nie mogę uwierzyć, że Duda jest prezydentem naszego kraju. Wymyśla, kłamie, konfabuluje.. a przerażające jest to, że wydaje się mu iż jest super

 • nutka7.17

  Oceniono 83 razy 69

  "Jako prezydent nigdy nie podpiszę takiej ustawy, która będzie godziła w to co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej. Gwarantuję to dzisiaj"
  A już jutro, po wizycie na dywaniku u capo di tutti capi, podpiszę co mi kazano.

 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 62

  Cipek ty to możesz Agatce plecki podrapać. Nic więcej. Bez gwarancji.

 • timtimtim

  Oceniono 52 razy 50

  Podpiszesz marionetko, podpiszesz wszystko co ci prezes każe.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 59 razy 49

  Wierzę bardziej red. Rozenkowi,niż dudzie,zwłaszcza,że po wyborach zmien i PiS zdanie,bo i Prezydent powiedział " w tej chwili nie będzie ".

 • faustxyz

  Oceniono 50 razy 42

  Czyli to prawda - ograbicie starych ludzi, skażecie na śmierć, to takie pis..ielskie, okradać starych, chorych, bezradnych i dawać sobie, otłuszczonym klechom, a drobniakami sypnąć w suwerena. Niszcząc przy tym służbę zdrowia, edukację, kulturę, rujnując społeczeństwo obywatelskie i wspierając brunatnych jełopów. Ty Kaczenko dobrze wiesz, że piekła nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX