Nowe ustalenia SLD, Razem i Wiosny. Hasło i logo "lewica", ale na listach wyborczych KW SLD

W przestrzeni publicznej "Lewica", ale na listach wyborczych już Komitet Wyborczy SLD - tak przedstawia się aktualna sytuacja trzech lewicowych partii. Na konferencji prasowej pochwalili się nowym hasłem i logiem, czekają za to na decyzję sądu, która ułatwiłaby im startowanie jako KW Lewica.

Wiosna Roberta Biedronia, Partia Razem i Sojusz Lewicy Demokratycznej miały razem iść do wyborów parlamentarnych 2019 z jednej listy: Komitet Wyborczy Lewica. Te trzy formacje jednak nie uzyskały na to zgody Państwowej Komisji Wyborczej, która nakazała im skorygować zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Poszło o nazwę: komitet wyborczy miał nazywać się "Lewica", ale pojawiły się wątpliwości prawne. Chodzi o Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w ewidencji partii posługuje się skrótem "SLD". Choć w statucie SLD zmieniono już nazwę na "Lewica", to nie zarejestrował tego sąd - dlatego też PKW nie wydało pozytywnej opinii na temat zawiadomienia.

"Lewica" na hasłach, na listach KW SLD

Dlatego też w czwartkowe przedpołudnie przedstawiciele wszystkich partii zwołali konferencję prasową, na której przedstawili swój sposób na rozwiązanie tego problemu. Opracowano go w nocy ze środy na czwartek.

Zaprezentowano nowy, wspólny szyld oraz hasło ugrupowań, będzie nim "Lewica". Jak mówił Adrian Zandberg, jeden z liderów Razem, znajdzie się on na billboardach czy ulotkach. Co więcej, właśnie ten znak graficzny ma znaleźć się na kartach wyborczych, które otrzymają Polacy w dniu wyborów parlamentarnych, czyli 13 października tego roku.

Włodzimierz Czarzasty, szef SLD, tłumaczył, że tej koalicji lewicowych formacji "nikt nie rozwali". - Jeżeli sąd wpisze do rejestru, to, o co w imieniu trzech partii prosiliśmy, to natychmiast uzupełnimy ten wpis w PKW. To co zrobiliśmy wczoraj to wynik tego, że są trzy tygodnie do zarejestrowania list. My zbierzemy podpisy bez problemu, damy radę zrobić to w ciągu tygodnia, dlatego to zrobiliśmy, ze względów technicznych - mówił Czarzasty.

Na konferencji zaznaczano, że "Lewica" będzie logiem i szyldem, pod którym wszystkie partie będą występować. Ten znak graficzny został już zarejestrowany, a jak wyjaśniano, lewicowe formacje pójdą razem do wyborów jako komitet wyborczy, a nie koalicja - pytanie o to padło ze strony dziennikarzy.

To wszystko oznacza, przynajmniej dopóki sąd nie naniesie zmian, że w wyborach parlamentarnych 2019 głosować będzie się na Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale tuż obok jego nazwy pojawi się wspominane logo "Lewica".

Więcej o:
Komentarze (197)
Wybory parlamentarne 2019. KW SLD ale pod hasłem i logiem "Lewica". Nowe ustalenia SLD, Razem i Wiosny
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 52 razy 34

  Trzeba głosować na ugrupowanie lewicowe bo PiS prowadzi kraj w stronę przepaści , widać to jak na dłoni jak postrzegają państwo, przestrzeganie prawa i jak traktują społeczeństwo .

 • matts06

  Oceniono 44 razy 26

  Szkoda, że może nie być KW Lewica, ale i tak cieszę się, że jest jedna lista. Mój głos na 1000% mają. Jestem też pełen uznania dla partii Razem, myślałem, że w końcu jednak zerwą porozumienie, ale pokazali, że dorośli w końcu do polityki i zachowali się pragmatycznie. Brawo. Teraz dobry program, dobra kampania i jedziemy. Martwi trochę czy nazwa SLD nie pociagnie komitetu w dół z tych 11-12% na np. 8%, ale może się uda jeszcze zmienić nazwę, a jak nie to mam nadzieję, że te 10% uda się zrobić.

 • lk10

  Oceniono 31 razy 15

  I bdb zagłosuję na nich bo to jedyna organizacja która daje szansę odsunięcia od władzy sukienkowych pedofili mafii watykańskiej

 • bb7676

  Oceniono 34 razy 14

  a teraz lewą marsz! pogońmy kota zorganizowanej grupie przestępczej która trzyma władzę. jak tylko wygramy natychmiast trzeba będzie ogłosić amnestię aby zwolnić miejsca dla funkcjonariuszy obecnego reżimu

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 10

  Mnie interesuje w zasadzie jeden punkt potencjalnego programu tej koalicji:
  A mianowicie walka o świeckie państwo.
  Nie chodzi mi o walkę z kimś, ale walkę o zmniejszenie udziału zabobonu w życiu publicznym, o pokazanie właściwego miejsca organizacjom religijnym w myśl zasady: co boskie bogu, co cesarskie cesarzowi!
  Zmiana konstytucji może być tylko celem długofalowym, bo nie wyobrażam sobie modyfdyfikacji polegającej na usunięciu Konkordatu, dokumentu, który de facto ponad konstytucjią stoi (umowy międzynarodowe tak mają, traktat z Unią też przecież)

 • psyhodelic

  Oceniono 20 razy 8

  Glosując na Lewicę masz czyste sumienie . Młodzi postrzegają świat jako wspólnotę i dobro ogółu.

 • urian

  Oceniono 16 razy 8

  Mniej wazne jest to jaki szyld będzie miała Lewica, ważniejsze kto będzie na jej listach. Wybory parlamentarne to zapowiedź tego co będzie , to hasło na PRZYSZŁOŚĆ , a nie ocena przeszłości partii. zatem nazwiska na listach wyborczych mają być obietnica, a nie nagrodą za zasługi. Nie powinny być zatem na listach nazwiska dziadków z PZPR: jakiegoś Dyducha, Janika, Jaskierni czy Staniszkis, bo to wyborców zniechęci, będzie zapowiedzią powrotu do przeszłości z czasów PRL. Tego ludzie nie chcą, potrzebują nowoczesnej lewicy, takiej jak w krajach skandynawskich.
  Potrzeba ludzi młodych i najlepiej spoza ścisłej polityki, spoza partii. Jeśli lewica uzna, że Sejm to reprezentacja obywateli, wszystkich obywateli to powinna umieścić na listach ludzi bezpartyjnych, ale z autorytetem. No i konieczne jest odmłodzenie. Dobrze byłoby przyjąć parytet- 50% miejsc dla osób przed 40-tką. To już jest oznaką nowoczesności i inwestycji w przyszłość !

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 13 razy 7

  Jak to dobrze, że poparcie dla „lewicy” w tym kraju nie przekracza kilku procent.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX