Nowe ustalenia SLD, Razem i Wiosny. Hasło i logo "lewica", ale na listach wyborczych KW SLD

W przestrzeni publicznej "Lewica", ale na listach wyborczych już Komitet Wyborczy SLD - tak przedstawia się aktualna sytuacja trzech lewicowych partii. Na konferencji prasowej pochwalili się nowym hasłem i logiem, czekają za to na decyzję sądu, która ułatwiłaby im startowanie jako KW Lewica.
Zobacz wideo

Wiosna Roberta Biedronia, Partia Razem i Sojusz Lewicy Demokratycznej miały razem iść do wyborów parlamentarnych 2019 z jednej listy: Komitet Wyborczy Lewica. Te trzy formacje jednak nie uzyskały na to zgody Państwowej Komisji Wyborczej, która nakazała im skorygować zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Poszło o nazwę: komitet wyborczy miał nazywać się "Lewica", ale pojawiły się wątpliwości prawne. Chodzi o Sojusz Lewicy Demokratycznej, który w ewidencji partii posługuje się skrótem "SLD". Choć w statucie SLD zmieniono już nazwę na "Lewica", to nie zarejestrował tego sąd - dlatego też PKW nie wydało pozytywnej opinii na temat zawiadomienia.

"Lewica" na hasłach, na listach KW SLD

Dlatego też w czwartkowe przedpołudnie przedstawiciele wszystkich partii zwołali konferencję prasową, na której przedstawili swój sposób na rozwiązanie tego problemu. Opracowano go w nocy ze środy na czwartek.

Zaprezentowano nowy, wspólny szyld oraz hasło ugrupowań, będzie nim "Lewica". Jak mówił Adrian Zandberg, jeden z liderów Razem, znajdzie się on na billboardach czy ulotkach. Co więcej, właśnie ten znak graficzny ma znaleźć się na kartach wyborczych, które otrzymają Polacy w dniu wyborów parlamentarnych, czyli 13 października tego roku.

Włodzimierz Czarzasty, szef SLD, tłumaczył, że tej koalicji lewicowych formacji "nikt nie rozwali". - Jeżeli sąd wpisze do rejestru, to, o co w imieniu trzech partii prosiliśmy, to natychmiast uzupełnimy ten wpis w PKW. To co zrobiliśmy wczoraj to wynik tego, że są trzy tygodnie do zarejestrowania list. My zbierzemy podpisy bez problemu, damy radę zrobić to w ciągu tygodnia, dlatego to zrobiliśmy, ze względów technicznych - mówił Czarzasty.

Na konferencji zaznaczano, że "Lewica" będzie logiem i szyldem, pod którym wszystkie partie będą występować. Ten znak graficzny został już zarejestrowany, a jak wyjaśniano, lewicowe formacje pójdą razem do wyborów jako komitet wyborczy, a nie koalicja - pytanie o to padło ze strony dziennikarzy.

To wszystko oznacza, przynajmniej dopóki sąd nie naniesie zmian, że w wyborach parlamentarnych 2019 głosować będzie się na Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ale tuż obok jego nazwy pojawi się wspominane logo "Lewica".

Więcej o: