Duda grzmiał o plotkach na temat obniżania emerytur żołnierzom. Rzecznik podał źródło tych doniesień

Media społecznościowe miały być źródłem plotek, na które powołał się Andrzej Duda w czwartkowym przemówieniu. Prezydent przekonywał, że wbrew pogłoskom, o których słyszał, nie ma planów obniżania emerytur żołnierzom.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda w czasie obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. W trakcie przemówienia podkreślił, że państwo nie zapomni o tych, którzy zginęli na służbie Polsce.

Pojawiły się przed uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety obawiam się związane z polityką i kampanią wyborczą, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla polskich żołnierzy. Jest to absolutna wstrętna nieprawda. Jako prezydent nigdy nie podpiszę takiej ustawy, która będzie godziła w to co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej. Gwarantuję to dzisiaj

- powiedział Andrzej Duda.

- Było to wstrętne pomówienie, ponieważ nie ma w tej chwili takich planów i założeń. Proszę, by tego typu argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo jest to ohydne i nieprzyzwoite, bo budzi obawę kobiet, które zostały same po śmierci mężów - dodał.

Spychalski: To efekt informacji w mediach społecznościowych

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski wytłumaczył tę wypowiedź w programie "Wydarzenia i Opinie" w Polsat News.

- W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się takie informacje, że trwają rozmowy o tym, żeby obniżyć emerytury żołnierzom na emeryturach, ale także małżonkom żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Do tego odnosił się pan prezydent - stwierdził Spychalski.

"Jak rodzi się plotka! Od prezydenta dziś po raz pierwszy usłyszałam o obniżeniu uposażeń emerytalnych żołnierzy. Od teraz sprawa będzie żyła już swoim życiem. Pojawią się spekulacje, strach. A na emocjach nieźle można grać, zwłaszcza przed wyborami" - skomentowała na Twitterze Edyta Żemła, dziennikarka specjalizująca się w tematach związanych z wojskiem.

Z kolei były poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek zwrócił uwagę, że w Sejmie w 2016 r. skierowano do pierwszego czytania projekt ustawy obniżającej emerytury wojskowym.

Projekt, na który powołał się Rozenek, zakłada "zniesienie przywilejów emerytalnych związanych z pełnieniem służby na rzecz totalitarnego państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r. i w Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego". Projekt ten składała ówczesna premier Beata Szydło.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział jednak w Polsat News, że w swoim przemówieniu Andrzej Duda nie odnosił się do tego konkretnego projektu.

Więcej o: